Pyžamo nebo pižamo?

Opět se jedná o velice častou hrubku, kterou tu a tam můžete vidět v některých textech. I když slovo pyžamo nenajdeme mezi vyjmenovanými slovy, píšeme po písmenu „p“ ypsilon – pro natvrdlé = tvrdé y :-)

Ukázka správného použití slova „pyžamo“:

  • Má žena nosí pyžamo. A moc jí to sluší.
  • To pyžamo je drahé jako selátko.

Víte, co to je pyžamo? A víte také, že jej k nám přinesli Marťani?

Asi určitě. Pyžamo je noční oděv tvořený horním a spodním dílem. Horní díl pyžama tvoří kabátek, košilka či tričko. Dolní díl tvoří kalhoty nebo šortky. Pyžama lze podle vzhledu rozdělit do těchto základních kategorií:

  • tričková pyžama – horní díl bez límce, přetahuje se přes hlavu, rukávy dlouhé i krátké, nohavice krátké i dlouhé
  • klasická pyžama – kabátek košilového střihu s límcem a zapínáním na knoflíky po celé délce, rukávy dlouhé, kalhoty s dlouhými nohavicemi
  • ostatní druhy – kombinace různých triček či košilek a spodního prádla, které původně nebyly určeny ke spaní

Pyžama jsou vyrobena z bavlněného či směsového úpletu. Nosí je muži, ženy, děti, babičky, dědečci. Ale nejvíce sluší mladým ženám:-).

Pyžama a historie

Ale pojďme trochu zabrousit do historie. Odkud vlastně pyžamo pochází? Nepřinesli jej na planetu Zemi mimozemšťané? Bohužel ne. Pyžamo se k nám dostalo z Indie. V této zemi pyžamo používali na běžné celodenní nošení.

Nejčastěji hledáte také slova jako pyžamo dámské, pánské pyžamo, saténové pyžamo, těhotenské pyžamo, pižama, pyžamko.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru