Dnes vyšlo 15 článků

Regulace loot boxů začala!

Nizozemsko a Belgie zakazují některé loot boxy v počítačových hrách. Považují je za nelegální a apelují na vývojáře, aby byly z her odstraněny. Tamější zákonodárci přirovnávají herní bedny s náhodným obsahem ke klasickému gamblingu.

Ze hry Overwatch musí být loot boxy také odstraněny.

Ze hry Overwatch musí být loot boxy také odstraněny.

Herní společnosti se snaží z určitých herních titulů vytěžit maximum i měsíce po jejich vydání. Jeden ze způsobů inovace jsou loot boxy neboli herní bedny. Jen málo věcí v oblasti počítačových her se setkalo s takovou mírou kontroverze jako s loot boxy. Lví podíl na tom má zejména vydání Star Wars: Battlefront 2 ve kterém bylo možné si zaplatit za herní obsah skutečnými penězi. Po tomto incidentu země jako např. Belgie a Havaj oznámily, že se budou věnovat legislativou spadající do oblasti herních společností a problematikou herních beden v ní.

4 z 10

V těchto dnech Nizozemsko dokončilo svou vlastní analýzu a došlo k závěru, že je nezbytné zakázat čtyři z deseti titulů, které zkoumala, a to konkrétně hry FIFA 18, Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive (plus Star Wars: Battlefront 2, ve které byly mechanismy herních beden odstraněny dříve).

Belgická herní komise se usnesla, že loot boxy ve hře FIFA 18 jsou zpracovány jako gambling.

Belgická herní komise se usnesla, že loot boxy ve hře FIFA 18 jsou zpracovány jako gambling.

I pozitiva…

Výzkum přinesl i pozitivní výsledky. Zjistilo se, že většina lidí, kteří loot boxy kupují, nechtějí hazardovat, ale chtějí způsobem hraní ukázat, co umí. Cílem komise bylo posoudit míru riskantnosti herních beden a zda jejich výskyt nevyvolává sklony k závislosti na hazardu.

Loot boxy jako Blackjack

Největší riziko spočívá v tom, jakým způsobem je herní bedna nabízena. Loot box s vyšším skóre vzbuzuje stejné prvky jako mají herní automaty. S tím se pojí i vyšší jackpot doprovázený zvukovými a vizuálními efekty. Z hlediska potenciálu závislosti se dají přirovnat k Blackjacku nebo ruletě. Loot boxy s nižším skóre jsou srovnatelné s bingem.

Jedním z hlavních důvodů, proč byl výskyt loot boxů ve čtyřech zmíněných hrách zakázán je, že mají přímou peněžní hodnotu, a tak mohou být převedeny na jiné sítě. Vývojářské a vydavatelské společnosti těchto herních titulů musí loot boxy ze svých her odstranit, jinak jim hrozí pokuta až 800 tisíc eur nebo odnětí svobody až na pět let.

Nizozemsko, Belgie,…?

Nizozemci vyzývají k další studii a k uvědomění si, že tyto hry mohou mít velmi negativní dopad. Naproti tomu Komise pro hazardní hry ve Velké Británii nepovažuje systém loot boxů za nezákonný nebo hazardní.

Zdroje: Text/Foto: extremetech.com, eurogamer.net, tomsguide.com

Vystudovala dvouobor Česká filologie-Mediální studia na FF UP v Olomouci. Ve volném čase ráda vysedává s dobrou knížkou po kavárnách. Odmala se věnuje házené a hře na příčnou flétnu. Učí se italsky, je ráda ironická, a naopak nesnáší aroganci.

Komentáře

Nahoru