Dnes vyšlo 15 článků

Radek Bradáč: Na Warforum.cz není nic nelegálního

Radek Bradáč: Na Warforum.cz není nic nelegálního

Radek Bradáč je zakladatelem a majitelem největšího českého a slovenského komunitního webu pod názvem W.A.R. fórum, které svým uživatelům nabízí možnost diskuze, ale i zhlédnutí sekcí obsahujících odkazy na stažení různých souborů od filmů, hudby až po erotiku, hry či software.

Tato největší warez komunita je z jedné strany velice kritizována, z druhé však naopak vychvalována, jelikož se na ní dají najít odkazy na to, co si v obchodech musíme koupit. Rozhovor s GOD Mr. Bradym o jeho vlastním fóru si můžete přečíst v tomto článku.

Warforum bylo založeno dne 29. dubna 2004. Dnes sčítá přes 7 miliónů příspěvků a na jeho správě se podílí přes 100 lidí. Fórum je proslulé v Česku i na Slovensku a schází se na něm komunita lidí, kteří chtějí diskutovat s ostatními, skrze fórum hledat odkazy na stažení souborů, či linky umisťovat.

Radku, jste majitelem největšího českého a slovenského warez fóra. Jak to cítíte, jste na to hrdý?
První věc, kterou si musíme ujasnit, je pojem warez forum a warforum. Ano, nedílnou součástí warfora jsou sekce o stahování, ale jedním dechem také musíme dodat, že je zde stejný podíl sekcí, které nemají se stahováním nic společného. Jsme diskusním forem a to o čemkoli, co vás jen napadne. Věci nejsou jen černobílé. A hrdost? Ano, musím říci, že mám pocit spokojenosti, ale ne sám ze sebe. Mám dobrý pocit, že se takovéto monstrum dokáže shodnout mezi sebou, co se uživatelů týče a také, že je životaschopné bez nutnosti výraznějších zásahů do diskusí. Při pohledu zpátky na naše začátky je až neuvěřitelné, kam se tento projekt posunul. Obrovské díky za to patří všem moderátorům a samozřejmě uživatelům. Z tohoto pohledu můžu říci? “Ano, jsem hrdý.”

Jak Vás napadlo vytvořit podobný projekt, co Vás k tomu vedlo a cítil jste nějaká rizika?
Nápad mě přinesla vlastní zkušenost z jiného fóra, které již neexistuje. Mně se nelíbilo, jak forum vypadá, jak je vedeno, a také uživatelská pohoda tam nebyla. A protože jsem měl o chodu fora vlastní představu a také o jeho náplni,zkusil jsem nainstalovat phpBB systém a začít na zelené louce. Riziko jsem nijak nezvažoval.

Začínal jste sám, nebo jste již od začátku měl po ruce pomocníky? Dnes má fórum přes 100 moderátorů a to určitě není všechno.
Ty první metry na trase k současnému kolosu jsem ušel sám, samozřejmě s pomocí internetu, to v případě boje s fungováním phpBB, tak i s ICQ při komunikaci s pokročilejšími uživateli tohoto systému. Pro náplň fora jsem brouzdal internetem a vyzobával to zajímavé ze světa. Forum vlastně fungovalo jako sněhová koule. Nabalovalo na sebe další a další uživatele a já vždycky rád říkám, že kvalita se prodává sama. Nynější Warforum mně dává za pravdu. Moderátoři jsou tou černou silou fora. Bez nich by nebylo možné Warforum vůbec provozovat.

Jaké to je řídit podobný kolos? Přeci jen takto rozsáhlé fórum zabere několik serverů, hodin práce a určitě vyčerpá nejen jednu peněženku.
Nejspíše bych to srovnal s pocitem kapitána tankeru, který sice je velitelem na lodi, ale bez lidí v podpalubí by mu to bylo k ničemu. Naštěstí jsme kapitáni dva a tak je to zvládnutelnější. Provoz fora je náročný, ať již po hardwarové stránce, tak samozřejmě po stránce finanční. Ale zatím se daří držet kormidlo pevně v rukou.

Je pravdou, že v současné době je pro mě Warforum firmou a musím tak k němu i přistupovat. Narostlo do té velikosti, že již není možné k němu přistupovat jako k zábavě či hobby. Jak jsem již zmínil, je to kolos a lehce by se mohlo stát že tzv. “sežere” samo sebe. Víc uživatelů přináší jistě radost, ale také větší hardwarové nároky a je to vlastně začarovaný kruh. Tím, jak je oblíbené, tak je vlastně touto uživatelskou přízní zabíjeno. Ale to samozřejmě nejsou nářky, to je jen konstatování a zároveň povzbuzení do budoucna.

Warforum je Vaší prací, živí Vás, nebo máte jiné zaměstnání?
Já jsem již Warforanem na plný úvazek. Musím se postarat o jeho chod a doufat, že se ono postará i o chod můj. Ale buďme v klidu, opravdu nejsem milionář, bydlím v paneláku a přítelkyně mi tyká.

Určitě jste se někdy zamýšlel nad budoucností Warfora. Zamýšlíte nějaké větší změny, nebo povedete fórum stejnou cestou?
Warforum má nyní velice pěkně našlápnuto do vod sice ne úplně internetových, ovšem pro uživatele velice příjemných a užitečných. Ale zatím je předčasné prozrazovat více. Také se chystá první CD vydané pod labelem warforum.cz. Jako první se pod naše křídla uchýlila kapela Ready Kirken. Jejich CD by mělo vyjít ještě letos.

Před nedávnem českou warez scénou proběhla kauza spojená s uzavřením sekcí na Warforu. Přibližte nám, v čem byl problém a proč byly sekce uzavřené? Může se něco podobného v budoucnu ještě stát?
Jednalo se o dopis o váze cca 0,5kg od ČPU. Obsahem dopisu byl víceméně rozkaz k ukončení chodu Warfora. Po telefonickém kontaktu s pí Prchalovou, kdy jsem ji ujistil, že Warforum zavírat opravdu nebudeme, došlo k přehodnocení rozkazu a byl změněn na žádost. Aby nevznikl nějaký nečekaný zádrhel před právním rozborem celé situace, vybrané sekce jsem uzavřel pro veřejnost. To bylo celé. Nejedná se tedy o úspěch ČPU, ačkoli je tato situace takto prezentována.

Myslíte si, že Vaše fórum rozvíjí nelegální činnost a mohlo by být v budoucnu z tohoto důvodu uzavřeno?
Naše forum nenabízí ani kilobajt čehokoli nelegálního. Nestáhnete u nás ani kilobajt hudby, ani vteřinu filmu, ani jeden software. Nejsou zde žádné cracky, žádné serial number. Nic. Jen text, nic než text. A je sdílení textu trestné? Jediný, kdo na této situaci opravdu vydělává a přitom je poskytovatelem prostoru pro download, jsou sharingové firmy, Rapidshare, Filefactory, Nahraj, Hellsahre a podobně. To jsou ti, kteří žijí a vydělají díky warezu.

Přemýšlel jsme někdy o zrušení Warfora? Měl jste někdy například zlý pocit za to, co Warforum nabízí?
A zde si dovolím odpovědět otázkou, co Warforum nabízí?

Přeci jen, většina uživatelů se na něj registruje za účelem vyhledat si hudbu, filmy, software a další. To by možná bez Warfora nevyhledali a to si myslím, že je z pohledu nabídky Warfora dost i přesto, že Vy sám, jakožto majitel, nic nenabízíte a Warforum z toho nic nevlastní.
Z tohoto pohledu musí říci ne, tento pocit jsem já osobně nikdy neměl.

Aha. Denně však vzniká mnoho nových podobných fór. Berete je jako konkurenci a co byste vzkázal jejich majitelům, kteří jsou i nízkého věku?
Ve své podstatě je bereme pouze jako kopie Warfora. Každý z těchto zakladatelů má pocit, že stačí nějaký projekt založit a on se stane Warforem č. 2. 99 % těchto projektů začíná a končí kopírováním našich příspěvků. Vzkázat jim tak snad jen mohu, ať zváží nakolik je jejich snaha užitečná, ať již pro ně samé, či potencionální uživatele.

Mohl byste nám popsat cestu takového filmu, který zrovna vyšel v kině a již třeba dva dny na něj mohu s přítelkyní jít? Jak se dostane k Vám na fórum a co vše musí cestou prožít?
Abych řekl pravdu, nijak zvlášť jsem tyto cesty nemapoval, ale ve většině případů ho musí někdo natočit v kině, případně se dostane ven od některého z kritiků, kteří dostávají tato díla na DVD pro účely recenzí, nebo si najde cestu z postprodukčího studia. Následně se dostane na některý ze share serverů a nastoupí svou cestu internetem. A v každé zemi se najde několik nadšenců, kteří stvoří titulky.

Kdo se Vám ozývá v případě, že se mu pobyt jeho díla u Vás nelíbí? Jsou to někdy, krom jednatelů společností, třeba i samotní umělci, zpěváci?
Nikoliv. Ozval se nám jednatel jedné ze společností produkující erotické filmy. Také zástupce vydavatele počítačového periodika. Ovšem i tito si uvědomují sílu a potřebu internetu. S vydavatelem zmíněného časopisu je jasná dohoda o ochraně dvou tří čísel zpět a volnému šíření čísel starších. Je pravdou, že si stále více firem začíná uvědomovat zastaralost stávajícího systému a nutnost změny s ohledem na rozvoj elektronických medií a způsobů distribuce.

Věříte někdy ve změnu zákonů ČR v neprospěch podobných míst, jako je například Warforum?
To není o změnách ve prospěch či neprospěch Warfora. Věříme ve změnu ve prospěch nás uživatelů a spotřebitelů. Již jsem někde uváděl příklad s ilegalne.cz. Proč mám platit tam 280 Kč za desku s různým omezením, když si ji mohu koupit jako CD za 180 Kč a bez omezení. Tento způsob se mi zdá být poněkud nešťastným. Elektronická distribuce je dobrá, ale kde se vzala ta vyšší cena, když není nutné lisovat medium a tisknout obal, platit sklad a dopravu? Nesmysl, takhle to fungovat nemůže a uživatel na tuhle hru nepřistoupí.

Jaký jiný způsob by Vás tedy napadl? Přemýšlel jste o tom někdy?
Způsob je v pořádku, jen je nutné ho zohlednit v ceně a také ve zrušení všelijakých omezení.

Vy sám využíváte vlastního fóra, nebo si materiály zakupujete, objednáváte a podobně?
Abych řekl pravdu, nemám mnoho času na zábavu u televize a tak forum moc nevyužívám. Mám rád atmosféru kina a také kvalitní obraz a tak si raději zajdu tam. Co se hudby týče, poslouchám v 99v% rádio a mou oblíbenou hudbu si na CD rád zakoupím. Protože na internetu nestáhnete booklet s vůní novoty…

Takže si myslíte, že využívat Vaše fórum je v podstatě nesmysl a je lepší navštívit kina nebo si CD poctivě zakoupit?
Nikoliv. Kdybych měl jít do kina na každý film, znechutím si kinematografii na dlouho dopředu. Já beru forum jako předvýběr. Líbí se, tak na něj do kina zajdu, ale zhovadilosti, které nám v poslední době nabízí nejen čeští tvůrci, nestojí ani za poloviční vstupné. Ale to je na delší debatu právě o nových způsobech distribuce apod.

Na závěr bych se rád zeptal trošku drze, ale přeci. Co říkáte na náš magazín Objevit.cz? Zalíbil se Vám nebo střílíme do prázdna?
Podle mě je to dobrá cesta. Já osobně jsem už přejeden Seznamem, bulvárem apod. Chci něco nového a zajímavého a doufám že bych tohle všechno mohl najít právě na stránkách Objevit.cz. Tak se držte ať nejsem zklamaný…

Děkuji, budeme se snažit Vám toto nabídnou. Děkuji Vám i za rozhovor.
I já děkuji a těším se na shledání, třeba právě na stránkách www.warforum.cz.

Rozhovor je tedy za námi. Můj vlastní názor je různý a proto bych jej ponechal na vás, našich čtenářích. Ať již prostřednictvím ankety či komentářů níže. Vyjádřete se a řekněte nám, co k podobným fórum a lidem cítíte.

[poll id=”15″]

Komentáře

Nahoru