Dnes vyšlo 15 článků

Recyklační technologie, která nemá konkurenci vznikla v českém Mostě

Recyklační technologie, která nemá konkurenci vznikla v českém Mostě

Včera jsme vydali článek o průlomové technologii v Kalifornii, která bude recyklovat odpad na ten nejčistší uhlík, který bude sloužit jako palivo. Jsme potěšeni, že dnes můžeme napsat článek o podobné recyklační technologii, která na světě nemá obdoby. Jsme ještě radši, protože tato technologie pochází z České republiky, přesněji z Mostu. 

Tým odborníků v Mostě vynalezl přelomovou technologii, díky které se bude recyklovat odpad jako nikde na světě. Experti svůj projekt započali již před osmi lety, nyní byli oceněni českým patentem a začínají hledat společnosti, které jejich technologii uplatní. „Možná jste u zrodu něčeho velkého, ale to ukáže čas,“ říká žurnalistům klidným hlasem společník a ředitel high-tech firmy LOGeco Miroslav Šilhan. Stroj se vytvářel v chemičce Unipetrol, kde se provozovaly pokusy. Vedoucím výzkumného týmu je Michal Halko.

Skupinka odborníků sestrojila jeden stroj, který je velký 13×7 metrů. Funguje to tak, že do stroje vhodíte odpad, následně stisknete tlačítko a ze stroje vám vyjedou suroviny, z kterých byl odpad vytvořen. Pro lepší pochopení uvedeme příklad. Při 65 milionech PET lahví za rok dokáže nahradit 6 milionů litrů ropy. Zkrátka staré PET lahve promění na původní chemikálie, z kterých se vyrobí nové.

Technologie se jmenuje ERVO. Jejívývoj není zastaven ani nyní. Vylepšuje se, aby bylo možní recyklovat i odpad z nových materiálů. Vývoj stál zatím 40 milionů korun. Dvě stroje byly prodány do zahraničí – s dalšími společnostmi se jedná.

 

Zdroj, foto: ekorecyklace.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru