Dnes vyšlo 15 článků

RECENZE: Vodafone Tab prime 6 – váš tenký společník

Nabídka Vodafonu se v květnu rozšířila o tři zařízení, která nesou logo operátora. Jde o dva smartphony a tablet, který dorazil exkluzivně i k nám do redakce. Troufáme si říct, že jsme úplně první na českém internetu, kdo měl tu čest udělat na něj recenzi. Jak to tedy dopadlo?

Rozměry: 244 x 146 x 7,9 mm; 406 g
Displej: 9,6″, 1 280 × 800 px, kapacitní
Procesor: 4x 1,2 GHz
RAM: 1 GB
Interní paměť: 16 GB (11 GB pro uživatele) + paměťová karta MicroSD
Fotoaparát: zadní 5 Mpx, přední 2 Mpx
Konektivita: 4G LTE, Wi-Fi, Bluetooth
Baterie: 4600 mAh
Formát SIM: microSIM
Android: 5.0 Lollipop

Tab prime 6 je nástupcem Smart Tab 4 a vzhledově i použitými materiály se mu dost podobá. Parametry je ovšem už někde jinde.  Hlavními přednostmi, kterými se může Tab prime 6 chlubit, by měly být podpora LTE a Android ve verzi 5.0.2. Osobně mě ale nejvíce potěšilo, že Vodafone vsadil na 9,6 palcový displej. Na tuto velikost už se opravdu hezky kouká.

Tenký a z příjemného materiálu

V krabičce ze 100% recyklovatelného materiálu najdete samotný tablet, USB kabel, adaptér do zásuvky a obrázkový návod, kam vůbec strčit SIM kartu, jak tablet zapnout a na co jsou základní hardwarová i softwarová tlačítka.

baleni_IMG_1304

V krabičce je všechno hezky naskládané a zabalené

Tablet samotný splňuje to, co o něm Vodafone říká. Skutečně se jedná o jeden z nejtenčích tabletů na trhu (7,9 mm). Designové zpracování zvenku je opravdu povedené, nikde nejsou vidět žádné přechody materiálů, vypadá to, jako by bylo celé tělo vylisované z jednoho kusu a do něj byl jen perfektně zasazený displej. Všechno je hladké, záda jsou z příjemně měkkého pogumovaného materiálu, který očividně není příliš náchylný na poškrábání, což je určitě plus. Jediné, co vystupuje, je čočka fotoaparátu.

tenky_IMG_1309

Vodafone Tab prime 6 má jen 7,9 mm

Na zadní straně se kromě fotoaparátu nachází reproduktor a slot na SIM kartu a microSD kartu. Nechybí logo Vodafonu a označení 4G.

back_IMG_1308

Záda jsou pogumovaná, takže se tablet příjemně drží v ruce

Nahoře je čidlo osvětlení a jack na sluchátka, ze spodní strany microUSB konektor. Levý bok je čistý, tlačítka zapínání obrazovky a nastavování hlasitosti jsou umístěna zprava.

bok_IMG_1310

Tlačítko zapínání i ovládání hlasitosti jsou na jedné straně

Jak vypadá Android 5.0 Lollipop

Tab Prime 6 se chlubí nejnovějším Androidem 5.0.2 a bohatou softwarovou výbavou. Na rozdíl od některých výrobců Vodafone nezapomněl přidat menu, takže nemusíte mít všechny aplikace naskládané na ploše.

Předinstalovaných jich je docela hodně. Dostanete to, co v téměř každém Androidu – užitečné nástroje (kalkulačka, e-mail), spoustu Google aplikací a pár věcí navíc. Vodafone si přidal aplikaci Discover, díky které jste neustále informováni o tom, co je u operátora nového, a Updates, díky které máte aktuální software. Určitě potěší aplikace Peel Smart Remote na dálkové ovládání televize.

menu_

Základní výbava aplikací je bohatá

Pokud se vám nelíbí design prostředí, máte smůlu. Možnost nastavení různých témat chybí. Na druhou stranu tapetu změnit můžete a defaultní ikonky Androidu Lollipop nevypadají úplně špatně. Co mě ovšem trochu udivilo, bylo řešení notifikačního centra, které se vytahuje klasicky z vrchu. Ať už máte tablet na výšku nebo na šířku, vždy vám vyjede jen v podobě úzkého pruhu na středu obrazovky. Je to věc vkusu, ale přece jen na většině zařízení se vytahuje po ploše celé obrazovky, a tak mě to vcelku zaujalo.

notifikace

Notifikační centrum se vytahuje shora, ale jde jen o úzký proužek na středu. Na zamčeném displeji se notifikace také zobrazují ve středu obrazovky

Co se týče displeje, jedná se o často používanou tabletovou HD kvalitu 1280 x 800 px. Na velikosti 9,6 palců to opravdu není nic moc, ale záleží na tom, na co tablet plánujete využívat. Na prohlížení internetu, dokumentů, Facebooku, Twitteru, mailů, apod. je úplně dostačující. Na film nebo video z YouTube se na něm také podíváte.

V graficky náročnějších hrách už je znát, že se na to hůře dívá.

asphalt_Screenshot_2015-05-23-12-03-37

Grafika některých her na tabletu nevypadá nic moc

Plusové body displej získává určitě za velikost a dobré podsvícení (jas na maximum využijete opravdu jen na přímém slunci). Vodafone určitě věděl, na jaký segment trhu cílí, a tak větší velikost displeje zvolil záměrně. Na úpravu dokumentů nebo brouzdání po internetu se větší prostor hodí. Navíc se z displeje krásně čte, určitě ho ocení i milovníci elektronických knížek.

prezentace_Screenshot_2015-05-17-08-59-43

Na velkém displeji jde docela dobře třeba vytvořit jednoduchou prezentaci

Tablet má ještě pár specialitek. Zamknout obrazovku můžete tím, že na displej položíte dlaň. Odemknout ho lze zase dvojitým poklepáním. Tuto funkci je ovšem lepší vypnout, protože pak se tablet často zapíná sám, když na něj něco položíte nebo jej uklidíte do krabičky.

Z tabletu si nezavoláte, ale napíšete SMSku

Vodafone Tab prime 6 se chlubí tím, že zvládá 4G LTE, což je velké lákadlo mnoha nových tabletů. Přece jenom co dnes s tabletem bez připojení k internetu a ne vždycky máte přístup k Wi-Fi.

Přesně z těchto důvodů je na zadní straně vedle slotu pro microSD kartu ještě jeden pro microSIM. Samozřejmě si můžete nastavit, aby se 4G síť nevyužívala, což se hodí, když chcete uspořit baterii (čím pomalejší připojení, tím méně šťáva ubývá). Jinak vše funguje tak, jak znáte z mobilních telefonů – můžete si zadat limit mobilních dat, kontrolovat, která aplikace je využívá nejvíce apod.

data

Rychlý přehled o využití dat máte přímo z notifikačního centra

Přestože v tabletu můžete mít SIM kartu, nelze z něj volat. Není v něm žádná aplikace na volání. Ani přes Kontakty, kam si běžně můžete přidávat čísla, to nelze. Jediné, co je možné, je posílat SMS zprávy.

kontakty_zpravy

Kontaktům nelze volat, ale můžete jim poslat zprávu

Nutno podotknout, že tento krok dává smysl. Jen těžko si můžeme představit, jak by se asi telefonovalo s 9,6 palcovým obrem v ruce. V jedné ruce se totiž drží dost obtížně, takže by ho málokdo chtěl využívat místo telefonu.

Filozofie je taková, že do tabletu s LTE připojením budete mít ještě jednu SIM kartu, ze které nebudete volat – bude jen datová. Vodafone takové ke svým datovým balíčkům zdarma nabízí.

Fotit jen na světle

Jak bývá u tabletů zvykem, s fotoaparátem to není moc růžové. Vystouplá čočka foťáku na zadní straně nabízí rozlišení 5 Mpx, na přední straně jsou 2 Mpx. Určitě ještě pamatujete doby, kdy 2 Mpx byly luxus, přitom v dnešní době už v telefonech běžně máme zhruba sedminásobek. U tabletů je to ovšem jinak. 5 Mpx je takový standard, a tak vám i Tab prime 6 zvládne vyfotit standardní snímky. Za dobrého osvětlení pořídíte fotky, na které lze koukat.

fotka1_IMG_20150516_182116

Za dobrého osvětlení fotky nejsou nejhorší

fotka3_IMG_20150516_180505

Většina fotek je hodně tmavých

fotka2_IMG_20150516_181129

Na blízko nevyfotíte nic, tablet není schopný zaostřit

panoramaPANO_20150516_180642

Nechybí možnost fotit panorama

Ve tmě jsou výsledky špatné, i když fotíte s režimem noc. Je to jeden z mála režimů, které si můžete v nastavení fotoaparátu vybrat. Foťák nemá žádné přisvětlení a moc možností v aplikaci nenajdete. Můžete přepínat mezi focením a natáčením, přední a zadní kamerou, velikostí fotky a pár režimy (HDR, panorama, sport, …).

fotoaparat_nastaveni

V aplikaci fotoaparátu si toho nemůžete moc nastavit

Se zvukem je to lepší

Reproduktor je umístěný ve spodní části zadní strany tabletu, takže se vám občas může stát, že jej omylem zakryjete rukou. Při držení tabletu v ruce ucítíte vibrace zvuku, při položení záleží na tom, na jakém povrchu se tablet nachází. Od skla nebo dřeva se zvuk krásně odráží, ale jakmile jej položíte na něco měkkého, je umístění reproduktoru zezadu trochu nešťastné.

Osobně mi ovšem přijde lepší než umístění zepředu. Zvuk se hezky dostane do prostoru, je čistý a hlasitost na dobré úrovni. Zvukový výstup celkově považuji za povedený.

Nic se neseká, ale na načítání čekat občas musíte

Výkon odpovídá čtyřem jádrům procesoru. Všechno běží hezky plynule, bez problémů si zahrajete většinu her. Ale všechno má své mouchy. Nemůžete čekat, že se vám nikdy nic aspoň na pár vteřin nezastaví, protože to se prostě u Android zařízení stává. Někdy to nebývá ani chyba zařízení, ani Androidu, ale neodladěné aplikace. Takže také u Tab prime šestky se někdy stane, že musíte vteřinku počkat, než se něco načte. U náročnějších her je problém s grafikou. Ne že by ji tablet nestíhal vykreslit, ale kvalita není na moc dobré úrovni.

S baterií o kapacitě 4600 mAh vydržíte den běžného používání. Při větší zátěži (sledování filmů, hraní her) se výdrž pohybuje okolo 7 hodin, což není vůbec špatné. Dobití z 0 na 100 % trvá tři hodiny.

baterie

Hezký je graf využití baterie

Protože většina lidí tablety používá nárazově, je třeba dodat, že ho nemusíte neustále vypínat. Během dne nečinnosti se vybije 6 % baterie. Nicméně vypínání i zapínání je překvapivě rychlý proces, nic se dlouho nenačítá. Tablet se vypne okamžitě po podržení tlačítka a vybrání možnosti Vypnout. Zapínání trvá asi 15 sekund, než se načte logo Androidu, Vodafonu a poté samotné prostředí.

zap_vyp

Během vypnutí nestačíte ani jednou mrknout okem, zapínání chvíli trvá. Při úplně prvním dostanete instrukce, které má Vodafone připravené hezky ve svých barvách

Pro ty kdo ví, že tablet neslouží jen na hraní

Po Vodafone Tab prime 6 by měl sáhnout každý, kdo touží po tenkém tabletu. Design se opravdu povedl, Vodafone se držel hesla v jednoduchosti je krása, takže zvenku vypadá minimalisticky. Určitě to není tablet na hraní her, ale na surfování po internetu a sociálních sítích je jako dělaný. Větší displej si užijete a navzdory horšímu rozlišení se z něj krásně čte. Tab prime 6 tedy můžeme doporučit všem,  kteří tablety nevidí jen jako herní zařízení.

Seženete ho za 5 877 Kč, což je ve srovnání s konkurencí trochu moc, ale Vodafone zřejmě nepočítá s tím, že by si ho někdo kupoval samostatně. Spolu s datovými balíčky jde totiž cena rapidně dolů. Už za 2 977 korun může být váš.

PLUSY MINUSY
+ tenký design – malé rozlišení displeje
+ pogumovaná záda – fotoaparát
+ podpora 4G LTE – vzhled softwaru (notifikační centrum, …)
+ pěkný zvuk

Za zapůjčení Tab prime 6 děkujeme společnosti Vodafone.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru