Rakouský student žaluje Facebook kvůli porušování

Souboj Davida a Goliáše. Takto by se dal nazvat spor mezi pětadvacetiletým rakouským studentem práv Maxem Schremsem s největší sociální sítí Facebook. Rodák ze Salcburku bojuje s internetovým gigantem už přes rok pro zlepšení ochrany osobních údajů. Včera oznámil, že podá na Facebook žalobu a bude za ochranu osobních údajů bojovat u soudu.

Co přesně mu vadí? Nelíbí se mu, že z pozice uživatele se vlastně nikdy nedozví, co dělá Facebook s jeho osobními údaji. Ještě loni požádal mladý Rakušan Facebook o výpis osobních údajů, které o něm sociální síť eviduje. Svou žádost podal na základě evropského práva a Facebook mu zaslal CD s více než 1200 stranami informaci o něm. V osobní profile našel i své osobní údaje, které dávno smazal a na jeho profilu se nenacházely. Např.  jaké stránky na sociální síti navštívil, rozhovory s přáteli či lokality, ve kterých se prostřednictvím mobilu přihlásil na sociální síť. S přáteli pak poté odstartoval kampaň Evropa versus Facebook, v jejímž rámci sepsali 22 stížností, které se týkaly pochybení v oblastí ochrany osobních údajů. Tvrdí, že sociální síti chybí přehlednost a osobní údaje mohou být zneužity při hackerských útoků. Stížnosti zaslali úřadu na ochranu osobních údajů v Irsku, kde má Facebook evropskou centrálu. Úřad sice v centrále udělal audit, ale ke zpřísnění podmínek pro ochranu dat americkou firmu nedonutil.

Souboj Davida a Goliáše. Takto by se dal nazvat spor mezi pětadvacetiletým rakouským studente práv Maxem Schremsem s největší sociální sítí Facebook. Rodák ze Salcburku bojuje s internetovým gigantem už přes rok pro zlepšení ochrany osobních údajů. Včera oznámil, že podá na Facebook žalobu a bude za ochranu osobních údajů bojovat u soudu.Celkem chce nashromáždit 100 000 eur pro případ, že by soudní spor prohrál a musel uhradit veškeré náklady. Jak sám uvedl, nechce zbankrotovat v pětadvaceti letech, pokud by se to nepovedlo a Facebook slavil vítězství.

Zdroje:
News.sk

Sme.sk

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru