Realizace zahrad

Také byste si teď v létě nejraději lehli na vaši zahradu a opalovali se? Váš sen se může stát skutečností.

Pokud byste si i vy chtěli vybudovat krásnou zahradu, ale nemáte na to čas, nebo zkušenosti, pak si nechte poradit od profesionálů, jejichž specializací je realizace zahrad. Ti vám navrhnou, jak by mohla vaše zahrada vypadat a hlavně vám ji pomohou také celou postavit doslova na zelené louce podle vašeho přání (v případě zahrady na klíč) . Ale mějte na paměti, že se o ni budete muset také náležitě starat. A my vám přinášíme pár tipů, co vše vás vlastně čeká.

Zalévání

Bez vody z konve se obejdou jehličnany i většina ovocných stromů. Jabloně, hrušně a další dřeviny zalévejte jen při dozrávání ovoce. Vláhu ocení stromy s mělkými kořeny. Důležité je vědět, že zkrátka budete muset vzít tu konev do ruky a vše hezky od podlahy zalít. A nebo si minimálně budete muset pořídit na zalévání dostatečně dlouhou hadici. Další možností jsou komplexní závlahové systémyZávlahové systémy vás sice budou stát další peníze navíc, ale ušetří vám spoustu volného času. Záleží jen na tom, čeho si vážíte více.

Zároveň počítejte také s tím, že i ta voda něco stojí. A tedy ročně pár tisíc padne jenom právě na zalévání. Pokud budete mít zahradu o velikosti několika stovek metů čtverečních, tak se částky za vodu mohou vyšplhat do několika desítek tisíc korun. Řešením je vlastní jezírko a nebo studna. Další možností je sbírat dešťovou vodu do sudů a nebo jiných nádob.

Dešťová voda je zadarmo a rostlinám na zahradě prospěje víc, než voda z kohoutku. Koupit sud a postavit ho pod okap se určitě vyplatí.

Teplejší dešťovou vodu ocení především rajčata, papriky, melouny a další teplomilné druhy zeleniny. Čím ale zlepšit ohřívání vody v zahradní nádrži? Návod je jednoduchý. Natřete nádrž tmavou barvou. Není vhodné nádrž zapouštět do země, tím by se voda spíš ochladila. A pak již jen musíte vodu pečlivě rozlít na své žíznivé rostlinky a těšit se z úrody.

Rozmístění rostlin hraje roli

Už při budování zahrady byste měli vědět, jaké rostliny se budou ve vaší zahradě nacházet, abyste jim byli schopni zajistit odpovídající podmínky. Rostliny, milující slunce, nesázejte do stínu. Pod stromy mohou růst třeba sasanky, šafrány, kapradiny, zvonky, bergenie, hyacinty a nebo třeba kontryhele.

Na ty stěny domu, na které bude po celý den pražit slunce, vyberte popínavé rostliny opadavé, kupříkladu přísavník. V létě váš dům spolehlivě chrání před sluncem a v interiéru tak nebude příliš horko, v zimě zase uvolní cestu slunečním paprskům, které prochladlý dům ohřívají.

Na severní stěny domu vyberte neopadavé druhy rostlin. Kupříkladu břečťan, Ten dům spolehlivě ochrání před chladem celý rok. Břečťan se právě používá zejména na zelené domy v Anglii, jelikož hezky udržuje teplo ve vnitřku domu.

Trávník a jeho sekání

Jestliže plánujete mít na zahradě také výstavní travní koberce, údržba zeleně vás nemine. Váš trávník budete muset hnojit a jednou začas jej také posekat. Každým sekáním mu totiž ubíráme mnoho živin a trávníkové koberce potřebují také z něčeho žít. Pokud chcete mít zelený koberec zdravý a krásný, měli bychom to dělat každý týden a hnojit jej jednou za pět týdnů.

Nezapomeňte si koupit správnou sekačku. Ušetříte peníze za provoz. Na udržování menšího porostu stačí mít v kůlně vřetenovou nebo malou elektrickou sekačku. Benzinové sekačky jsou méně ekologické, mohou za to uvolňované výfukové plyny. Vyznačují se ale vyšším výkonem než ty elektrické a lépe se ovládají. Elektrické zase musíte zapojit do zásuvky a kontrolovat při práci kabel. Samozřejmě na tyto zahradnické služby a činnosti si také můžete najmout specializovanou firmu.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru