Dnes vyšlo 15 článků

RECENZE: Lenovo Vibe X2 – Konečně smartphone, který má styl

RECENZE: Lenovo Vibe X2 – Konečně smartphone, který má styl

Zatímco ukrutný svět androidích telefonů svádí válku o to, kdo bude nejlepší, Lenovo Vibe X2 si jde vlastní cestou. Na českém trhu tohoto “miláčka” v podobě pěti palcového chytrého telefonu dostanete za necelých devět tisíc, což je částka odpovídající jeho stoprocentnímu výkonu a atraktivnímu designu.

Do redakce nám dorazila lenovácká novinka v podobě atraktivního smartphonu Lenovo Vibe X2, pojďme se společně podívat, jak dopadl…

Rozměry: 140,2 x 68,6 x 7,3 mm, 120 g
Displej: 5″, IPS, Full HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů), 441 PPI
Chipset: MediaTek MT6595m, 8 jader (4 x Cortex-A17 + 4 x Cortex-A7), frekvence 2 GHz
RAM: 2 GB
Interní paměť: 32 GB
Fotoaparát: 13 MPx, HDR, Full HD video, 5 MPx na přední straně
Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, LTE
Baterie: 2300 mAh

Řada výrobců smartphonů se soustředí na vnitřek svého chytrého zařízení a vnější design jim je lhostejný. Avšak, k čemu je mít ten nejlepší telefon na světě, když vypadá jako nevzhledná cihla? S úplným opakem bychom se setkali u značky Lenovo, která před několika měsíci vrhla na trh nový chytrý telefon Vibe X2. Už jakmile ho poprvé dostanete do ruky, jste přesvědčeni, že to je to nejlepší zařízení.

Screenshot_2014-01-02-11-38-25

Šuplíčkové balení

Lenovo si vyhrálo už i s balením chytrého zařízení. Nový Vibe X2 totiž dostanete v originální krabičce se třemi šuplíky. Ze dvou šuplíků vytahujeme přímo přístroj, v dalším jsou běžné věci – USB kabely, nabíječka, luxusní sluchátka, český návod a specialitku v podobě ochranné folie a průhledného zadního krytu, což je rozhodně pro uživatele pěkným gestem.

Obsah balení

Obsah balení

Jakmile Lenovo Vibe X2 vytáhnete z krabičky, čeká na vás plně vybavený smartphone. První dojem? Wow! Už první dotek vás přesvědčí o tom, že před vámi leží zařízení špičkové technologie, které dominuje svým charakteristickým designem.

V horní části přední strany nalezneme reproduktor, přední fotoaparát. Dole potom tři skrytá hardwarová tlačítka, u kterých jsme u Androidů zvyklí. Velkým plusem nového Vibe X2 je, že na přední stranu nezakomponovali své logo, zanechává to tak čistý a elegantní design. Přední straně rozhodně není co vytknout, jedná se tak o dominantu celého smartphonu.

Třívrstvý elegantní design

Největší designérský zážitek přichází, když smartphone otočíte. Po bocích totiř zaujme atraktivní třívrstvý design, který jen zvyšuje na atraktivně už tak dokonalého stroje. Po levé straně známý šuplík na micro-SIM kartu, který mohou dobře znát například uživatelé iPhonů. Po pravém boku harwarová tlačítka pro regulaci zvuku a uzamčení telefonu. Zde bych možná měl jednu poznámku – nepraktické uložení tlačítka pro vypínání displeje. Většinou se stává, že místo uzamknutí sáhnete omylem po tlačítku hlasitosti.

pravo

Luxusní třívrstvý design s regulátorem hlasitosti a zamykáním telefonu – pravá strana

levo

Na levé straně šuplíček na micro-SIM

Jack na sluchátka prakticky nahoře, USB konektor pro nabíjení dole – klasika.

Ze zadu jen kus plastu

Bohužel všechno má své nedostatky. Lenovo Vibe X2 podobně jako další smartphony má největší problém na zádech. Ty jsou právě nejčastější dírou ve vlajkové lodi, zde Lenovo zvolilo lehký plast. Ten se však dá velice lehce poškrábat. Na druhou stranu, právě z tohoto důvodu přidává výrobce do balení průhledný zadní kryt. Pokud nejste zastánci ochranných krytů, nedoporučuji nosit v jedné kapse s klíčemi či ostrými předměty.

zezadu

Převlečený Android

Slovo přichází na operační systém. Lenovo Vibe X2 nabízí v základu klasický Android verze 4.4.2, avšak aby výrobce využil veškerých vymožeností svého zařízení, celý systém si upravil k obrazu svému. Nadstavba zvaná Lenovo Vibe UI se tak dotýká veškerých částí běžného operačního systému a celý chod telefon výrazně urychluje. Díky tomuto rozšíření přijdete například o zbytečné menu aplikací (všechny aplikace tedy máte hnedka na ploše), získate vylepšený fotoaparát, zamykací obrazovku, kontatky a spoustu dalšího. Lenovo navíc do svého systému nezapomnělo přidat nějaké funkce navíc, které vám umožní používat telefon na 100%. Za zmínku stojí například antispam, několik variant úsporného režimu, rodičovská kontrola, gesta, profily apod.

Screenshot_2014-01-02-11-38-40

Úvodní obrazovka

Snahu Lenova rozhodně oceňuji, je opravdu vidět, že se nechce rovnat ke klasickým androidím telefonům. Podařilo se jim z čistého operačního systému vybrat jen to nejdůležitější – to následně zabalili do pěkného balení a hrdě nazvali Lenovo Vibe UI.

Už od začátku jede na plný výkon!

Při prvním spuštění nemusíte skoro nic stahovat, Lenovo má v sobě už řadu aplikacích předinstalovanou – především, co se týče Google aplikací.

Připravený na vše!

Připravený na vše!

Pro uživatele, kteří si rádi vše detailně nastavují, přináší Lenovo řešení. Nabízí totiž několik motivů, díky kterým můžete změnit celé uživatelské prostředí svého telefonu. Jedná se tak o velice příjemné překvapení, které nám umožňuje si telefon upravit tak, jak nám to vyhovuje. Což je klasický androidí problém, Lenovo se s tím popralo ukázkově.

Screenshot_2014-01-02-11-39-44

Motiv dle gusta

Luxusní displej s ještě luxusnějšími barvami

Předností nového Vibu je rozhodně luxusní pětipalcový IPS dispej. Ten dostal v této variantě celkem slušné Full HD rozlišení, díky čemuž mohu s jistotou říci, že jemnost displeje je zkrátka dostačující. Rozhodně bych chtěl zdůraznit jas a systost barev. Není to totiž jen souhra pixelů, ale jedná se o hotový kulturní zážitek, který si v podání Lenova vychutná každý. Díky vysokému jasu a zmiňované sytosti barev nemusíte řešit nečitelnost na slunci, nic takového tu ani nejde. Co se týče displeje obecně, nemám co vytknout – reagoval, byl přesný. Co více chtít?

IMG_1382

Buďte on-line

Trošku i ke konektivitě. Jako u každého chytrého telefonu se zde setkáme s WiFi a Bluetooth. Zde nemám opět co vytknout, vše fungovalo bez jakéhokoliv problému. Prostě, chcete Wifi, kliknete a jste připojeni. Totéž i datové sítě, nesetkal jsem se s žádným výrazným problémem. Možná jedním, rychlost a velikost telefonu vás nutí ho používat až moc, pak se jen začnete ptát, kam se poděl váš FUP limit. Vibe X2 si mimochodem velice hravě pomůže i s LTE, to jsem bohužel nevyzkoušel, neboť stále není i v menších městech.

Telefonování v prostředí lenovácké vlajkové lodi je zážitkem. Někomu by možná vadily rozměry pětipalcového smartphonu. Zde se Lenovo nemusí vůbec stydět. Z vlastní zkušenosti vím, že reproduktor je natolik silný, že telefon nemusíte skoro ani přikládat k uchu. Suprovou vychytávku, kterou si Lenovo nemohlo odpustit je i zvedání hovorů prostřednictvím zvednutí ruky k uchu. V praxi – zazvoní telefon, zvednete k uchu a hovor se automaticky přijme.

Fotoaparát mohou ostatní jen závidět

Dostáváme se k mé oblíbené části, což jsou multimédia. Zde za zmínku stojí celkem slušný 13MPx fotoaparát, který jsem si oblíbil. Poradí si skoro se vším a fotky z něj pořízené rozhodně nepatří k nejhorším. Fotografie vypadají přirozeně, jsou na nich zřetelné i detaily, což výrobci chválím. Ve své cenové kategorii rozhodně smartphone Vibe X2 dominuje, fotky špatné nejsou. U  videa je to trošku možná horší, čas od času se objevují nějaké neostrosti a je zřejmá i komprese. I tak se chytrý telefon řadí k těm lepším a můžu s jistotou říci, že lepší fotoaparát jsem v ruce nedržel (v podání smartphone).

Prostředí uživatelský přívětivého fotoaparátu

Prostředí uživatelský přívětivého fotoaparátu

Přední fotoaparát stvořený jako pro selfie

Moderní uživatel si však nejvíce vyhraje asi s předním fotoaparátem, který dělá prostě bombové selfie fotky. 5 MPx přední fotoaparát je dostačující a mile překvapí. Pro milovníky selfie Lenovo přidalo ještě jednu vychytávku, kterou můžeme blíže znát například z LG G3. A to je focení díky gestům. Stačí zamávat nebo zdvihnout dva prsty a telefon vás vyfotí.

Samotná aplikace Fotoaparát je mírně předělaná, nabízí více funkcí, lepší používání. Osobně oceňuji funkci osvětlit, která slouží při špatné viditelnosti přední kamery. Funguje to naprosto jednoduše, pokud si chcete vyfotit například selfie fotku v noci, aktivujete si osvětlení. Uživatelské prostředí fotoaparátu změní barvy a vás to tak “osvítí”. Jednoduché, ale praktické.

Screenshot_2015-04-02-14-06-02

Výkon a baterie

Baterie u Vibe X2 rozhodně nepatří mezi to nejlepší, Lenovo zvolilo 2300 mAh, což je v této cenové kategorii průměr. Při intenzivním používání telefon vydrží kolem jednoho dne. Pokud jste jen občasný uživatel, s baterií si vystačíte po dobu dne a půl. Tím však věc ohledně baterie neskončí, pokud chceme mluvit o výdrži, ukažme si úsporný režim…

Screenshot_2014-01-02-11-40-36

Zatímco u běžných telefonů po kliknutí na tlačítko “Úspora energie” telefon ztratí jas, zde to funguje úplně jinak. Lenovo totiž přidalo tzv. režim maximální úspory energie. V tomto režimu vydrží telefon s už tak dobrou baterií ještě déle, veškeré zbytečné funkce se odstaví a vám tak zbyde jen čistý telefon na SMSkování, volání a hledání v kontaktech.

Screenshot_2014-01-02-11-40-46

Výkon telefonu je též dostačují, hravě si poradí s náročnější 3D hrou a v podání zmiňovaného luxusního displeje… Jedním slovem – luxus!

Závěr

Na českém thu můžete Lenovo Vibe X2 sehnat za necelých 9 tisíc. Za tuto částku dostanete precizní přístroj, který vás už na první pohled přesvědčí o svém výkonu. Velkou předností je především jeho váha, úžasných 120 gramů pomalu působí jako papír. K tomu navíc elegantí třívrstvový design, obrovský displej, slučná hlasitost předního i zadního reproduktoru.

PLUSY MINUSY
+ třívrstvý design – plastová záda
+ podpora LTE – mírné zasekávání systému
+ režim maximální úspory baterie – zasekávání aplikace Fotoaparát
+ jas displeje a sytost baterie – snadné poškrábání a ušpinění zadní strany
+ váha – nepraktické umístění tlačítka vypnutí displeje
+ hlasitý reproduktor

Děkujeme za zapůjčení společnosti Lenovo.

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

Nahoru