RoboŠváb: kontrolujte mysl hmyzu přes aplikaci

RoboŠváb: kontrolujte mysl hmyzu přes aplikaci

Měli jste vědecké pokusy na škole – biologická, chemická praktika? Jste fandové sci-fi a hlavně kyborgů? Pak tedy vězte, že první kyborgové jsou už volně k mání. Samozřejmě zatím nemají lidskou podobu. Jsou to – robotičtí švábi.

Za touto lahůdkou stojí mozky z Backyard Brains, společnosti, zabývající se výzkumem a vzděláváním v oblasti neurologie. Jejich RoboRoach už je k nalezení na Kickstarteu, kde si získává popularitu mezi lidmi z celého světa.

RoboRoach má přispět k rozvoji neurologie

RoboRoach byl ve stadiu vývoje několik let a nyní přišel čas pro jeho komerční využití. Jeho tvůrci, zakladatelé Backyard Brains Greg Gage a Tim Marzullo, právě dnes hovoří na konferenci TEDGlobal o tom, jaké jejich vynález najde využití ve společnosti a samozřejmě přitom zmíní nutnost vzdělání v neurologii.

RoboRoach není žádný krasavec - jedná se o živého švába-kyborga

RoboRoach není žádný krasavec

„Pokud byste chtěli sepsat seznam léků na Parkinsnovu a Alzheimerovu chorobu, nebudete potřebovat tužku. Žádný takový lék totiž neexistuje,“ říká Gage. Společnost Backyard Brains se specializuje na vývoj jednoduchých souprav, pomocí nichž se každý amatér může stát vědcem v oblasti neurologie a RoboRoach také sleduje tento cíl. Šváb totiž obsahuje stejné neurotechnologie, jaké se používají třeba při léčbě pacientů s Parkinsonovou nemocí nebo které jsou použity v kochleárních implantátech.

Máte ruce zručného chirurga?

Sestrojení RoboŠvába vyžaduje značně precizní dovednosti v oblasti chirurgie a anestezie. Musíte se napojit na švábova tykadla a připevnit mu na hruď „batůžek“, který komunikuje přímo s neurony v jeho tykadlech. Přes aplikaci ve vašem smartphonu pak švábovi předáváte instrukce, které zařízení převede na elektrické impulsy. Podle nich se pak bude šváb pohybovat.

Je nutné upozornit, že RoboRoach není hračka, jedná se o edukační materiál. Pomocí švába-kyborga se studenti mohou naučit mnohé o tom, jak neurony ovlivňují naše chování, pohyb, učení či adaptaci na prostředí.

Nejedná se o týrání zvířat?

Objevují se námitky, že takové zacházení se živým tvorem je zbytečně kruté, zakladatelé Backyard Brains ovšem argumentují tím, že žádnému švábovi nebylo způsobeno zranění a že odstraněné tykadlo mu zhruba za sto dní opět doroste.

V současné době nasbíral projekt na Kickstarteru 2 000 dolarů z požadovaných 10 000. Gage a Marzello považují RoboŠvába za první krůček takzvané neurorevoluce, kdy se, podobně jako v matematice či astronomii, budou moci do rozvoje této vědy zapojit stovky nadšených amatérů, neboť vybavení pro jejich výzkum bude levné a dostupné.

Zdroj: https://mashable.com/2013/06/11/roboroach/

Zdroj obrázků: https://mashable.com/2013/06/11/roboroach/

Komentáře

Nahoru