Reinkarnace a obnova dat: Co dělat, když se vám pokazil disk?

Reinkarnace a obnova dat: Co dělat, když se vám pokazil disk?

V případě, že se vám porouchá harddisk poté, co vám zhavaruje operační systém. Nebo se vám nedaří načíst externí disk. Ještě není vše ztraceno. Stále můžete situaci zachránit. Poradíme vám jak.

Jestliže jste si jen svá data nedopatřením smazali, můžete k jejich obnově použít speciální programy. Spousta těchto aplikací naleznete na internetu, často jsou úplně zdarma. Za nás vám můžeme doporučit programy jako Recuva, TestDisk a PhotoRec. Jestliže vám však odejde harddisk a s ním i celý váš počítač, tyto programy vám k ničemu nebudou. A budete se muset poohlédnout po nějakém jiném řešení.

Záchrana dat

Záchrana a obnova dat

Jestliže se vám stala výše zmíněná „nehoda“, řešení vašeho problému představuje záchrana dat (respektive obnova dat). Záchranu nebo obnovu dat z poškozených médií nabízí stále relativně málo firem, jelikož se nejedná o zrovna výnosný byznys. Navíc musíte mít k ruce odpovídající vybavení a specialistu, který umí s těmito nástroji pracovat. Obě tyto položky jsou dost nákladné.

Jak probíhá záchrana dat?

Jakmile zjistíte, že se vám pokazil disk, neváhejte a poškozený disk odneste do nejbližšího servisu. Případně jej do servisu zašlete poštou, prostřednictvím kurýrní společnosti apod. Ve specializovaném servisu pak již odborníci posoudí, jestli je obnova dat u poškozeného disku vůbec možná.

Pokud se rozhodnete využít služeb spedičních a kurýrních firem, doporučuji váš milovaný disk důkladně zabalit. Pošta a jiné přepravní společnosti s vaší zásilkou totiž nebudou jednat zrovna v rukavičkách. Proto je lepší celý balík před odesláním důkladně vypolstrovat. Eliminujete tak riziko vážného mechanického poškození během přepravy. Máte-li tu možnost, raději disk doneste do servisu osobně.

Poté, co se dostane pevný disk do rukou specialisty, a ten vám potvrdí, že dokáže vaše data zachránit, následuje druhý (a pro vás možná nejpodstatnější) krok. Stanovení ceny.

Kolik stojí obnova dat z paměťového média?

Dle typu závady se cena může pohybovat kolem 500 – 3000 Kč u softwarové ztráty dat. Softwarová ztráta dat představuje situace, kdy si uživatel do PC nahraje vir či jiný škodlivý software, který zapříčiní pád systému a způsobí nefunkčnost disku. Mezi softwarové chyby řadíme také nechtěné smazání důležitých souborů. Dále pak zformátování celého disku. Nefunkčnost harddisku může způsobit také neodborná manipulace s diskovými oblastmi V neposlední řadě za nefunkčnost disku může také poškozený hardware.

Za softwarové chyby si uživatelé mohou sami

To nám potvrdil Adam Bruna ze servisu Abax.cz: „Ve většině případů si způsobí tzv. softwarové chyby samotní uživatelé. Nejčastěji se setkávám s tím, že si uživatel nahraje do počítače vir, program či jiný škodlivý software. Ten způsobí pád PC. A počítač již pak nenaběhne. Uživatel tedy musí přeinstalovat celý systém, čímž přijde o všechna cenná data. Jestliže pravidelně vytváří tzv. bod obnovení, ještě může svá data zachránit.

V takovém případě přijde o nezazálohavaná data za posledních pár dní nebo týdnů, ale neztratí úplně všechna data. V případě, že nelze načíst bod obnovení nebo zkrátka žádný bod obnovení neexistuje, tak máte problém. Pak vám nezbývá, než kontaktovat nás. A zažádat si u nás o obnovu dat.

Jen zanedbatelné množství těchto chyb zapříčiní náhlý a uživatelem nezaviněný pád operačního systému či chyba vašeho hardwaru (poškozený pevný disk, jenž vytváří chybné soubory atd.). Statisticky vzato je to sotva pár procent případů.“

U všech harddisků může dojít také k tzv. elektro-mechanickému poškození

Nejdříve ta špatná zpráva. K elektronickému poškození média může dojít i samovolně. Pevný disk může sám selhat bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Případně za tím vším může stát také výrobní vada disku. A nebo stáří disku.

Jak poznat elektro-mechanické poškození?

Své médium zapojíte do PC a počítač jej nepozná (nenabídne vám možnost zvolit si písmeno zastupující dané médium, disk z nabídky apod.). Nebo jej rozezná, ale již vám nedokáže zobrazit data, která se nachází na vašem disku. Zde je již cena poněkud vyšší, ale rozhodně vás to nezruinuje. Když si vezmete, kolik času by vám zabralo hledání starých záloh, uznáte sami že 1 000 Kč přece jenom není až tak moc za tuto službu.

Mechanické poškození

Mechanická poškození asi znáte nejlépe sami. Porouchané harddisky u notebooků, jež nedávno okusily, jak tvrdé jsou kachličky ve vašem bytě. Externí úložné disky, které nakonec nepřežily časté cestovatelské výlety ve vaší brašně. Cena za opravu mechanického poškození se pohybuje od 2 000 Kč a výš.

Obnovit či neobnovit?

Tuto otázku si musíte zodpovědět sami. Jestliže jsou data na disku pro vás skutečně velice cenná (školní materiály, údaje o elektronickém účetnictví, klientské smlouvy), tak zkrátka vám nezbyde nic jiného, než si nechat obnovit svá ztracená data. Protože většinou jsou tyto soubory doslova a do písmene k nezaplacení.

O firmě Abax.cz

Společnost Abax.cz patří mezi přední servisy v ČR. Na trhu působí firma přes 15 let a za tu dobu provedla již více než 200 000 servisních zásahů. Abax.cz se jako jedna z mála tuzemských firem specializuje na záchranu dat z poškozených disků. Zaměřuje se také na servis smartphonů a tabletů. Opravy notebooků, stolních PC, tiskáren a projektorů. Společnost zajišťuje své servisní služby ve všech krajích České republiky.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru