Dnes vyšlo 15 článků

Reklama nabízí model tanku T34, ale neprozradí vám, že za něj utratíte 26 000 Kč

Není to první případ tohoto druhu, časopisy to takhle občas dělávají. Slíbí vám, že v každém čísle dostanete část skládačky, ale nepoví, že 49 korun bude stát jen první číslo. A tak vás model místo pár tisíc nakonec vyjde na 26 000 korun. Vy časopis bláhově začnete kupovat a oni ho přestanou vydávat, když máte sesbíranou půlku dílů.

Dovolíme si předpovídat, že takhle nějak to dopadne s časopisem Tank T-34-85. Možná jste na něj viděli v televizi reklamu. Slibuje, jak si sestavíte tank T34 v měřítku 1:16 a dozvíte se o něm spoustu zajímavých informací.

„První číslo právě v prodeji za 49 korun,“ zní v závěru reklamy.

A ano, to je skutečně pravda. První číslo vás přijde na 49 Kč, jenže druhé už stojí 149 a všechny další jsou po 219 korunách. A na webu časopisu někde pod záložkou Pomoc, když si kliknete na otázku Kolik má vyjít čísel časopisu? zjistíte, že budete muset nasbírat 120 dílů. S trochou jednoduché matiky je tedy snadné spočítat, že vás model celkem přijde na 25 891 Kč.

tank-t34

O aféře se hodně mluví na facebookové stránce Modelařina, kde varují, abyste nenaletěli. Dodávají, že za stejnou cenu si koupíte několik kompletních a plně funkčních RC tanků a ještě vám zůstanou peníze i na odbornou literaturu na toto téma.

modelarina

Komentující tomu nasadili korunu.

„Tenhle tank se řešil nedávno na stránkách o modelařině. Za ty peníze je to velkej shit na kterým jsou vidět upevňovací šroubky tam kde bejt nemaj atd. Za tu cenu se dá sehnat něco jinyho nebo plastova t-34 v měřítku 1/16,“ píše Pavel.

Dopátrat se skutečné ceny je složité

Neudivilo nás, že skutečnou cenu nezmínili v TV reklamě (i když by měli), ale po prohledání webu jsme ji také nenašli. Celková cena, kterou za model utratíte, není nikde zveřejněná. Na www.model-t34.cz se nedopátráte vůbec ničeho. Jediným vodítkem je skryté zjištění, že čísel bude celkem 120. A když kliknete na možnost Objednat předplatné, budete přesměrováni na společnost send.cz, která zajišťuje českou distribuci. Tam si objednáte prvních 19 čísel a je tam uvedena skutečná cena za každé číslo.

predplatne

Pokud by reklama byla uznána jako klamavá, hrozí ruské firmě Eaglemoss finanční postih.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru