Dnes vyšlo 15 článků

Robot YuMi dokáže spolupracovat s člověkem

Společnost ABB pokořila další významný milník v oblasti robotiky. Sestavili totiž robota, který naprosto bezpečně dokáže spolupracovat s člověkem. Má dvě paže a zvládne vám třeba něco podat. Chtěli byste takového pracovního parťáka?

Robot YuMi vypadá lidsky, dokonce získal ocenění Red Dot za nejlepší produktový design. Nepředstavujte si ho ale jako člověka stojícího na dvou nohách. YuMi má jen trup a dvě ramena. Jedná se totiž o robota určeného do pracovních provozů.

YuMi

ABB se věnuje energetice a automatizaci, zaměřuje se na udržitelný růst, zvyšování produktivity a obchodní spolupráci. V rámci své strategie Next Level  na veletrhu průmyslových technologií Hannover Messe představili prvního robota, který dokáže spolupracovat s člověkem.

„Nová éra robotických spolupracovníků je zde a je nedílnou součástí naší strategie Next Level,“ uvedl generální ředitel ABB Ulrich Spiesshofer. „Díky YuMi je spolupráce mezi lidmi a roboty nyní skutečností. YuMi je výsledkem několikaletého výzkumu a vývoje a mění způsob vzájemné interakce mezi lidmi a roboty. YuMi je prvkem naší strategie internetu věcí, služeb a lidí, kteří společně vytvářejí automatizovanou budoucnost.“

Průmyslový robot existoval už v 80. letech minulého století

Prvního mikroprocesorem řízeného průmyslového robota na světě ABB představila už v roce 1974. Dnes mají po celém světě více než čtvrt milionu robotů a předpokládají, že s představením YuMi se číslo ještě zvětší.

Podle agentury BCG Research se využívání robotů v průmyslu bude zvyšovat a do roku 2025 zvýší produktivitu v mnoha odvětvích až o 30 % a sníží náklady na pracovní sílu o 18 % – hlavně ve velkých zemích, jako jsou Čína, USA, Japonsko a Německo.

robot_yumi

YuMi vám neublíží

YuMi byl konstruován pro výrobu různé spotřební elektroniky, ale poradí si s montáží jakýchkoliv malých součástek. Má dvě paže, lokalizaci založenou na kamerovém systému, přesné ovládání pohybu, lze jej snadno naprogramovat a učit nové věci.

Velikost se podobá lidskému tělu, vyrobený je z hořčíkové slitiny, kterou pokrývá plastový plášť. Lidé, kteří s ním pracují, se prý cítí velmi příjemně a bezpečně.

abb_yumi

Hlavně se chlubí svou bezpečností. Pokud by se nějakým způsobem omylem srazil s člověkem, během pár milisekund se zastaví. Navíc je konstruován tak, aby nemohl nikde nic skřípnout.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru