Dnes vyšlo 15 článků

Psaní všemi deseti: Zbavte se ťukání ukazováčkem jednou pro vždy!

Psaní všemi deseti: Zbavte se ťukání ukazováčkem jednou pro vždy!

Znáte to, z nějakého důvodu se octnete v nemocnici nebo u doktora, a zatímco čekáte, až ordinující doktor napíše recept, všímáte si toho, že do klávesnice psacího stroje či počítače ťuká jako datel a ještě k tomu pomalu. Tímto nechci samozřejmě urazit žádnou lékařskou profesi, jde o ono pomalé psaní, které nám zbytečně zabírá čas. Člověk má deset prstů, proč je tedy všechny nevyužít a nepsat jako zkušená sekretářka?

Ale jak začít?

Psát deseti se nenaučíte přes noc. Trvá to popravdě docela dlouho, než chytnete do rukou patřičný hmat, ale cvičení se vám určitě vyplatí. Nejlepší je učit se v některém programu, který nabízí výuku psaní všemi deseti. O některých programech, které vás naučí psát všemi deseti prsty, si teď povíme.

ZAV

Co se skrývá pod tímto nicneříkajícím názvem? Jedná se o jeden z nejlepších programů určených pro výuku psaní všemi deseti a zvládne ho opravdu každý, i když vás některé části mohou zdržet na poměrně dlouhou dobu. Výuka probíhá formou cvičení, která jsou různá. Vyskytuje se zde například normální psaní textu, psaní pozadu, psaní jednotlivých písmen atd. Program obsahuje až 1800 cvičení, po jejichž splnění budete psát, jako když bičem mrská.

Jen pro zajímavost, ZAV je naprogramován bývalým vícemistrem světa v psaní na stroji. Jmenoval se Jaroslav Zaviačič (narodil se roku 1939 v Čejči). Zaviačič je bývalý český reprezentant v psaní na mechanickém stroji, který v této disciplíně získal titul vicemistra světa (jako jediný Čech dokázal napsat více než 18 000 úhozů za 30 minut). No uznejte sami. Kdo jiný by měl “vyrobit” program pro psaní všemi deseti, než člověk, který věnoval tomuto odvětví takřka celý svůj život?

Program ZAV je však bohužel díky své rozlehlosti a kvalitě placený (zdarma je pouze shareware verze), podle počtu cvičení za něj zaplatíte 500, 900, nebo až 1200 Kč za všechna cvičení. Je to ovšem výhodná investice, neboť je program pravidelné aktualizován a vylepšován. ZAV si můžete stáhnout na oficiálních stránkách www.zav.cz, na kterých je vydáván jako shareware. K dispozici tedy máte několik cvičení na vyzkoušení (v základní verzi 87 cvičení) a pokud se vám program zalíbí, můžete si na něj zakoupit licenci.

Co vás vše čeká v ZAVu?

Hned v prvních deseti cvičeních se naučíte ovládat základní řadu a pochopíte, proč zrovna na písmenech F a J jsou “takové ty hrbolky”. Ze začátku sice budete psát nesmyslné texty – písmena v libovolném pořadí za sebou. Může se vám to zdát težké a nesmyslné, ale když už umíte psát a nedělá vám problém koukat pouze do monitoru a psát bez neustálé kontroly klávesnice, bude to pro vás hračka. Když už umíte více písmenek, začnete psát normální slova.

ZAV - výuka psaní na klávesnici

Výuka probíhá jednoduchým způsobem. Když se učíte nové písmenko, je stručně popsáno jakým prstem se mačká. Po vyzkoušení písmenka následuje další cvičení – mačkání různých písmenek do rytmu. Potom už konečně nastupují běžná cvičení. Některá jsou ale netradiční.

Občas si budete muset dát pod lokty “kotouče” nebo třeba tácky od piva, abyste měli lokty u těla. Budete opisovat z papírových předloh, které si položíte před sebe vedle monitoru. Velmi neoblíbená (alespoň u nás ve škole) je kontrola prstokladu, jelikož počítač není natolik inteligentní, aby zjištoval jestli C píšete prostředníčkem nebo R ukazováčkem, a proto musíte někoho požádat o kontrolu svého prstokladu. Zajímavé je také psaní ve vzduchu, při kterém zmáčknete enter, píšete si ve vzduchu text a po jeho napsání znovu zmáčknete enter. Pokud máte chuť podvádět, nepodaří se vám to, počítač pozná, jestli jste enter zmáčkli moc brzy nebo moc dlouho.

Nejedná se o styl výuky cvičení po cvičení, ale když budete psát dobře a nebudete mít ani jednu chybu ve cvičení, můžete postoupit rovnou i o 6 dopředu. To je celkem dobrá motivace – muset si dávat si pozor na to, co píšu a jestliže to bude dobrě, jsem odměněn a postupuji hodně dopředu. To samé ovšem funguje i opačným směrem.

Program ZAV mohu doporučit všem, kteří se chystají naučit se na klávesnici psát všemi deseti. Hlavně se používá ve školách a to je dobře, protože každý uživatel PC by měl mít základní klávesnicovou gramotnost. Pozn. část textu je převzata z Izmus.cz.

Deseti prsty

Jak už název napovídá, tento program má stejný účel jako výše zmíněný ZAV. Obsahuje zajímavé prvky navíc, jako například pomocnou klávesnici, barevné odlišení písmen ukazatele chyb a rychlosti a podobně. Program je rozdělen na lekce, které jsou vždy jinak generované, čímž je zajištěna různorodost lekcí, takže je nebudete po chvíli znát nazpaměť. Program Deseti prsty si můžete stáhnout na Slunecnice.cz (jedná se o demo verzi).


Zdroj obrázku: Stahuj.cz

Tento program je rovněž placený, pořídit si jej můžete již od 299 Kč.

Programy pro nácvik psaní všemi deseti, které jsou zdarma (freeware)

Učitel psaní

Další z řady programů pro výuku psaní všemi deseti. Přestože neoplývá tolika cvičeními a funkcemi, jako ZAV nebo Deseti prsty, má oproti nim velkou výhodu – je totiž zdarma a tak si ho můžete vyzkoušet a zjistit, zda vás bude rychlé psani deseti prsty bavit. Učitel psaní (poslední verze 2.1) je ke stažení na Slunecnice.cz (klikni na link pro stažení softwaru ze Slunecnice.cz).


 Zdroj obrázku: Slunečnice.cz

Psaní na stroji nebo počítači všemi deseti 1.5

Opět další povedený program z české produkce. Je vhodný i pro úplné začátečníky, kteří se teprve učí psát všemi deseti. Je taktéž zdarma. Program je ke stažení na Slunecnice.cz.

ATF – psaní všemi deseti

ATF je další výukový program, který je zdarma a naučí vás spolehlivě psát všemi deseti prstíky na počítačové klávesnici. Můžete se s ním setkat primárně ve školách. Program ATF – psaní všemi deseti je ke stažení na edownload.cz. Musíte kliknout na oranžové tlačítko “stáhnout”.

Další možností, jak se naučit správně psát na počítači, je samostudium

Nechce se vám platit za programy, ale chcete se učit sami? I to je možné, přestože je to trochu těžší než obvykle. Dobrou stránkou, odkud můžete čerpat teorii při psaní všemi deseti je tato, kde naleznete správný prstoklad, postup při učení a další zajímavé věci.

Doufám, že jsem vás aspoň trochu poučil o tomto stále nepříliš obvyklém umění, za sebe mohu říct, že psaní všemi deseti vás o dost zrychlí a tak vám vlastně ušetří čas a energii. A obou těchto věcí je v dnešní době málo.

Základní pravidla pro psaní všemi deseti

Cvičte, cvičte a cvičte – a to vše dělejte pravidelně. Když se něco učíte, musíte tomu věnovat dostatek úsilí, abyste se odnaučili “špatné” návyky.

Stanovujte si cíle. Zkuste např. po týdnu (měsíci) se podívat zpět a zhodnotit, zda jste se zlepšili a v čem. Nebudete mít pak pocit, že se stojí na místě.

V neposlední řadě si uvědomte, že tato schopnost vám pomůže při práci (studia, whatever) a ušetří vám to i spoustu času v budoucnu. Přece jenom se již dnes tak nějak počítá s tím, že umíte psát na počítači.

Nejlépe se naučíte psát rychle při chatování – k tomu jsou ideální programy jako QIP, ICQ, MSN, Skype, chat an Gmailu či na Facebooku.

[poll id=”79″]

Jaký program doporučujete vy?

Komentáře

Nahoru