Redakční systémy: K čemu slouží a jak si vybrat ten správný?

Redakční systémy: K čemu slouží a jak si vybrat ten správný?

Vybrat nejvhodnější redakční systém (RS) pro vytvoření a následnou správu webových stránek není snadný úkol. Výběr bude záležet na poslání, které mají webové stránky plnit, na zkušenostech tvůrce a správce stránek, ale rovněž na rozpočtu celého projektu. V dnešním článku zabrousíme do tématiky redakčních systému a uvedeme ty nejlepší open source řešení.

Redakční systémy umožňují kompletní správu obsahu na webu. Tou nejzákladnější funkcí, kterou by měl každý RS mít, je publikování textů. Obvykle toho však umí mnohem víc – a to tak, že další funkce již přímo obsahuje, nebo si je musíme doinstalovat ve formě doplňků, modulů. Jedná se například o internetový obchod, fotogalerie, diskuzní fóra, slideshow atd.

Silná trojka

Mezi nejoblíbenější redakční systémy v současnosti patří WordPress, Joomla a Drupal a to jak v českém, tak i světovém měřítku. Hlavní předností všech tří uvedených systémů je to, že jsou k dispozici zcela zdarma a navíc máte jistotu dalšího vývoje a neustálého přizpůsobování se požadavkům uživatelů. Právě jistota vývoje je mnohdy největší slabinou menších, často však velmi kvalitních, redakčních systémů. Velice důležitým faktorem při volbě RS je i velikost a síla komunity. Pokud si s něčím nevíte rady, je nejlepší se obrátit přímo na fórum dané komunity, kde vám s vaším problémem ochotně pomohou.

Proč ale vůbec využívat redakčních systémů?

Aktuálnost informací

Aktuálnost webových stránek je mnohem zajímavější a důležitější pro vaše klienty než všechno ostatní. Právě aktuálnost se stará o návštěvnost stránek. Pokud na svých stránkách uvádíte neplatné a staré informace, jsou vám takové stránky k ničemu! Pomocí RS můžete jednoduše měnit obsah stránek, přidávat novinky či měnit vzhled.

Levnější

Přestože je počáteční investice do webových stránek s RS větší, než investice do statické HTML stránky, jistě se vám brzy vrátí! Záleží na potřebě aktualizace vašich stránek. Neustálé ruční přepisování HTML kódu totiž není zrovna ekonomické.

Rychlý a jednoduchý

Pomocí dobře zvoleného RS dokážete vaše stránky aktualizovat nejen snadno, ale i rychle. Navíc můžete své stránky upravovat z každého počítače, který je připojený na internet a má internetový prohlížeč. K editaci stránek pak postačí běžné znalosti ovládání počítače, textového editoru.

Optimalizace pro vyhledávače

Každý dobrý RS nabízí automatickou optimalizaci všech vašich stránek, které pomocí něho vytváříte,  pro vyhledávače.

Výše napsané důvody proč používat RS jistě nejsou všechny, ale pro názornost určitě postačí.


Ukázka administrace WordPressu.

WordPress? O něm píšeme stále!
WordPress a jeho nejzajímavější doplňky
Několik kroků k větší návštěvnosti a lepší optimalizaci vašeho blogu
Všechny články o WordPressu

Přehled nejrozšířenějších RS

Jaký redakční systém však pro tvorbu stránek použít? Každý si při tvorbě stránek bude určovat jiné nároky a podle toho je vhodné zvolit i redakční systém. Navíc každému může vyhovovat něco jiného. Doporučujeme vám projít si oficiální stránky jednotlivých RS a zjistit jejich vlastnosti a možná rozšíření.

Ještě předtím, než začnete se samotnou tvorbou webových stránek, si nejprve zvolte třeba pět redakčních systému, které se vám zalíbily, a důkladně je vyzkoušejte! Teprve až si budete jistí, začnete s tvorbou. Ušetříte si tím spoustu času a nervů s neustálým předěláváním stránek. Právě testování redakčních systémů je asi nejlepší metodou, jak si zvolit ten správný!

Komentáře

Nahoru