RECENZE: Lenovo Vibe Z2 Pro – smartphone plný barev

Lenovo k nám na trh s mobily přišlo docela nedávno, ale se svou řadou Vibe si dokáže získat příznivce. Už jsme recenzovali Lenovo Vibe X2, který dopadl fantasticky, a stejně nadšení jsme i z Vibe Z2 Pro. Cílí na náročné uživatele, kteří si potrpí na kvalitu.

Než se pustíme do vychvalování, určitě je třeba zmínit, že Lenovo Vibe Z2 Pro v současné době seženete za necelých deset tisíc korun. Jak sami poznáte, až si přečtete, co všechno umí, cena je to fantastická.

Rozměry: 81,3 mm × 156 mm × 7,7 mm ; 179 g
Displej: 6,0″ Quad HD, 2560 × 1440, kapacitní, 16 mil. barev
Chipset: Qualcomm Snapdragon 801, CPU: 4×2,5 GHz
GPU: Adreno 330, 550 MHz
RAM: 3 GB
Interní paměť: 32 GB (není slot pro paměťovou kartu)
Fotoaparát zadní: 16 Mpx, LED blesk, automatické ostření, RGB a BSI senzory, video ve 4K
Fotoaparát přední: 5 Mpx, RGB senzor
Konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Baterie: 4000 mAh
OS: Android 4.4. KitKat

Obsah balení a vzhled

Svůj Vibe dostanete v krabičce, na které je nasazený papírový obal. Lenovo si u řady Vibe dává záležet hodně i na balení – u Vibe X2 jsme chválili šuplíčkové balení, teď musím zmínit, že si Lenovo rozhodně potrpí na detaily.

this_is_my_vibe

Uvnitř obalu krabičky se skrývá nápis This is my vibe

V balení najdete smartphone, USB datový kabel, adaptér do zásuvky, špuntová sluchátka s plochým kabelem, návod, nástroj pro vysunutí šuplíku na 2 SIM karty a jako bonus ochrannou fólii na displej.

baleni_IMG_1373

Sluchátka mají plochý kabel, stejně jako datový kabel na nabíjení je plochý

Smartphone z řady Vibe poznáte na první pohled, protože půjde o jedinečný designový kousek. A ne jinak tomu je i s Vibe Z2 Pro. Šestipalcovou placku nemáte šanci přehlédnout.

Přední strana je krásně čistá. Po bocích je rámeček kolem displeje tenký, nad displejem je reproduktor, přední kamerka a senzor okolního světla. Pod displejem jsou tři známá androidová tlačítka, přičemž u telefonů Lenovo je šipka zpět vpravo.

front_IMG_1375

Přední strana je čistá, není na ní ani logo

Zezadu zaujme vystouplá čočka fotoaparátu, která je ještě zdůrazněná červenou barvou. Možná to výrobce zamýšlel schválně, aby na špičkový fotoaparát připoutal pozornost. Každopádně když mobil položíte na rovnou plochu, kvůli vystouplému fotoaparátu se trochu viklá.

back_IMG_1376

Fotoaparát je vystouplý

Tělo smartphonu je vyrobené z hliníku, který je navíc na zádech vybroušený, což přidává na luxusním dojmu. Pouze na spodní a horní hraně je plast. Nahoře je 3,5 mm jack pro sluchátka a dole microUSB konektor a reproduktor.

zezadu_bok

Záda a boky má telefon z hliníku

Oba boky jsou zkosené. Tlačítko na zapínání displeje je na pravém boku, pohodlně na něj dosáhnete palcem. Vedle něj se nachází šuplík na dvě SIM karty. Na druhém boku je tlačítko ovládání hlasitosti, na které už dosáhnete obtížněji. Přijde mi, že je mobil skvělý pro držení v levé ruce, protože to pak dosáhnete palcem na ovládání hlasitosti a ukazováčkem na druhém boku na zapínání displeje. Pravou rukou je to obtížnější. S tím už ale tak nějak musíte počítat, když si kupujete mobil s šestipalcovým displejem. Ovládat ho malou rukou je problematické.

boky

Na ovládání hlasitosti se jednou rukou dosáhne špatně

Software a displej

Nicméně velký displej za to stojí. Na šest palců se toho vejde už opravdu hodně, je skvělý pro sledování videí, brouzdání po internetu i hraní her. S QHD rozlišením 2560 × 1440 je to úplná pohádka. Displej má skvělý jas. Automatické nastavování se mi moc neosvědčilo, sice funguje spolehlivě, ale raději koukám na jasné barvy, kterých je na displeji opravdu dostatek.

Android ve verzi 4.4 s nadstavbou VIBE UI vypadá tak, jak známe z modelů VIBE. Vybrat si můžete z několika motivů, osobně mě nejvíc zaujal barevný Mirage, který je nastavený defaultně. Zajímavé je, že si můžete nastavit určitý motiv telefonu, ale zamykací obrazovku můžete použít z jiného.

home_motivy

VIBE UI je krásně barevné

Nejvíc mě zaujala taktéž zamykací obrazovka tématu Mirage, protože na ní jednoduchým posunutím prstem doprava nebo doleva můžete měnit tapetu. Na domovské obrazovce tapetu změníte otočením listu z pravého horního rohu.

homescreen

Tažením za pravý horní roh změníte tapetu

Jak je u smarpthonů Lenovo zvykem, nenajdete zde žádné menu aplikací. Všechny jsou naskládané na domovských obrazovkách, v mobilu jsou předvytvořené některé složky (pro Google aplikace, hry nebo sociální sítě). Výbava aplikací je od základu dost bohatá, o některých z nich jste dost možná v životě neslyšeli (například SHAREit pro sdílení mezi více zařízeními, nebo Guvera Music, která vám dává přístup k hudbě).

Trochu mě zaskočilo, že v mobilu chyběla aplikace hudebního přehrávače, nicméně není problém si nějakou stáhnout z Google Play. Naopak jako skvělá appka se mi zdá ta s názvem Aplikace pro vozidla, kterou byste měli zapnout, když jedete autem. Umožňuje vám jednoduše ovládat mobil. V režimu na šířku dostanete jen pár základních ikonek pro možnosti, které byste mohli během řízení potřebovat.

aplikace_pro_vozidla

S Aplikací pro vozidla mobil ovládáte během řízení

A když jsme výše mluvili o problematickém ovládání velkých mobilů malou rukou, nesmíme zapomenout zmínit, že Lenovo s tím počítá. V nastavení najdete možnost Mikroobrazovka jednou rukou. Když ji zapnete, plocha displeje se vám zmenší tak, aby bylo možné mobil ovládat pravou rukou (nebo levou, pokud si okno nastavíte na druhé straně). Dokonce si můžete plochu displeje zmenšit podle toho, jak se vám líbí.

mikroobrazovka

Pro ovládání jednou rukou lze využít funkci mikroobrazovky

Multimédia

Největším lákadlem Lenova Vibe Z2 Pro je kromě šestipalcového QHD displeje fotoaparát. Zadních 16 Mpx zvládá opravdu kvalitní fotky i za zhoršených světelných podmínek.

IMG_20150516_180216

IMG_20150516_180517

IMG_20150516_182428

Fotoaparát navíc můžete používat buď v chytrém, nebo profesionálním režimu, který nabízí neuvěřitelné množství nastavení. Najdete také speciální režimy pro panorama, noční krajinu, umělecké HDR, trajektorie a další speciální efekty. Když trochu zapátráte, najdete režimy pro focení portrétů, automobilů, zátiší, pohyblivých objektů, nočního jeviště, města v noci atd.

fotoaparat

Profesionální fotoaparát nabízí spoustu režimů i možností nastavení

Úžasné je také video, které vypadá doslova jako živé. Vibe Z2 Pro vám totiž dává možnost natáčet v rozlišení 4K.

Ani přední fotoaparát o rozlišení 5 Mpx nefotí špatně, dokonce nabízí různé možnosti osvětlení (růžové nebo sluneční) a chytré funkce – vyfotí vás třeba po mrknutí, což je ideální pro selfies.

frontcam

Přední kamera vás dokáže osvětlit nebo vyfotit po mrknutí

Jediná velká a zásadní nevýhoda fotoaparátu je nemožnost vypnout zvuk. Nelze to ani pro přední ani pro zadní kameru. Kdykoliv něco vyfotíte, všichni okolo to prostě uslyší.

Co se týče zvuku, zmínili jsme absenci hudebního přehrávače, ale zvuk je perfektní. Telefon hraje dostatečně hlasitě a čistě.

Výkon a výdrž

S 3GB paměti RAM a čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 801 se nic neseká a všechno je krásně plynulé. Problém není ani s graficky náročnějšími hrami a za celou dobu testování se mi nestalo, že bych musela na načítání něčeho čekat nebo by došlo k zaseknutí. Zato se párkrát stalo, že spadl celý systém, ale vždycky stačilo mobil restartovat.

system

Občas vás potká něco takového, ale stačí mobil restartovat

Díky baterii o kapacitě 4000 mAh je na tom Vibe Z2 Pro hodně dobře s výdrží baterie. Bylo mi příjemným potěšením, když jsem se večer vracela domů ještě s 50 % baterie a to jsem měla celý den zapnutá data nebo Wi-Fi. Kdo mobil používá méně, určitě mu vydrží i tři dny.

S delší výdrží pomůže i aplikace Správce napájení, ve které si můžete vybrat, v jakém režimu chcete telefon používat – zda v normálním, v úspoře energie nebo nouzovém (který povolí jen volání a sms zprávy). Dokonce si můžete nastavit, aby se vám režimy zapínaly v určitý čas – například v noci vám bohatě stačí režim nouzový, což se mi osvědčilo. Navzdory výše uvedenému jsem totiž s baterií zaznamenala jeden velký problém. Každou noc, kdy byl telefon zapnutý, její hladina klesla o 20 – 30 %, což mi přijde docela hodně. A stávalo se to právě i tehdy, když byl telefon v nouzovém režimu. Ne že by to s danou kapacitou baterie výrazně vadilo – ani s neplně nabitou baterií jsem se ráno nemusela bát opustit domov, protože přesto až do večera vždy vydržela. Navíc postupem času baterie přes noc padala o něco méně, možná by se to časem ustálilo.

vydrz

Můžete kontrolovat zvlášť softwarové a hardwarové využití baterie a šetřit baterku úsporným režimem

Závěr

Lenovo Vibe Z2 Pro bychom doporučili všem, kdo si potrpí na vizuální stránku. Velký displej v kombinaci s vysokým rozlišením a krásně barevnou nadstavbou Androidu je lahůdkou pro oko. Nadšení budete také z fotografií a videa. Ani po stránce ostatního vybavení telefon nezklame (možnost dual SIM, podpora LTE, …).

PLUSY MINUSY
+ QHD displej – nelze vypnout zvuk při focení
+ kvalitní fotoaparát se širokými možnostmi nastavení – vybíjení baterie přes noc
+ 4K video – občas spadne prostředí
+ výdrž baterie

Za zapůjčení děkujeme českému zastoupení společnosti Lenovo.

Komentáře

Nahoru