Red Bull posunul hranice nemožného! Jen v obleku skočili z 4062 m a přistáli do letícího letadla

Při Wingsuit Base Jumpingu seskočíte z pevného bodu, letíte rychlostí až 200 km/h a nakonec vystřelíte padák, se kterým bezpečně přistanete na zemi. Ale také nemusíte! Podívejte se s námi na světový unikát, kdy se dvěma skokanům podařilo po skoku z vrcholku hor přistát přímo za letu do pohybujícího se letadla.

Wingsuit Base Jumping

Wingsuit Base Jumping v sobě spojuje dva adrenalinové sporty. Prvním z nich je BASE Jumping, což je skákání s padákem z vyvýšených pevných bodů. BASE je vlastně akronym. Zkratka zahrnuje začáteční písmena čtyř druhů pevných bodů. K tomuto sportu se využívají tyto objekty: budovy (Buildings), stožáry (Antennae), mosty (Spans) a skalní stěny (Earth). Druhým sportem je pak wingsuit létání.

oblek

Jak vypadá a z čeho je wingsuit oblek?

Potřebujete samozřejmě speciální aerodynamický oblek zvaný “wingsuit”, který látkou mezi dolními končetinami a látkou mezi horními končetinami a trupem zvětšuje plochu lidského těla. Díky tomu je možné jeho nadnášení.

Skok s oblekem wingsuit z vrcholku hory s přistáním do letadla

Fred Fugen a Vince Reffet z týmu Soul Flyers z Francie vyskočili z vrcholku Jungfrau (Švýcarské Alpy, výška 4062 m) do pohybujícího se letadla k oslavě 20. výročí úspěchu Patricka de Gayardona v roce 1997, který tehdy vyskočil z letícího letadla a posléze se do něj vrátil.

wingsuit

Když jsme začali trénovat, uvědomili jsme si, že to je docela technická a duševní výzva. Museli jsme se koncentrovat. Vince Reffet.

oblekkCelá adrenalinová akce začala base skokem z vrcholu hory Jungfrau ve Švýcarsku. Duo pak “pronásledovalo” letadlo vzduchem pouze pomocí svého wingusit obleku a nakonec aktéři bezpečně přistáli do zadní otevřené části letadla (Pilatus Porter light aircraft) – do prostoru pouhých 1,25 x 1,58 m. Bylo nutné též srovnat rychlost “letců”, tak letadla. Podívejte se na nebezpečný kousek sami:

Wingsuit base jumping a rizika

Je nutno podotknout, že tato akce byla poměrně nebezpečná. Nicméně vizuálně velice efektní. Jednalo se o start z pevného bodu a přistání do pohybujícího se cíle.

Soul Flyers uvedli, že trénovali dva měsíce. Poprvé to vyzkoušeli ve Španělsku. Fred Fugen měl štěstí a kousek se podařil, nicméně Vince Reffet skončil se zraněnými žebry. Při tréningu se jim však podařil skok celkem pětkrát, než se pustili do finální akce.

Jak na vás celý skok působí? Napište nám do komentářů, zda je pro vás riziko při překonávání limitů akceptovatelné nebo ho považujete za zbytečný risk.

Zdroje foto + info: cnet.com, bbc.com, youtube.com, Redbull.com, Standard.co.uk

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru