RECENZE: Huawei Ascend Mate 7 Gold – ztělesnění luxusu

Taky jste vždycky byli proti velkým mobilům? Nevejdou se do kapsy, nedají se ovládat jednou rukou a lidé ze širokého okolí pohodlně vidí, co na nich zrovna děláte. Ale tenhle phablet od Huawei váš názor okamžitě změní. Zjistíte totiž, že šest palců perfektně padne do ruky a na velký displej se krásně kouká. Navíc díky všem výhodám mu všechny výše zmíněné problémy určitě rádi odpustíte.

Rozměry: 157 x 81 x 7,9 mm; 185 g
Displej: LCD IPS, 6 palců, 1080 x 1920 px (368 bodů na palec), Gorilla Glass 3
Chipset: Kirin 925, CPU: 4× Cortex A-15 1,8 GHz + 4x Cortex A-7 1,3 GHz, GPU: Mali-T628
RAM: 3 GB
Interní paměť: 32 GB + paměťová karta MicroSD
Fotoaparát: 13 Mpx (4128 x 3096), video 1080p
Přední kamera: 5 Mpx, video 720p
Konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC
Baterie: 4100 mAh

Huawei Ascend Mate 7 Gold patří mezi to nejlepší, co můžete na trhu objevit. Prodává se u nás od prosince 2014 a je rozšířením původního Mate 7. Přibyla mu interní paměť a slot na druhou SIM kartu, zvětšila se také operační paměť. Hlavně ale dostal luxusní kabát a to jak zvenku, tak softwarově. Seženete ho za 16 000 korun, čemuž odpovídá i jeho vybavení. Pohrát si s ním byla skutečně radost.

Vzhled a obsah balení

Luxus na vás kouká už z krabičky. Kromě samotného mobilu vás v ní čeká bohaté příslušenství. V jedné polovině krabičky, která se otevírá jako kniha, vás čeká návod, pin na vysunování SIM karty a MicroSD karty a flipové pouzdro s okýnkem v krémové barvě.

V pravé polovině se nachází telefon a pod ním krabička se špuntovými sluchátky, USB kabelem, adaptérem do zásuvky a ještě jedním krátkým kabelem s microUSB konektorem na každé straně.

obsah_baleniIMG_0745

Také obsah balení je nadstandardní

Ten do standardní výbavy rozhodně nepatří, a tak ho možná většina lidí ani nevyužije. Je ale určený k nabíjení ostatních telefonů. Mate 7 Gold se totiž může chlubit skvělou výdrží baterie, takže můžete klidně poskytnout trochu šťávy kamarádovi. Když ho ale otočíte, můžete si naopak dobít svůj mobil z mobilu kamaráda. Jsou na něm totiž šipečky, abyste věděli, kterým směrem proudí energie.

microUSB_kabel_IMG_0746

Kabel pro dobíjení mobilů mezi sebou

Huawei Ascend Mate 7 Gold má už v názvu, že je zlatý. Na krabičce je ovšem uvedeno jantarově zlatá a zlatá to skutečně úplně není. Zlatou by se dal nazvat plastový rámeček, ale hliníkové tělo se podobá spíš módní barvě champagne.

Perfektně se povedlo vyřešit přední stranu. Kolem displeje je totiž velmi tenký rámeček, takže ani přes šestipalcovou velikost displeje nepatří Mate 7 Gold k těm největším plackám. Ostatně rozměry jsou 157 x 81 x 7.9 mm a váží 185 gramů. Zastupuje tak tenčí telefony.

Nad displejem se zleva nachází čidlo přiblížení, snímač okolního světla, přední kamerka, reproduktor a notifikační blikací dioda. Pod displejem je jen logo Huawei, tři známá androidová tlačítka jsou řešena softwarově.

front_IMG_0748

Boční rámečky jsou velmi tenké

Zadní straně dominuje velká čočka fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Pod fotoaparátem je další velký čtvereček, který představuje snímač otisků prstů. Ve spodní části se nachází logo Huawei, certifikační značky a na levé straně reproduktor.

back_IMG_0747

Čtečka otisků prstů je umístěna zezadu

Z jedné strany jsou dva šuplíky na SIM karty a MicroSD kartu. Do horního šuplíku se dává microSIM, do spodního si můžete vybrat. Buď do něj strčíte druhou nanoSIM a budete telefon používat se dvěma SIM kartami, nebo zvolíte paměťovou kartu. Nelze tedy mít telefon se dvěma SIM kartami a ještě používat paměťovou kartu. To se ale nezdá jako problém, protože Mate 7 Gold je vybaven interní pamětí 32 GB, ze které vám zůstává krásných přibližně 25 GB, což bude většině uživatelů bohatě stačit.

suplicky_karty_ztmavene_IMG_0750

Do dvou šuplíčků můžete dát buď dvě SIM karty nebo jednu SIM kartu a jednu paměťovou kartu

Na druhé straně jsou tlačítka ovládání hlasitosti a tlačítko vypínání obrazovky. Vypínání obrazovky je na správném místě, při běžném držení v pravé ruce na něj totiž krásně dosáhnete palcem.

bok_IMG_0751

Tlačítko na vypínání displeje je umístěno prakticky

Konektor na sluchátka je nahoře, dolní strana skýtá místo pro microUSB konektor na nabíjení a mikrofon.

Software a displej

Je vcelku jasné, že si telefon zvyknete odemykat dotykem. Snímač otisků prstů se do mobilních telefonů prosazuje pomalu, ale je to jedna z nejužitečnějších věcí, kterou využije úplně každý. Uvítáte skutečnost, že si nebudete muset pamatovat žádná hesla a nebudete ztrácet čas jejich zadáváním. Jen vezmete mobil do ruky, položíte prst na správné místo a je odemčeno.

Mate 7 Gold má navíc snímač na praktickém místě. Z většiny telefonů ho známe tak, jak to poprvé představil Apple – ve spodní části přední strany. U takových mobilů potom nejčastěji k odemykání použijete palec. Kvůli tomuto zvyku mi nejdříve přišlo nesmyslné umístění snímače zezadu, ale nakonec se ukázal úplný opak. Je přesně na takovém místě, že na něj krásně dosáhnete. Když vezmete mobil do ruky, stačí natáhnout ukazováček.

ctecka_otisku_IMG_0754

Čtečka otisků je umístěna přímo na ukazováček nebo prostředníček

Svůj otisk prstu ale nemusíte používat jen na odemykání telefonu. V nastavení si samozřejmě můžete nadefinovat několik otisků a vybrat, k čemu je chcete používat. Odemykat můžete konkrétní aplikace a také sejf svých souborů – zašifrovat lze obrázky, záznamy, videa atd.

otisk_prstu

Otisků prstů si můžete definovat několik

Jakmile mobil odemknete, okamžitě vás zaujme design. Ve výchozím nastavení je totiž vybrán zlatý motiv, který perfektně sedí k provedení telefonu. Tapetu můžete měnit zatřesením mobilem a na výběr máte ještě z pěti dalších motivů, z nichž některé určitě znáte z jiných Huawei zařízení, která mají taktéž rozhraní EMUI. Mate 7 Gold se může chlubit jeho verzí 3.0. Běží na Androidu 4.4.2.

motivy

Nejlíp k mobilu sedí defaultní zlatý motiv

Kromě motivů navíc v nastavení existuje položka Styl domovské obrazovky. Když zvolíte jednoduchý, prostředí mobilního telefonu se vám úplně změní. Trochu mi to připomíná styl Windows Phone, ale zřejmě má sloužit především lidem, kteří smartphony tolik neovládají. Všechno je totiž opravdu daleko jednodušší.

jednoduchy

Jednoduchý styl domovské obrazovky asi nevyužijete… Ale je tu k dispozici

Co se týče prostředí, dostanete to, co byste od Androidu očekávali. Přetažením shora dolů otevřete notifikační centrum a rychlé volby nastavení. V nastavení si lze přizpůsobit, kterým aplikacím povolíte, aby vám posílaly upozornění. Všechno je navíc hezky uspořádáno v časové ose. Při zamčené obrazovce můžete využívat naopak přetažení odspodu nahoru, které otevře počasí a zkratky k některým aplikacím.

notifikacni_centrum

Notifikace se řadí v časové ose

Jak je známé ze zařízení Huawei, neexistuje tu žádné menu. Všechny aplikace máte hezky na ploše, můžete si je pouze roztřídit do složek nebo rozdělit na různé domovské obrazovky. Klasikou jsou také tři známá androidová tlačítka. Jedním se vracíte zpět, druhé slouží pro návrat na domovskou obrazovku a třetím ovládáte spuštěné aplikace. Pořadí tlačítek můžete měnit – pokud jste tedy například z telefonů značky Samsung zvyklí mít tlačítko zpět na druhé straně, není problém. Rovněž lze přidat čtvrté tlačítko, které slouží pro otevření panelu oznámení, a navigační panel lze také skrýt.

Zapnout lze Uživatelské rozhraní pro jednu ruku, ve kterém budete mít všechny ovládací prvky (tři androidová tlačítka, ale také třeba klávesnici) na jedné straně mobilu. Pokud ho držíte v pravé ruce, budou vpravo. Leváci si mohou všechno potřebné posunout zase doleva, aby nemuseli natahovat prst až na druhou stranu obrazovky.

navigacni_panel

S nastvením tří známých androidových tlačítek se dá pohrát

Softwarová výbava je bohatá. Předinstalované máte snad všechny aplikace od Googlu a také spoustu užitečných nástrojů, které v jiných telefonech nenajdete. Je tu třeba Zrcadlo nebo Lupa. Zhasnutý šestipalcový displej slouží jako dobré zrcadlo sám o sobě, ale aplikace vám dává ještě větší možnosti. Fouknutím do mikrofonu na spodní straně se zamlží a vy si na něj například můžete kreslit.

nastroje

Aplikace Zrcadlo a Lupa

Potěší vás možná také krokoměr, záloha nebo správce telefonu. V něm se můžete podívat, co vám nejvíc žere baterku a paměť. Lze nastavit také filtr obtěžování nebo nechat odstranit soubory, které vám zbytečně zabírají paměť.

spravce

Všechny nástroje, které potřebujete ke správě telefonu, jsou už předinstalované

Všechno tohle uvidíte na špičkovém šestipalcovém kapacitním TFT PLS displeji s rozlišením 1 920 x 1 080 px, který je krytý Gorilla Glass. Není mu co vytknout, na takovém rozlišení se na všechno kouká perfektně. Automatický jas funguje spolehlivě, s nejvyšším jasem je viditelnost dostačující i na slunci. Pohrát si můžete rovněž s teplotou barev.

Multimédia

Velká čočka fotoaparátu dokáže to, co byste od 13 Mpx očekávali. Fotí rychle a ve věrných barvách. Jen HDR režim občas dělá problémy a neposkytuje příliš věrné barvy. Na následující fotografii to není příliš patrné, ale jakmile fotíte něco s výraznými barvami, v HDR režimu budou vybledlé.

hdr

Fotka s HDR

IMG_20150412_180226

Fotka bez HDR má hezčí barvy

fotka1

Ve tmě máte dvě možnosti. Můžete zkust blesk nebo stále svítící světlo. Fotky se stále svítícím bleskem mají modrý až fialový nádech, je ale vhodný například k focení dokumentů ve tmě. Venkovní fotky ve tmě vypadají daleko přirozeněji s využitím blesku nebo úplně bez osvětlení. Ve všech případech se ale občas objeví přepálená nějaká jasná barva.

IMG_20150405_203827_svetlo

S použitím světla

IMG_20150405_204054_blesk

Stejná fotografie s bleskem

Zajímavá je funkce Zaostřit na vše. Když vyfotíte fotografii s touto funkcí, bude u ní v galerii speciální ikonka. Když na ni kliknete, budete mít možnost vybrat si jakékoliv místo na fotografii a na něj zaostřit. Stačí tedy pořídit jedinou fotku, ze které pak můžete vytvořit několik fotografií, z nichž každá bude zaostřená na jiný objekt.

zaostreni_na_vse

U fotky se objeví ikonka (na levém obrázku) a klepnutím pak můžete zaostřit na různé předměty

Jinak aplikace Fotoaparát nabízí běžné funkce. Lze fotit HDR režimem, režimem nejlepší fotografie, nejhezčí fotografie, přidat vodoznak, změnit rozlišení, zapnout detekci úsměvů atd. Za zmínku stojí určitě možnost fotit dotykem na čtečce otisků prstů.

fotky

Nastavení fotoaparátu je jednoduché

Dobré výsledky poskytuje také přední 5 Mpx kamerka. Pro selfie bohatě stačí.

Kvalita Full HD videa 1920×1080 není vůbec špatná, dobře si poradí se zvukem. Lze při něm i pořizovat fotky v plném rozlišení a během natáčení vypínat a zapínat přisvětlení.

Pro přehrávání videí je tu přímo aplikace Video, která si poradí s běžnými formáty (avi, mp4). Poskytuje běžné funkce jako regulaci jasu přejetím v levé části obrazovky nebo nastavení hlasitosti přejetím v pravé části obrazovky. Neporadí si ovšem s titulky, na to budete potřebovat doinstalovat jinou aplikaci.

Se zvukem je to u Mate 7 Gold obecně dobré. Malý reproduktor na zadní straně dosahuje překvapivé hlasitosti a kvality, kvalitní zvuk jde také do sluchátek.

Aplikace Hudba je chytrá. Umožňuje vám vytvářet playlisty, označovat skladby jako oblíbené. Užitečnou funkcí je ale hlavně možnost filtrace podle délky trvání. V mobilu nebo na kartě máte často spoustu zvuků (například vtipné zvonění na smsku), které se nedají považovat za hudbu k poslouchání. Proto si můžete nastavit, že skladby kratší než například minuta se vám v aplikaci vůbec nebudou zobrazovat. Nebo můžete nastavit, že vůbec nechcete do hudby zahrnovat určitou složku.

hudba

Hudbu lze pěkně třídit

Konektivita

Konektivita je jediné, v čem Mate 7 Gold pokulhává. Nezvládá totiž LTE, přestože by ho umět měl. Původně se s ním nepočítalo pro český trh, a tak si moc dobře neporadí s našimi frekvencemi LTE. Chytnete ho tedy maximálně ve velkých městech.

Nicméně třeba se to do budoucna s dalším rozšiřováním LTE na našem území zlepší. Většinu času jsem zaznamenala připojení přes standard HSPA+, který také nabízí slušnou rychlost. Ve špatně pokrytých oblastech to byl Edge, výjimečně se připojoval přes 3G.

Jelikož se jedná o dual sim, v nastavení si můžete pohrát se správou obou SIM karet. Dá se určit, ze které karty budete používat datové služby, jakou kartu chcete mít pro volání a zprávy atd. Rovněž v seznamu hovorů a v přijatých zprávách se vám vždy zobrazuje malá ikonka s číslem 1 nebo 2 podle toho, o jakou SIM kartu se jedná.

simKarty

I když máte v mobilu jen jednu SIM kartu, zobrazuje se vám, z jaké karty jste volali nebo poslali SMS

Přijímání hovorů je snadné. Stačí, když telefon zvednete k uchu, a hovor se vám automaticky přijme. Když ho naopak překlopíte, hovor se ztlumí.

Standardem, který by se dal očekávat, je pak Bluetooth 4.0 a Wi-Fi. Bonus představuje NFC a jeho funkce Huawei Beam, která umožňuje snadný přenos souborů mezi zařízeními s NFC.

Výkon a výdrž

S osmijádrovým procesorem Kirin 925 (2 x 1,8 GHz a 4 x 1,3 GHz) a 3 GB RAM (k dispozici vám je 1,78 GB) patří mezi špičku. Větší výkon v Android telefonu budete hledat těžko. Můžete se tedy spolehnout na to, že si v klidu zahrajete nějakou tu hru a všechno bude běžet plynule.

Výdrž je v porovnání s jinými smartphony nadprůměrná. Baterie 4 100 mAh se plně dobije za tři až čtyři hodiny (na následujícím screenshotu se nabíjí z počítače, což trvá o poznání déle). Nabíječku ale můžete nechávat doma. Celý den vám vystačí bohatě, i když budete mít neustále zapnutá mobilní data, automatický jas a další funkce, které je u většiny ostatních mobilů nutné vypínat, aby chvíli vydržely. S menším využitím vydrží i den a půl.

Navíc se sám snaží být energeticky úsporný. Neustále vás upozorňuje, když vám nějaká aplikace běží na pozadí a žere hodně energie. K dispozici je také režim úspory energie. Ultra úsporný režim vám povolí pouze volání a zprávy a tím zvýší výdrž telefonu téměř trojnásobně!

energie

Závěr

Už svou cenou nám Huawei Ascend Mate 7 Gold prozrazuje, že rozhodně nezapadne mezi obyčejné mobily. Špičkový je ve všech směrech kromě zmíněné špatné podpory LTE a pokud toužíte po luxusním designovém doplňku s bohatými funkcemi, určitě vás potěší.

PLUSY MINUSY
+ luxusní design – špatná podpora LTE
+ čtečka otisků prstů
+ kvalitní  zvuk
+ dlouhá výdrž

Za půjčení děkujeme českému zastoupení společnosti Huawei.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru