Pyroterra: Oheň je živel a má sílu sám o sobě. Když vidíte v televizi postavy uprostřed plamenů, běhá vám mráz po zádech (4/4)

Jsou mladí, talentovaní a jsou to Češi. Pro to, co dělají, jsou doslova zapálení. Živí je umění, Dostali se dokonce až do semifinále světoznámé soutěže pro talenty  Britain’s Got Talent. Jejich 16. A říkají si Pyroterra.  A protože nemáme možnost zpovídat všech 16 osob, tak v rámci diskriminace mužů jsem vyzpovídal hlavně Pavlu Žákovou. To protože měla největší… talent. A pak jsme si pozvali dalšího člena. Adama Šťastného. Oba nám společně poví, jaké to je se živit uměním. 

Ale rozhodně si jen tak nemůžete přečíst závěr, pokud jste vynechali první, druhou nebo třetí část našeho rozhovoru. Tak hurá do čtení a vezměte to pěkně všechno od začátku až do konce.

Proč zrovna vy jste v tak silné, mezinárodní konkurenci uspěli a podařilo se vám postoupit dál do dalších kol?

P: Věřím, že je to tím, že to, co děláme, děláme dobře. Do Britského talentu jsme zvolili vystoupení s ohněm, protože oheň je živel a má sílu sám o sobě. Když vidíte v televizi postavy uprostřed plamenů, běhá vám mráz po zádech. A co potom na živo. Dokonce jsme se tam setkali s britskou konkurencí, která pro své představení zvolila světelné vybavení, dle slov poroty jsme ale právě my tomuto typu představení nasadili příliš vysokou laťku, takže konkurence nepostoupila.

Co chybělo k tomu, abyste postoupili až do samotného finále?

A: Nejvíc nám chyběli hlasy diváků :-). Domácí soubory mají v tomhle vždycky výhodu. O postupu do finále rozhoduje právě publikum. Nejoblíbenější pak bývají zpěváci a malé děti, ani jedno zatím nemáme.

Pyroterra_Fireshow_007

Mají toho spoustu. Jenže to dítě ani zpěváka zrovna ne

Proč se o vás v ČR skoro vůbec nepsalo, když se vám podařil na české poměry obrovský úspěch? Přece jenom se žádný umělec, natož skupina umělců, neprobojuje do semifinále jedné z největších talentových soutěží každý den. Proč tedy tak malá publicita, proč se o vás tuzemská média skoro nikde nezmínila?

A: Nejspíš to bude tím, že česká média vůbec nevěděla, že v britském talentu budeme. Soustředili jsme se hlavně na náš výkon a zapomněli to dát také vědět domů do ČR. Naše fanoušky jsme ale o všem průběžně informovali na Facebooku. To mi připomíná, že zhruba za dva týdny budeme v další talentové soutěži tentokrát v německém Supertalentu.

Sledujete třeba české anebo slovenské talentové soutěže? Co říkáte na jejich úroveň?

P: Sledovali jsme první dva ročníky soutěže Česko Slovensko má talent, kterých jsme se také zúčastnili. Celkově jsme byli s českou produkcí spokojeni až ve druhém ročníku, v tom prvním jsme se setkali s problémy způsobenými ignorací našich bezpečnostních požadavků pro hladký průběh show.

A: Sledujeme především zahraniční soutěže, které mají obecně vyšší úroveň. Inspirací jsou pro nás zajímavá profesionální taneční a akrobatická vystoupení. A samozřejmě náš velký vzor Cirque du Soleil.

Pavlo, ty jsi zmínila problémy a ignoraci ze strany české produkce. Zkus být prosím více konkrétní. V čem přesně vám nechtěli vyjít vstříc?

P: Pamatuji si na velký tlak s časem při zkouškách, vybavení jsme nestíhali vysušit a vše hořelo s příšernou intenzitou, takže se většina našich umělců popálila. S odstupem času ale musím uznat, že to byla částečně naše chyba, protože jsme si nestáli tvrdě za svým. Byla to přeci jen první zkušenost s televizí a báli jsme se komukoliv odporovat. Dalším průšvihem byla v tomtéž prvním ročníku přílišná angažovanost bedňáků při hašení. Dnes už víme, že k tomu nikoho nezkušeného nesmíme pouštět. Nevěděli, jak na to, a samozřejmě se při hašení spálili, pak toho byly plné noviny.

Pyroterra_Lightshow_010

Není radno zahrávat si s ohněm

Zúčastnili jste se tedy nakonec dvou ročníků Česko Slovensko má talent a nebo kvůli těmto problémům jste jeden ročník vynechali?

A: Zúčastnili jsme se prvních dvou ročníků soutěže Česko Slovensko má talent. Byla to obrovská zkušenost a posunulo nás to hodně dopředu. Byly to první kroky, jak se dostat až do Britského talentu a doufejme, že ještě dál. Určitě to doporučuji vyzkoušet každému, kdo si myslí, že má co nabídnout. Je to dobrá příležitost, jak se dostat do televize.

P: A také Vám to pomůže s precizní přípravou na vteřiny, což je u významných klientů vždy potřeba na jedničku zvládnout.

Pomohly vám tyto soutěže v tom, že po jejich skončení jste dostávali desítky nabídek na vystoupení v zahraničí? A vezete se stále na této vlně, kdy nadále trvá enormní zájem o vaše vystoupení? Anebo již tento zájem pomalu, ale jistě uvadá?

P: Nedá se říct, že bychom se vezli na vlně čtyři roky starého vystoupení v Česko Slovensko má talent. Funguje to trochu jinak. Máte možnost se prezentovat v televizi a získat kvalitní záznam vaší show, což se hlavně v začátcích opravdu hodí. Pak ale nesmíte usnout na vavřínech. Dejme tomu že dvacet procent klientů se v prvním roce po vaší prezentaci v televizi ozve samo. Zbytek ale musíte aktivně vyhledávat sami a použít účast v soutěži jako referenci, protože je to skvělá reference. No a s Britain’s Got Talent je to podobné, jen ve větším měřítku.

Pyroterra_Fireshow_031

Když usnete na vavřínech, ani vystoupení v televizi vám nepomůže

Dá se vůbec obdoba české a britské soutěže srovnávat a nebo Britain’s Got Talent je úplně jiný svět?

P: Je to úplně jiný svět. Konkrétně ve srovnání naší ČS má Talent se soutěží Britain’s Got Talent je cítit obrovský rozdíl ve zkušenostech produkce.

Jaké máte plány do budoucna? Co je vaším společným cílem? A co budete dělat, až svého vysněného cíle dosáhnete? 🙂

P: Je důležité mít vždy pro určité kratší období dosažitelné cíle. V dlouhodobějším měřítku by měly tyto mezikroky do sebe zapadat. Naším dlouhodobým cílem je růst do světa a vytvořit si více zahraničních základen. Současně máme takovou v Innsbrücku. Dalším cílem jsou pak realizace vlastních projektů.

O jaké projekty se bude jednat? Můžete aspoň po Cimrmanovsku naznačovat?

P: „My nemůžem ani naznačovat“ (Jára Cimrman) 😀

Pyroterra_Lightshow_001

Plány do budoucna? Prostě uvidíte, naznačovat nemohou

Kde vás mohou letos diváci potkat a vidět naživo?

P: Vřele doporučuji udělat si výlet do Tirolska, tady vystupujeme pravidelně na FISSu a je tu opravdu krásně. V Čechách plánujeme například Bloody Sexy Party v SaSaZu.

A poslední otázka na závěr. Co byste vzkázali lidem a umělcům, kteří mají třeba talent, ale bojí se do toho skočit po hlavě a nebo mají strach, že se něčím podobným neuživí?

P: Úspěch je otázkou času, správných rozhodnutí ve správné chvíle, dobrých nápadů a obrovské vytrvalosti. Za velký úspěch považuji, když se dnes dokáže člověk uměním uživit. Nikdy to ale není hned, za vším stojí roky práce.

A: Určitě není potřeba jít do všeho hned po hlavě. Vždycky je ale potřeba tomu něco obětovat, především čas. Spousta z nás stále chodí do školy nebo stíhá dělat ještě jinou práci. Důležité je přijít s něčím novým, vytrvat a nechat publikum, ať zhodnotí, jestli to za to stojí.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru