Putin chce v Rusku vytvořit vlastní platební systém bez Visy a MasterCard

Putin chce v Rusku vytvořit vlastní platební systém bez Visy a MasterCard

Ruský prezident Vladimír Putin ohlásil, že Rusko si hodlá vytvořit vlastní platební systém, který má v zemi zamezit používaní amerických platebních společností VISA a MasterCard.

Ruská vláda a tamní centrální banka už dle Putina pracují po vzoru Číny a Japonska na vývoji nového platebního systému. Změna má postihnout především největší sítě elektronických plateb Visa a MasterCard, jejichž platební systémy minulý týden zastavily operace ruských bankovních klientů kvůli sankcím uvaleným za anexi ukrajinského Krymu.

Vladimír Putin řekl před zákonodárci z horní komory parlamentu následující:

Je opravdu velice špatné, že se jisté firmy rozhodly pro restrikce. Myslím, že to prostě povede k tomu, že ztratí jistou část trhu, a to velice výnosného trhu.

Ruští představitelé začali pojednávat o potřebě vlastního platebního systému poté, co omezení transakcí ze strany amerických firem postihlo více než půl milionu klientů sedmi různých finančních ústavů. Tamní politici hovořili především o potřebě vymanit se ze závislosti na společnostech Visa a MasterCard.

Podle agentury Reuters je však již většina služeb světových platebních společností obnovena a běžným klientům je opět k dispozici.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru