Puzzlephone: Konkurence Google projektu Ara

Google projekt Ara není jediným nápadem, který se zaměřuje na telefony s výměnnými částmi. Finská společnost Circular Devices vyvíjí alternativní koncept s názvem Puzzlephone. Ten ovšem na rozdíl od projektu Ara rozděluje mobil na tři základní prvky.

Podle Circular Devices lze důležité vybavení telefonu rozdělit do tří částí:

  1. Spine (páteř) – LCD displej, reproduktory a základní tělo
  2. Heart (srdce) – baterie a sekundární elektronika
  3. Brain (mozek) – procesor a fotoaparát
interchangeable

Puzzlephone má tři základní části

V čem je vlastně potenciál takových projektů?

Co je na mobilních telefonech, které bychom si mohli složit podle svých představ, tak úžasné, nám vysvětlil již nápad Davea Hakkense Phonebloks, který dal podnět ke vzniku projektu Ara. Smartphony jsou skvělé v tom, že integrují spoustu funkcí a hardwaru do jednoho kompaktního balení. Nicméně jakmile se jedna část vašeho telefonu porouchá nebo vám již výkonnostně nestačí, obvykle musíte vyměnit celý mobil.

V případě zařízení Puzzlephone nebo Ara by stačilo vyměnit pouze zastaralý procesor nebo baterii, která už se příliš rychle vybíjí. Proč přece měnit celý mobil, když například displej nebo reproduktory jsou v pořádku?

phonebloks-puzzlephone

Jednoduše část odděláte a vyměníte

Google Ara má značný náskok

Google projekt Ara nedávno představil funkční prototyp, Puzzlephone je ale teprve v začátcích. Společnost Circular Devices formálně vznikla až v září tohoto roku a sídlí v Espoo. Možná není náhodou, že z Finska pochází i Nokia. Třeba bude Puzzlephone jednou také nerozbitný a budou se o něm povídat legendy.

puzzle

Co na něj říkáte designově?

Přestože společnost je oficiálně na světě teprve od září, na projektu se pracuje již od roku 2013 a pomalu přichází stádium, kdy bude možné vyrobit funkční prototypy. První Puzzlephone by se do prodeje měl dostat ve druhé polovině příštího roku a cenově by se měl pohybovat ve střední třídě. To všechno ovšem pouze tehdy, pokud se podaří sehnat finanční podporu. Pro začátek na něm poběží jenom Android, ale do budoucna jsou plánovány i jiné alternativy.

Zdroje: The Verge, Gizmodo

Komentáře

Nahoru