Dnes vyšlo 15 článků

Revoluční technologie, které jsou již minulostí

Někteří z nás si určitě ještě pamatují dobu, kdy nebyly iPody, notebooky nebo smartphony. Pouhých dvacet let zpět přicházely společnosti s revolučními novinkami, které jsou už pro nás minulostí, a malé děti už nepoznají, k čemu daná zařízení vůbec slouží. Podívejme se na některé z nich.

Laserdisk

laserdisc

Laserdisk (zkratka LD), předchůdce DVD se objevil na počátku 80. let a byl vůbec prvním formátem optických disků. Sloužil k záznamu a distribuci filmů i jiných videozáznamů, a na svou dobu nabízel velice kvalitní obraz. Zejména kvůli jeho vysoké ceně si ho ale zakoupilo jen velmi málo domácností. Laserdisc byl vyráběn až do ledna 2009.

Diskety

floppydisk

Diskety byly vůbec prvním přenosným datovým médiem pro ukládání a přenášení elektronických dat. Ve své době byly diskety velice populární. Svou popularitu však postupem času ztrácely pro svůj omezený úložný prostor. Diskety o velikosty 3,5 palce měly totiž kapacitu pouze 150-200 MB.

Audiokazety

cassette

Audiokazety byly poprvé představeny v 60. letech. Bylo to malé, přenosné, magnetické zařízení sloužící k záznamu a přehrávání zvuku. V letech 1980 až 1990 byly velice populární možností přehrávání hudby. V 90. letech jim ale postupně odzvonilo, poté, co se objevila CD. Hudební vydavatelství přestala používat kazety v roce 2005.

VHS

vcr

Revolučním zařízením byl videorekordér, který byl představen v roce 1976. VHS (video home systém = systém domácího videa), byl standartdem pro nahrávání a přehrávání na kazetových videorekordérech. Díky tomuto systému mohl filmový průmysl poskytnout své filmy k přehrávání do domácností pomocí VHS kazet. VHS nahradila DVD, ale stále se ještě setkáme s domácnostmi, kde jsou filmy přehrávány na VHS kazetách.

zdroj: mnn.com  obrázek: freedigitalphotos.net

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru