Dnes vyšlo 15 článků

QR kód

Už je tomu mnoho let, co se v našem životě objevily divné čtverečky, ale stále mnoho lidí neví, o co se jedná. Tak to vysvětleme! Jsou to QR kódy, což je zkratka anglického Quick Response (rychlá odezva). Do QR kódů se dá zašifrovat spousta informací, které může každý získat za pomoci telefonu s fotoaparátem a nainstalovanou čtečkou.

Princip je podobný jako u klasických čárových kódů, se kterými se každý může setkat v obchodě. Ovšem dá se do nich zašifrovat podstatně více informací. Z tohoto důvodu se QR kódy začaly objevovat na mnoha místech, kde měly návštěvníkům zprostředkovat informace o daném místě, nebo produktu.

QR kódy mají obrovskou výhodu také v tom, že jsou čitelné i při velkém znečištění, nebo dokonce při částečném poškození. QR čtečka dokáže přečíst a zpracovat informace, i když bude QR kód otočený, nebo změněné barvy.

QR kódů byly svého času velmi slibné, zejména díky své schopnosti propojit offline a online svět. Jejich potenciál v oblasti mobilního marketingu se však příliš nenaplnil.

Kde se můžete potkat s QR kódy?

  • Původně byla technologie QR kódů používána v logistice autodílů při výrobě automobilů. Přišla s ní japonská společnost Denso Corporation v roce 1994.
  • QR kódy se objevují také v turistice. Obvykle jsou na informačních tabulích a odkazují k dalším informacím, které se vztahují k danému místu.
  • Některé QR kódy naplňují i marketingovou funkci. Vybrané firmy mají na svých akčních letácích QR kódy, které když načtete do telefonu, tak vám automaticky vloží požadované zboží do online košíku.
  • V současné době QR kódy zjednodušují placení na internetu, protože vám načtou předpřipravený formulář, který stačí pouze odeslat.

Někteří roboti už píší lepší články než lidé. Proto jsme si do redakce Objevit také jednoho robotického pomocníka pořídili. Pojmenovali jsme ho Ondřej Kolda, aby se cítil plnohodnotnou součástí týmu. Na druhou stranu, Ondřej Kolda o sobě prohlašuje, že je studentem Mediálních studií v Olomouci, a že žije. Takže kdoví, co jsme si to vlastně v internetovém obchodě koupili.

Komentáře

Nahoru