Dnes vyšlo 15 článků

První tweety: I velké společnosti jednou na Twitteru začínaly

Když v březnu 2006 vznikl Twitter, ani jeho tvůrci si nebyli moc jistí, co to vlastně ten Twitter je. Mnoho lidí jej nazývalo sociální sítí, někteří mu zase říkali mikroblogovací platforma. Spoluzakladatel Evan Williams ho původně popsal jako „status updates and social utility“ – tedy takový sociální nástroj určený k aktualizaci stavu. Problém byl v tom, že Twitter se vlastně ani nedal nijak pořádně popsat. Bylo to totiž něco úplně nového.

V roce 2015 (o devět let později) je Twitter považován za něco mnohem cennějšího než sociální nástroj určený k aktualizaci stavu. Stal se informační sítí. Má stovky milionů uživatelů. Je to místo, kde sdílíme s ostatními různé vtípky, příběhy, recepty a novinky.

Pamatujete si ale ještě na dobu, kdy jste na Twitteru začínali?Tehdy jste určitě měli hromadu otázek ohledně toho, jak ho vůbec používat, a neměli jste absolutně žádnou představu o tom, jakou moc má 140 znaků.

Už jste přemýšleli o tom, jaký byl váš první tweet?

Twitter loni představil nástroj, se kterým se můžete podívat zpět do historie – třeba na to, jaký byl váš první tweet. Normálně o takových věcech zřejmě nepřemýšlíte, ale když máte tu možnost, tak proč ne?

jack_dorsey

Vůbec první tweet na světě od spoluzakladatele Twitteru (@jack)

A když už jsme u těch prvních tweetů, zajímalo by vás, jaký byl třeba první tweet na účtu Coca-Coly? Když nad tím zauvažujete, bylo by možná fajn to vědět. Vždyť velké společnosti určitě ví, jak na sociální sítě. Takže jak by měl vypadat váš příchod na Twitter? Pojďte se inspirovat.

Samsung Mobile

Navnadit lidi tím, že jim řeknete, že se chystá něco velkého, je dobrá strategie. Možná v té době Samsung ani neměl nic velkého opravdu připraveného, ale zajistil si tak, že se k nim followeři budou vracet.

PlayStation

Kdo ví, zda si byl PlayStation tak jistý tím, co píše, ale určitě to udělal správně. Viděl tweet jako ideální příležitost dát svému publiku vědět, že bude na Game Developers Conference v roce 2008 a dokonce své followery směřoval na svůj blog. To se dneska běžně dělá.

Microsoft

Microsoft prostě jednoduše popsal, že i na Twitteru bude sdílet informace o svých produktech a událostech. Nic moc zvláštního.

Victoria’s Secret

Je to pravda. Victoria’s Secret publikovala pár pořádně sexy tweetů. Všichni víme, že na sex se chytí každý, takže tenhle první tweet byl povedený. Navíc přidali i hashtagy. Vypadá to, že se o Twitteru nejdřív něco naučili, než se na něj přidali.

Nike

A co že je to „77 Burnside“? To vlastně nikdo pořádně neví. Nike v roce 2008 vydal kolekci 77 Burnside, ale z tohoto tweetu to spíš vypadá, jako kdyby 77 Burnside bylo nějaké místo. A odpověď na záhadu hledaly tisíce lidí. Nenašli. Ale Nike si tím určitě zajistil spoustu followerů.

Xbox

Z toho je jasné, na jakou sociální síť se Xbox v roce 2008 nejvíce soustředil. Poslat své první followery z Twitteru na Facebook možná není zrovna dobrý nápad, ale kdo to tehdy měl vědět? O čtyři roky a téměř tři miliony followerů později Xbox nemusí prokazovat, že ví, co dělá.

Pepsi

První tweet Pepsi prostě vyzýval lidi k zapojení. Po pravdě co může být lepšího než snažit se své fanoušky dokopat k nějaké interakci s novým účtem?

Coca-Cola

Coca-Cola si možná nebyla úplně jistá tím, co tweetovat, ale jasně věděla, jak rozproudit konverzaci. Zmínit někoho v tweetu není vůbec špatný nápad.

Zdroj: Hootsuite

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru