Reklama nabízí model tanku T34, ale neprozradí vám, že za něj utratíte 26 000 Kč

Není to první případ tohoto druhu, časopisy to takhle občas dělávají. Slíbí vám, že v každém čísle dostanete část skládačky, ale nepoví, že 49 korun bude stát jen první číslo. A tak vás model místo pár tisíc nakonec vyjde na 26 000 korun. Vy časopis bláhově začnete kupovat a oni ho přestanou vydávat, když máte sesbíranou půlku dílů.

Dovolíme si předpovídat, že takhle nějak to dopadne s časopisem Tank T-34-85. Možná jste na něj viděli v televizi reklamu. Slibuje, jak si sestavíte tank T34 v měřítku 1:16 a dozvíte se o něm spoustu zajímavých informací.

„První číslo právě v prodeji za 49 korun,“ zní v závěru reklamy.

A ano, to je skutečně pravda. První číslo vás přijde na 49 Kč, jenže druhé už stojí 149 a všechny další jsou po 219 korunách. A na webu časopisu někde pod záložkou Pomoc, když si kliknete na otázku Kolik má vyjít čísel časopisu? zjistíte, že budete muset nasbírat 120 dílů. S trochou jednoduché matiky je tedy snadné spočítat, že vás model celkem přijde na 25 891 Kč.

tank-t34

O aféře se hodně mluví na facebookové stránce Modelařina, kde varují, abyste nenaletěli. Dodávají, že za stejnou cenu si koupíte několik kompletních a plně funkčních RC tanků a ještě vám zůstanou peníze i na odbornou literaturu na toto téma.

modelarina

Komentující tomu nasadili korunu.

„Tenhle tank se řešil nedávno na stránkách o modelařině. Za ty peníze je to velkej shit na kterým jsou vidět upevňovací šroubky tam kde bejt nemaj atd. Za tu cenu se dá sehnat něco jinyho nebo plastova t-34 v měřítku 1/16,“ píše Pavel.

Dopátrat se skutečné ceny je složité

Neudivilo nás, že skutečnou cenu nezmínili v TV reklamě (i když by měli), ale po prohledání webu jsme ji také nenašli. Celková cena, kterou za model utratíte, není nikde zveřejněná. Na www.model-t34.cz se nedopátráte vůbec ničeho. Jediným vodítkem je skryté zjištění, že čísel bude celkem 120. A když kliknete na možnost Objednat předplatné, budete přesměrováni na společnost send.cz, která zajišťuje českou distribuci. Tam si objednáte prvních 19 čísel a je tam uvedena skutečná cena za každé číslo.

predplatne

Pokud by reklama byla uznána jako klamavá, hrozí ruské firmě Eaglemoss finanční postih.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru