Robot se učí dotýkat objektů jemně

Robot se učí dotýkat objektů jemně

Lidé jsou schopni strčit ruce mezi obrovské množství věcí (třeba do ledničky) nebo dosáhnout přes stůl pro solničku bez shození čehokoliv. Roboti na to tak dobří nejsou. Ve skutečnosti až doposud vědci navrhovali roboty, kteří se nedotýkali něčeho jiného než daného objektu, na který dosáhli.

Nicméně robotické rameno vyvinuté týmem vedeným Charliem Kempem z Georgia institutu technologií má senzory, které pokrývají celou „ruku“ a pomáhají jí dotknout se jemně dalších objektů a zároveň dosáhnout na specifické položky. Tato technika umožňuje robotům efektivnější a realističtější způsob řešení reálných situací, v nichž jsou problémem většinou překážky a nepořádek.

Robotický asistent

Ve zvláštním cvičení situace z reálného světa Kemp navrhl rameno robota, který pomáhá ochrnutým. Robot byl schopen otřít hadříkem tvář člověka a natáhnout přes něj deku.

Jedna z věcí, které mohou roboty omezovat v činnosti osobní asistence je, že nemohou vždy řešit běžné problémy a nesrovnalosti, které vyřeší člověk s vlastním mozkem. Ale pacient, se kterým robot pracoval, uvedl, že se ve společnosti stroje cítil v bezpečí. A tak se ukazuje, že je možné si na soužití se strojem prostě zvyknout.

Robotický asistent by měl pomáhat ochrnutým.

Robotický asistent by měl pomáhat ochrnutým.

Tým představí výzkum ohledně těchto robotů na Mezinárodní konferenci o robotice při rehabilitaci v červnu. Uvidíme, jak se bude tato technologie nadále vyvíjet.

Zdroj: mashable.com

Obrázek: Georgia Institute of Technology

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru