Dnes vyšlo 15 článků

Revoluce v ekologii: Pračky začnou recyklovat vodu

Tři studenti postgraduálního studia vyvinuli revoluční filtr pro pračky. Prostřednictvím speciálního filtru AquaFresco budou pračky opětovně využívat odpadovou vodu po vyprání, a to až 95 %. Za vynálezem stojí doktorandi Sasha Huang, Alina Rwei a Chris Lai.

Moderní pračky jsou účinnější a úspornější, nicméně stále se spotřeba vody pohybuje kolem 20 litrů na odstranění 1 lžíce špíny. Nemalým problémem jsou detergenty. Říční vody jsou znečištěné chemickými pracími prostředky, které se používají při praní. V současné době pračky vypouští odpadní vodu již po prvním praním, přičemž skutečná odpadní složka je menší než 1 %.

aquafresco

Revoluce v ekologii

1 dávka vody na 6 měsíců praní

Změnu v této oblasti přináší prototyp AquaFresco. Ekologická technologie odfiltruje odpad z odpadní vody po praní. Následně dojde k recyklaci a voda se použije pro další cyklus praní. Jedna dávka vody se dá takto používat po dobu šesti měsíců.

Filtr AquaFresco disponuje absorpčním filtračním systémem. Pračka se připojí na tento systém a odpadní voda prochází filtrem. Prostřednictvím filtru se očistí a opět se vrací do pračky v uzavřené smyčce. Trojice vynálezců předpokládá, že ekologický systém najde uplatnění především v hoteliérství, neboť hotely spotřebují spoustu vody při praní prádla.

tým

Realizační tým

Americké hotely spotřebují nejvíce vody pro toalety a praní prádla. S novou technologií by se měla spotřeba vody výrazně snížit. Aktuálně je filtr v testování ve významném hotelu na pobřeží New Hampshire.

Zdroj / Foto: The Atlantic

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru