Revoluce v 3D tisku. Implantáty z 3D tiskárny rovnou do těla

Trojrozměrný tisk by se mohl dát využít pro pacienty s komplikovanými zraněními. Nyní vědci testují, aby tiskárny mohly pracovat s materiály jako jsou kov nebo keramika k výrobě implantátů. Tento vynález usnadní práci a mohl by rychleji zachraňovat a pomáhat.

3dlebka

Profesoři Susmita Bose a Amit Bandyopadhyay s implantátem lebky dělaným na míru

Běžné tiskárny používají jako hlavní výrobní materiál nejrůznější plasty, která jsou logicky měkké a lehce tvarovatelné, tak je právě proto potřeba udělat tiskárny, které si poradí s kovem či keramikou, aby materiál byl tvrdší a tudíž více a déle vydržel. Metoda, které odborně říkají Laser engineered net shaping je název pro „tisk“ kovových předmětů. Tisk by probíhá stejně jako u normálních klasických předmětů – po tenkých vrstvách a do nich je nanášen kovový prach, roztavený laserem.

„Na míru vyrobené implantáty se do pacientova těla lépe dostanou a rychleji zarostou, tudíž i výsledek je silnější a déle funkční“. Celý postup by byl klasický jako každý jiný, udělalo by se CT (počítačová termografie) nebo magnetická rezonance poskytující informace o stavu zranění a podle typu zranění a konzultace s doktorem se vyrobí daný trojrozměrný model. Největší výhodou určitě je, že celý proces trvá v řádech pouhých dnů. Samotný tisk trvá asi 5 až 6 hodin a samotný výrobek může mít doktor v ruce za 3 dny od prvního vyšetření.

zdroj: stoplusjednicka.cz

“You get in life what you have the courage to ask for" - Oprah Winfrey. That's all the matters.

Komentáře

Nahoru