Revoluční zrcadlo, které pacientovi s rakovinou vykouzlí úsměv na tváři

Už se vám někdy stalo, že vás zastavil někdo cizí a řekl vám, abyste se usmáli? Dokonce vás donutí usmát se i inteligentní zrcadlo, které je určeno především pro pacienty s rakovinou. Zrcadlo funguje jako zrcadlo až v okamžiku, kdy se usmějete, přičemž se bez úsměvu v zrcadle neuvidíte.

Zrcadlo zvané Smile Mirror je v podstatě obrazovka, která má v orámování kameru. Software pro rozpoznávání obličeje sleduje, zda se člověk usmívá či nikoliv. Za vynálezem stojí designér Berk Ilhan, jehož inspiroval příběh jedné pacienty s onkologickým onemocněním.

„Řekla mi, že v prvních dnech po tom, co zjistila svou diagnózu, pro ni bylo těžké se na sebe podívat do zrcadla a přiznat si, že má rakovinu,“ řekl Ilhan pro CNN Tech. „Výrazy v našem obličeji mají vliv na to, jak se cítíme. Úsměv říká našemu mozku, že se stalo něco dobrého, a tak se potom cítíme šťastní.“

V roce 1998 psycholog Fritz Strack provedl studii, v rámci které měli lidé hodnotit karikatury. Rozdělil lidi na dvě skupiny – usmívající se a mračící se. Usmívající skupina hodnotila karikatury zábavněji než mračící se skupina. Psycholog nazval studii teorií zpětné vazby na obličej, což znamená, že se cítíte podle toho, jak pohybujete tváří.

smile-mirror-cancer-patients_1024

Další studie z roku 2012 zjistila, že vynucení úsměvu vedlo ke snížení srdeční frekvence během stresu, který způsobily úkoly vyvolávající úzkost.

Ale na druhou stranu, v loňském roce tým vědců pod vedením vědce jménem Eric-Jan Wagenmakers replikoval Strackův experiment v 17 laboratořích na 1 900 testovaných subjektech a nenašel žádný rozdíl tom, že by jednotlivé skupiny lidí hodnotily karikatury jinak.

I přesto existuje mnohem více studií, které dokazují, že předstírání úsměvu má pozitivní vliv na celkovou náladu a míru stresu.

Ale nutkání pozitivního myšlení má u pacientů s rakovinou škodlivý vliv na duševní zdraví, tedy aspoň podle přednášky z roku 1994. Ta totiž naznačila, že pojem pozitivní myšlení představuje pro pacienty s rakovinou nepřiměřenou emocionální zátěž a zbraňuje tomu, aby byli schopni adekvátně čelit realitě a připravit se na budoucnost.

Dokument z roku 1997 zjistil, že pokud člověk s rakovinou nepřemýšlí pozitivně, i když se jeho stav nezlepšuje, mohlo by to způsobit, že by pacient začal myslet na sebevraždu.

Ilhan v současné době prodává zrcadlo od 2 000 dolarů do 3 000 dolarů (cca 44 000 korun až 66 000 korun), ale doufá, že cenu nakonec sníží a nabídne svůj produkt nemocnicím.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru