Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: První život na Zemi odhaluje David Attenborough v novém seriálu na Viasat Nature

Oblíbený tvůrce přírodovědných pořadů cestuje po zeměkouli a hledá známky prvního života

Kanál Viasat Nature přináší nový seriál První život, v němž se známý moderátor, přírodovědec a tvůrce televizních pořadů o životě na Zemi, Sir David Attenborough, opět vydává do různých koutů světa, aby hledal stopy prvních živočichů, kteří obývali naši planetu.

Sir David Attenborough za více než padesát let tvorby svých vzdělávacích televizních pořadů procestoval celý svět, aby zdokumentoval život v celé jeho kráse. Nyní se vrací zpět v čase, aby pátral po samotném prapůvodu života. Tvůrci seriálu využívají nejmodernější techniku včetně vizuálních efektů a počítačových animací, aby rekonstruovali a oživili dávno vyhynulé živočišné druhy.

V seriálu První život zkoumá David Attenborough důkazy života v podobě nejstarších fosílií, které naznačují, jak složití živočichové se poprvé objevili v oceánech zhruba před 440 miliony let, tedy v době zvané Kambrická exploze. Uvidíme však i stopy ještě starších mnohobuněčných organismů z období starohor. Tvůrci seriálu se poté vydávají do Kanady, Maroka a Austrálie a srovnávají nálezy fosílií s jejich nejbližšími žijícími ekvivalenty, aby ukázali, jak mohl vypadat život na Zemi před půl miliardou let.

Například v pohoří Ediacara Hills na jihu Austrálie se David Attenborough a jeho tým setká s paleontology, kteří mu ukáží mimo jiné nálezy fosilií druhů Dickinsonia, Kimberella a Spriggina, prvních živočichů, kteří byli stranově symetričtí a pohybliví. Poslední z nich navíc měl zřetelnou hlavu a ocas. Na jiném místě ve stejném pohoří byla nalezena Funisia, první živočich, který se prokazatelně rozmnožoval pohlavně.

Ve Švýcarsku David Attenborough navštíví velký kruhový urychlovač částic, pomocí něhož profesor Philip Donoghue pořizuje mikroskopické trojrozměrné snímky vnitřku zkamenělých zárodků včetně rodu Markuelia, živočicha, který byl jedním z prvních vybavených střevem.

Postupně se Attenborough propracovává prvohorami k trilobitům, amonitům, kyjonožcům a dalším živočichům až do období karbonu, kdy již na souši žili obří stonožkovci a hmyz.

Seriál První život nabízí úchvatné záběry, speciální efekty i neodolatelný šarm jednoho z nejoblíbenějších světových přírodovědců a televizních moderátorů současné doby.

Pořad bude uvádět kanál Viasat Nature vždy v úterý od 26. května 2015 do 9. června 2015 ve 20:00 hodin.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Nature navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Nature nebo webovou stránku https://viasatnature.cz/.

 

 

 

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru