Revoluce v módním průmyslu: novým materiálem je vlákno ze dřeva

Revoluce v módním průmyslu: novým materiálem je vlákno ze dřeva

A je to tu, ve světě vznikla další pohnutka k zlepšení životního prostředí. Nedávno jsme psali o psích granulích, které z velké části tvoří podíl hmyzí složky. Nyní píšeme o oblečení, které je vyrobeno ze dřeva. Respektive z vlákna, které je vytvořeno ze dřeva. 

Žena, která tento materiál proslavila je samotná první dáma Finska. Oblékla na sebe šaty z břízy. Oblékla je se vznešeným záměrem – aby podpořila životní prostředí, které je neustále devastováno módním průmyslem. Nová technologie vznikla právě ve Finsku. Vytvořili ji akademici na finské univerzitě Aalto. Technologii pojmenovali loncell.

Napadá vás argument, že se budou o to více kácet deštně lesy? Obavy nejsou na místě. Výroba loncell je k životnímu prostředí šetrnější, než výroba bavlny a syntetických vláken. Vyrábí se z kousků dřeva, která nemají žádné využití. Ve Finsku dochází k prokácení stromů, aby se na jejich místo vysázely nové, mohutnější. A právě stromy pokácené touto cestou se mohou využít v módním průmyslu. Módní průmysl nestále čelí apelům na snížení škodlivého dopadu na životní prostředí (10 % celosvětových emisí uhlíku, téměř 70 milionů barelů ropy na výrobu polyesterových vláken za rok).

Profesor Pirjo Kaariainen z Univerzity Aalto si pozitivní zpětnou vazbu na novou technologii užívá. Dodává, že vlákno je nejvhodnější na výrobu oblečení – je měkké na dotek, leskne se a skvěle padne. Existuje mnoho kampaní, které vyzývají spotřebitele, aby omezili nakupování oblečení, které nepotřebují. Jenže to jde velmi těžko, když z druhé strany působí marketingové kampaně nových kolekcí. Řešením by mohlo být právě dřevěné vlákno, jehož používáním budou uspokojeny obě strany mince.

Snímek obrazovky 2019-01-26 v 22.36.34

Ale i tady platí, že lidé chtějí to, co má někdo jiný. Ke koupi udržitelného oblečení se spotřebitel rozhodne, když ho ovlivní známé osobnosti. Dnes už nezáleží ani tak na materiálu, z které je oblečení vyrobeno, jako na tom, jak vypadá. Již zmíněná první dáma Finska tyto šaty nosí. Také prezident Macron nosil šál z recyklovaných modrých džínů.

Tým Aalto začně oblečení z dřevěných vláken vyrábět příští rok. Cílem je, aby se do 5 ti let dostalo do oběhu a mohli se ho lidé běžně zakoupit.

Zdroj, foto: bbc.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru