Dnes vyšlo 15 článků

Radovan Kaluža: Ženy ze mě stále vlhnou

Radovan Kaluža: Ženy ze mě stále vlhnou

Jméno Radovan Kaluža patří na Internetu k těm kontroverznějším pojmům, stejně jako slovíčko Banán, firma, ve které je Radovan jednatelem. I proto jsme s ním udělali další rozhovor. Radovan se rozpovídal o sobě, svém životě, o Banánu, spamu, o svém IQ i sexapealu.

Radovane, na začátek se prosím našim čtenářům představte. Napište prosím, kolik je vám let, kde žijete, zda jste ženatý, zda máte děti atd.

Žiji ve svém domě u lesa, kousek za Ostravou. Je mi 34 let, jsem svobodný ale mám přítelkyni (18let).

Vaší přítelkyni je tedy 18. Nevadí vám nebo jí tento věkový rozdíl? Proč myslíte, že je s vámi spokojená, co jí můžete nabídnout? A co vás přitahuje na o tolik let mladších slečnách?

Až budu mít 50, ona bude mít třicet. Je snad nutné na tom něco vysvětlovat 🙂 ?

Na svém blogu se přímo chlubíte několika slečnami, s nimiž jste něco měl. Je to s tou současnou už vážné? Myslíte, že si ji jednou vezmete? Nebo jste v oblasti žen nasbíral ještě příliš málo zkušeností a budete chtít vyzkoušet ještě nějaké další?

Ano myslím to vážně, nové zkušenosti nehodlám sbírat.

Při vyslovení vašeho jména se všem vybaví společnost Banán, ve které působíte jako jednatel. Mohl byste popsat začátky vaší firmy? Předpokládám, že jste nezačínali hned s nabízením hostingových služeb, ale asi stejně jako všichni muselo vaše podnikání projít určitým vývojem. Co vám pomohlo uspět?

Začínali jsme v roce 2004, začínali jsme webdesignem a časopisem www.owebu.cz . Webhosting přišel hned poté, úspěch byl raketový. V té době zde byly hostingy zdarma a nebo za extrémně vysokou cenu. My jsme nabídli levný kompromis.

Vzpomenete si na jméno svého prvního klienta?

Hned první den po spuštění Banánu bylo těch klientů několik, takže nevzpomenu.

Mohl byste jmenovat své aktuálně největší klienty, kteří využívají služeb Banánu?

Fakultní nemocnice Brno, Stodolní ulice. Aktuální seznam máme zde https://www.banan.cz/male-velke-weby-u-bananu-sedi.

O jaké další projekty kromě Banánu se staráte?

Věnujeme se hlavně webhostingu a webovkám zdarma. Pro naše klienty zajišťujeme technicky pár větších projektů.

Mohl byste ty projekty jmenovat?

Staráme se např. o www.bloger.cz , www.maxsite.cz a www.hostuju.cz

Kdo vlastně přišel s tím, že se firma bude mít stejný název jako jedno žluté tropické ovoce?

Fonetické, rychle zapamatovatelné. A nebo myslíte, že další tophosting, superwebhosting, megahosting atd. tu chybí ?

A kdo tento název vymyslel? Vy? Váš společník? Někdo jiný? Jak jste k němu přišli?

Původně to měl být Krab, ale toho nám někdo vyfoukl. A tak nějak jsme přišli na banan. Radili jsme se společně.

Čemu se Banan.cz věnuje nyní?

Webhosting a webové stránky zdarma.

Patříte podle vás mezi špičku ve svém oboru?

Samozřejmě.

Kolik lidí aktuálně zaměstnává Banán?

15-40 lidí, někteří jsou externě (třeba grafici, uklizečka … )

Máte někoho, kdo slouží jako vaše pravá ruka? Pomáhá vám nejvíce, je nejschopnější, případně je to váš mentor?

Se společníkem jsme ideální dvojka, je na něj spoleh, takže zřejmě on.

V čem jste podle vás lepší než vaše konkurence?

Jako jediní nabízíme webové stránky zdarma.

A koho vlastně považujete za hlavní konkurenci ve svém oboru?

Ve službě, co nabízíme, není konkurence.

Co třeba Wedos, Subreg, Onebit, tyto firmy nepovažujete za hlavní konkurenty? Protože nabízí dá se říci, z laického pohledu, totožné služby.

Nabízíme webové stránky zdarma včetně grafiky na míru. To oni nenabízejí. Nabízíme obnovu ze záloh zdarma (jinde i 600 Kč) a hlavně neúčtujeme si práci technika (vše je obsaženo v ceně tarifu, který je závratných sto korun).

Zaměřujete se na českou klientelu a nebo na zahraniční? Jaký podíl tržeb tvoří příjmy z ČR, jaké procento (odhadem)  tvoří příjmy z dalších zahraničních zemí?

Česká klientela tvoří většinu příjmu. Zbytek je Slovensko.

Kde sídlí vaše firma, jak komunikujete se svými klienty?

Sídlíme v Ostravě, ale komunikace probíhá nonstop přes internet a telefon.

Tzn. nikde jinde pobočky po ČR nebo v zahraničí nemáte?

Není důvod, vše řešíme online a nonstop.

Byl byste ochoten uvést nějaká čísla týkající se obratu vaší firmy?

Přesně je nevím, ale je to nad 10 milionů ročně.

Dostala se nějaká vaše firma někdy na pokraj krachu? Zažil jste někdy takový pád až na samé dno? Spousta podnikatelů většinou svou první firmu potopilo, pak se poučili a z dluhů vybředli a podařilo se jim vybudovat ještě větší a lepší byznys. Je to i váš případ?

Jsme stabilní společnost.

Jasně :-), ale otázka zněla jinak. Asi bych to přeformulovala tak, zda jste někdy zažil po čas podnikání nějaké vážnější komplikace a pokud ano, tak jaké. A zda jste přemýšlel nad tím, že třeba s podnikáním skončíte?

To rozhodně ne, všechny problémy se dají řešit a firma má relativně stabilní chod.

Jméno Banán se stalo v ČR synonymem k slovíčku spam. Narážím tak na období, kdy v jisté době zaplavila česká internetová fóra spam odkazující na stránky vaší firmy.  A brzy se toto slovíčko dostalo na seznam zabanovaných výrazů. Tuším na Lupa.cz či na Zive.cz je toto slovíčko stále blokované. Stačilo pak jen uvést v diskuzním vláknu výraz Banán a příspěvek se zkrátka nezobrazoval, jelikož byl automaticky považován za spam. Jak se s pohledem zpět díváte na tuto éru vaší firmy? 

Zatím nikdo mi nedodal žádný konkrétní spam. Někteří si pletou PR článek se spamem dokonce 🙂

Jedná se mi například o některá diskuzní vlákna na Lupě, kde předpokládám, si asi neplatíte reklamní prostor a dá se to tedy považovat za spam. A i na to právě naráží mnozí diskutující. Pak také viz také mnohé odkazy, které předpokládám nevznikly jen tak nahodile: https://webtrh.cz/24705-spam-banan/page2

Nevidím nic konkrétního, tzn. hlavičku mejlu, co kdy komu šlo.

Poprosila bych tedy vyjádření k tomuto tématu, děkuji. A sice, jak se stalo, že tedy internetová komunita považuje tyto emaily za spam, proč a jak vznikla podle vás ona pověst rozesílače spamu, jak se k tomu stavíte vy, jak se k tomu stavěl ÚOOU, který předpokládám nějaká podobná udání řešil – viz https://www.zive.cz/clanky/banancz-jak-se-nema-delat-jmeno-hostingu/sc-3-a-150748/default.aspx.

Mám se vyjadřovat k 3 roky starému článku, ve kterém je nějaký dokument ale nic konkrétního ? To opravdu neumím, dejte mi přesný email kdy co komu šlo vč. hlavičky, poté se můžu na to podívat.

Děkuji. Doplnila bych pak ještě jednu otázku – jak chápete pojem PR článek a jak se podle vás liší od spamu tak, jak jej chápe internetová veřejnost?

Myslím že každý ví, co je to spam a co je to PR. Pokud ne, existuje Google.

Posvítil si na vás někdy Úřad pro ochranu osobních údajů?  Pokud ano, kolik vaše firma musela zaplatit na pokutách? Případně můžete prosím našim čtenářům popsat, jak vlastně takové dokazování ze strany ÚOOÚ probíhá?

Starám se o technický vývoj firmy, komunikaci s úřady řeší jiní lidé.

Opět bych poprosil konkrétní odpověď na otázku. Moc se mi nechce věřit, že by tyto věci neřešil majitel firmy. Tedy řešil někdy ÚOOÚ s formou Banán správní řízení v této záležitosti? Jak takové řízení probíhalo, jaký byl výsledek? Padla / nepadla nějaká pokuta? Pokud ano, jaká opatření jste pak museli vykonat? Pokud ne, proč tedy s vámi ÚOOÚ řešil ono správní řízení?

Firma má svou strukturu, každý má na starosti něco. Tzn. opravdu nevím o každé návštěvě nebo komunikaci s úřady veškeré podrobnosti.  Já osobně toto neřeším.

Někdy kolem roku 2010 byly servery společnosti banan s.r.o. hacknuty a tehdy se probíralo hodně právě zabezpečení vašich serverů.  Vzpomínáte si na tu situaci? Co byste k ní řekl nyní o pár let později?

Jelikož jsme nonstop, útok byl neúspěšný a nikdo o nic nepřišel (neexistuje jediný klient, který by řekl, chybí mě to či ono). Bohužel útoky se dějí na každou větší firmu.  Co se týče zabezpečení, věnujeme tomu maximální úsilí. Například máme zálohy na více místech v ČR (to asi moc hostingů nemá že :-)).

Přiznám se, že moc nechápu moc tu odpověď, že jste nonstop. Mám to chápat tak, že jste o situaci věděli (tzn. k útoku došlo), zda tedy byla ohrožena data klientů, tzn. Je někdo skutečně mohl smazat, upravit, jak se tehdy šířilo po fórech?

Kompletní zprávu jsme napsali zde https://www.banan.cz/serialy/JavaServer-Page-a-Serverlety/Vyjadreni-spolecnosti-banan-s-r-o-k-utoku-hackera-tiskova-zprava . Zpráva je dosti obsáhlá.

Požádala bych prosím o poněkud obšírnější odpověď. A sice jakým způsobem útok probíhal, jaké kroky byly následně vykonány, aby podobné útoky již neměly šanci na úspěch.

Kompletní zprávu jsme napsali zde: https://www.banan.cz/serialy/JavaServer-Page-a-Serverlety/Vyjadreni-spolecnosti-banan-s-r-o-k-utoku-hackera-tiskova-zprava.

Předpokládám, že jako majitel firmy se k vám minimálně tyto dokumenty také dostaly, tzn. Potřebovala bych k nim vaše vyjádření: https://banan-zkusenosti.borec.cz/9612_1.pdf

Tento dokument, uveřejněn na nějakém anonymním serveru, patřícím nikomu, jsem zaprvé nikdy neviděl a za druhé jsem schopen vytvořit taky takový dokument a nazvat ho konkurencni-firma.velkyborec.cz/858585.pdf 🙂

Spousta internetových uživatelů vám nemůže přijít na jméno. Zařadili vás i na Exotopedii. Jaký je váš názor na tuto věc? Berete to s nadhledem a nebo vám to leží v žaludku?

Každý úspěšný člověk se většinou stane terčem anonymních zoufalců.

Tzn. nevadí vám to?

Závist je běžná, znamená to, že jste úspěšný.

Myslíte si, že je vaše sebevědomí opodstatněné – tzn. že opravdu máte tolik na co být hrdý?

Samozřejmě. Viz můj příběh https://radovan.bloger.cz/radovan-kaluza-z-bezdomovce-milionar

Na internetu se hodně propíral jednu dobu také váš magisterský titul. Nechci teď řešit, zda jste na VŠ skutečně studoval nebo ne. Spíše by mě zajímalo, co vám studium dalo. Studoval jste dálkově? Vzpomínáte v dobrém na své bývalé profesory?

Odkaz na promoce : https://radovan.bloger.cz/pribehy-cestovani/promoce. Studoval jsem denní studium, měl jsem výborné vtahy s profesory. Mají rádi lidi, kteří svůj obor milují a takový jsem byl.

Radovan s maminkou po promoci.

Radovan s maminkou po promoci.

A co vám studium dalo? Pomohlo vám v něčem? Naučilo vás něco, dalo vám nějaký základ do života a šel byste studovat znovu, kdybyste se mohl zpětně rozhodnout?

Ano, šel bych studovat znova. Vzdělání mi dalo všeobecný přehled v IT.

Kolik času vám zabrala tvorba vaší diplomové práce?

Dva měsíce.

Co vám dalo nejvíce zabrat? Pamatujete si, jak probíhala obhajoba? Z čeho nejvíce vás u státnic profesoři „dusili“?

Nejvíce mi dala zabrat gramatika, práci jsem měl výbornou, jednalo se o tvorbu eshopu a dodnes se ve vylepšené verzi používá a úspěšně prodává ( https://www.banan.cz/produkty/eshop ).

Měl jste s gramatikou problémy i v době školních let, byla čeština vaším nenáviděným předmětem? Které předměty vám šly nejvíce a které nejméně?

Ano s gramatikou mám problémy, avšak díky Facebooku a podobné komunikaci dnešní mladí jsou na tom výrazně hůře.

Asi jako každý člověk jste jistě během podnikání prošel určitými vzestupy a pády. Kdy jste podle vás zažil absolutní vrchol a kdy jste naopak, jak se říká – spadl z výšin na hubu?

Jdeme zatím pořád nahoru.

Opět poprosím nějakou konkrétní odpověď. Jaké období ve své podnikání považujete za nejúspěšnější a které za nejméně úspěšné – a teď není myšleno jenom jako firma Banán, ale komplet za celou dobu co podnikáte, kdy jste pod vás zažil největší boom, jak vypadal, jak jste se o o něj přičinil apod. A kdy se naopak dařilo méně, nastaly, problémy, komplikace, pády.

Domény, tak jako SIM karty mají už určitou penetraci. Domény jsou levné a každý kdo doménu někdy potřeboval, ji prostě už má. Žádné komplikace jsme neměli, každé problémy řešíme v klidu a bez problémů.

Co považujete za největší úspěch ve vašem životě, kterého si nejvíce ceníte a naopak – jakých chyb litujete nejvíce?

Stát se z bezdomovce milionář (https://radovan.bloger.cz/radovan-kaluza-z-bezdomovce-milionar ).

Co byste ve svém životě udělal jinak, kdybyste se mohl vrátit zpět v čase? Každý dělá chyby, kterou chybu byste podle vás neopakoval.

Nemyslím že jsem udělal nějakou chybu.

model-2008-radovan-2

Radovan Kaluža nedělá chyby.

Kontaktují vás nějak vaši fanoušci (případně odpůrci), kteří vám chtějí něco sdělit? A jakým způsobem nejčastěji – na Facebooku, mailem, … ?

Minimálně.

Kolik hodin denně pracuje Radovan Kaluža a jak vypadá jeho běžný pracovní den?

To opravdu nevím, hodně to kolísá.

Od do – stačí nástřel, nemusí to být přesně. Zkrátka nějaký odhad, ať čtenáři ví, co obnáší život podnikatele.

Mám opravdu rozdílné pracovní dny, každopádně denně vybírám emaily. To je asi jediná pravidelná činnost.

Všiml jsem si, že stále píšete váš blog. Kolik lidí jej navštěvuje? Plynou vám z něj nějaké příjmy a nebo je to je koníček?

Je to koníček, ale pomáhá to popularitě banánu.

Jaký byl prvotní impuls začít psát nějaký svůj internetový deníček? Přece jenom většina internetových podnikatelů nemá na psaní čas…

Původně jsem psal odborné články, bylo to určeno pro mé spolužáky. Později to přešlo k blogování. Dokážu si svůj čas dobře organizovat, blog je jen hobby.

Můžete upřesnit čeho se ty odborné články týkaly? Bylo to něco z oblasti IT?

Ano z IT, ale to se můžete dočíst přímo tam pokud se podíváte na začátek a to březen 2006 https://radovan.bloger.cz/obdobi_2006_3 .

Cestujete často do zahraničí? Pokud ano, jaká je vaše oblíbená destinace?

Ano, Řecko.

Jak často v průměru cestujete do zahraničí, za cca měsíc, kolikrát musíte kvůli práci odcestovat do jiné země?

Jezdím k moři 3-6x ročně, 10x ročně na Slovensko do Tater, do Alp atd…  Kvůli práce je cestování méně, jsme IT společnost, tzn. vše lze řešit online.

Neláká vás se do nějaké jiné země přestěhovat? Jste spokojený s tím, že jste se narodil právě v Česku?

Líbí se mi v Řecku ale v ČR jsem spokojený.

Jaký  je vás nejoblíbenější film?

Nemám nejoblíbenější, podívám se jednou a jdu na jiný. Možná Dědictví aneb kurvahošigutentag.

Myslíte si o sobě, že máte smysl pro humor? A dokážete si dělat legraci i sám ze sebe?

To určitě, jsem veselá kopa.

A oblíbené jídlo a pití?

Krevety a víno.

Co by o Radovanu Kalužovi řekli jeho přátelé nebo rodina? Jaký názor má na vás vaše okolí? Co by o vás řekli?

To netuším, co si jiní myslí.

Zkuste se prosím nějak zhodnotit, vím, že to není lehké, ale zkrátka popište, jak si myslíte, že působíte na okolí, co si o vás (podle vás) myslí. Děkuji.

Opravdu netuším, co si ostatní myslí.

Nedá mi to, abych se nezeptala. Jaká je aktuální hodnota IQ Mgr. Radovana Kaluži? Děláte si ještě pravidelně IQ testy? Jaký byl poslední výsledek?

Nedělám, IQ mám vysoké.

Jaké to je žít s vědomím, že jste tak inteligentní? Nepřipadají vám ostatní lidé potom trochu “podřadní”?

Rozhodně ne, každý zde má své místo.

Stále si stojíte za tvrzením, že patříte mez nejžádanější muže a ženy z vás vlhnou?

Samozřejmě.

A z čeho mají tak vlhnout?

To se musíte zeptat jich.

Radovan se neustále pohybuje ve společnosti žen, které z něj vlhnou.

Radovan se neustále pohybuje ve společnosti žen, které z něj vlhnou. Taktéž neustále.

O čem sní Radovan Kaluža? Co by chtěl v životě ještě dokázat, kam by se chtěl podívat, co by ještě chtěl zkusit a nebo poznat?

Mám v životě malé cíle, když je splním, dám si další cíle.

Máte nějaký svůj vzor? Někoho, kdo vás motivuje k tomu, abyste na sobě pracoval? Nebo koho obdivujete a chtěl byste umět to co on/ona?

Nemám vzory, mám jen své cíle.

A které to jsou konkrétně. Opět – je snaha čtenářům něco o vás povědět. Aby vás mohli poznat, proto koneckonců tento rozhovor děláme.

Mé pracovní cíle jsou obchodní tajemství, přece nebudu prozrazovat konkurenci co vše chystáme. 🙂

Máte nějaký oblíbený citát, který vás vystihuje nebo kterým se řídíte a nebo vám jen utkvěl v paměti?

Ne.

Je něco, co byste chtěl naším čtenářům vzkázat? Nějaké moudro?

Nezávidět, ale makat na sobě.

Radovane, děkuji za obsáhlý rozhovor, ať se vám v podnikání daří.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru