Dnes vyšlo 15 článků

Robot, co vždycky vyhraje Kámen, nůžky, papír

Umělá inteligence se rychle zvyšuje a roboti už v dnešní době umí vyhrávat i Kámen, nůžky, papír. Nový robot z univerzity v Tokyu vyhrává se 100% úspěšností. Nemáte proti němu nejmenší šanci.

Jak to dělá, že vždycky vyhraje?

Je to jednoduché. Podívá se, který symbol ukázal jeho protivník a pak rychle ukáže jiný, kterým vyhraje. Reakce robota jsou totiž mnohonásobně rychlejší než reakce člověka.

Robot má k dispozici vysokorychlostní kameru, která je namířená na siluetu lidské ruky. Nesnímá tedy přímo ruku, ale siluetu vygenerovanou projektorem a pohyblivými zrcadly. Rozpoznávat siluetu je pro robota jednodušší, protože má jen dvě barvy – bílé pozadí a černý tvar.

robot-princip

Algoritmy tedy rychle rozpoznají, zda ruka ukázala kámen, nůžky nebo papír, odešlou výsledek robotické ruce a ta ukáže odpověď. Celý tento proces trvá zhruba jednu milisekundu, takže člověk si rozhodně nevšimne zpoždění.

Možná se vám zdá, že robot, co hraje Kámen, nůžky, papír (v Japonsku je hra nazývána „Janken“) je docela k ničemu. Podle Ishikawa Watanabe Laboratory jde o významný milník v rámci robotiky. Je to totiž důkaz, že jsou roboti schopni reagovat tak rychle.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru