Půjčka od úřadu práce? Fikce nebo realita?

Chcete začít podnikat? A hodil by se vám úvěr do začátku?. Víte vůbec, které banky poskytují úvěry pro začínající podnikatelé a zda to vůbec jde, i když nemáte na účtu miliony a nebo nějakou bankovní záruku ve formě nemovitosti? Řešením může být nebankovní půjčka a nebo půjčka od úřadu práce.

Na podnikatelsky úvěr totiž musíte ručit nějakým majetkem. Ve chvíli, kdy jdete žádat o půjčku, banka prověří vaši solventnost. Tedy to, zda již nějaké půjčky máte, jaká je vaše platební morálka a zda máte vůbec se stávajícím příjmem možnost půjčku bez problému splatit. Ideální je žádat o půjčku u banky, u které již máte zřízený účet, veškeré dokladování příjmů je daleko jednodušší a spíše vám vyhoví vaše stálá banka, ve které již několik let po sobě necháváte peníze. Tato varianta však připadá v úvahu, kdy již nějaký stálý příjem (ze zaměstnání a nebo z podnikání) máte a nebo máte majetek, kterým můžete ručit (tedy v případě nesplacení a exekuce se banka může na něčem zahojit a prodejem vašeho majetku zaplatit ušlý zisk). Těžko vám totiž banka půjčí v případě, kdy máte nulový příjem (například jste přišli o práci a jste na úřadu práce).

Ačkoliv to možná může znít zvláštně, půjčku do začátku vašeho podnikání vám může poskytnout i úřad práce (pokud jste v jeho evidenci a sice jste evidovaní jako aktuálně nezaměstnaní). Úřad práce totiž slouží nejenom pomáhá uchazečům zaplnit volná pracovní místa na trhu práce, ale uděluje také dotace pro začínající podnikatele. V roce 2012 to bylo maximálně 30 tisíc na zařízení a nebo vybavení (nikoli však na zboží). Podmínkou pro získání této dotace je být alespoň pět měsíců v evidenci jako uchazeč o zaměstnání. Následně pak můžete podat žádost, v případě schválení vám pak peníze přistanou na účtu (a nebo vám je úřad práce zašle složenkou). Poslední možností je pak nebankovní půjčka u nebankovního subjektu.

Ať už však zvolíte jakoukoliv z výše zmíněných variant, nepodnikej  bez dobré finanční rozvahy. Splacení půjčky je nelehké a vždy byste měli vycházet také z toho, že nějaké finance budete potřebovat pro sebe (nájem, jídlo, poplatky). Vždy počítejte s nějakou pevnou rezervou. Pokud budete totiž vycházet z předpokladu, že vám v průběhu roku nebudete mít žádné nenadálé výdaje, můžete se vsadit, že se vám pokazí auto, pračka a nebo třeba topení. Vždy si nechte alespoň část financí stranou, abyste se nedostali do problému se splácením.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru