Revoluce v bateriích: Baterie Li-air prodlouží výdrž smartphonů až na týden!

Rok od roku jsou mobilní telefony hubenější a lehčí a to jen díky bateriím. A právě nová baterie Li-air (lithium-oxygen, lithium-air) vyrobená z kovu a vzduchu by mohla výdrž mobilních telefonů opět postavit na nohy a prodloužit o několik dní. Tato baterie má podobnou hustotu energie na kilogram jako benzín.

Tato nová baterie by tak mohla uživatelům nabídnout až 5krát více energie a prodloužit tak výdrž mobilních telefonů až na týden. Bohužel nic zatím není jisté. Lithium-oxygenová baterie musí ještě projít složitým vývojem, aby dokázala splnit veškeré funkce, které slibuje.

Tento typ baterie zaujal vědce už v roce 1970

Tato baterie z kovu a vzduchu zaujala vědce  už v roce 1970, kdy byla lithium-oxygenová baterie navržena jako zdroj pro tehdejší automobily.

Baterie není v mobilních telefonech prozatím z jednoho prostého důvodu – přehřívání. Vyrábění tepelně nestabilních baterií i za cenu delší výdrže samozřejmě není nejlepší volbou, vědcům z Univerzity v Chicagu se však v novém prototypu podařilo celou technologii dostatečně stabilizovat. Takže je jen otázkou času, kdy se konečně dočkáme mobilního telefonu s baterií, která výdrží  až týden.

shutterstock_175735472_small_w_755

Zdroj: svetandroida

Komentáře

Nahoru