Dnes vyšlo 15 článků

První samořídící taxíky jezdí v Singapuru

Společnost nuTonomy testuje první samořídící taxíky v Singapuru. Zákazníci z řad veřejnosti si mohou přivolat autonomní taxík prostřednictvím aplikace. Tato společnost předběhla velikány v tomto oboru Google a Uber, kteří ještě nenabídli své služby veřejnosti.

Před nedávnem jsme vás informovali o tom, že Uber plánuje používat samořídící auta v Pittsburghu, ale společnost nuTonomy ho předběhla.

samoridici auta

Zdroj: Bloomberg

Aktuálně jezdí šest samořídících vozidel, ale do konce roku se má autonomní vozový park rozrůst. Plánem taxislužby je mít do roku 2018 v Singapuru plně autonomní flotilu, která sníží počet automobilů na už tak přetížených silnicích. Tento model by mohl být použit ve městech po celém světa, jak uvádí nuTonomy.

V tuto chvíli samořídící vozidla budou jezdit na ploše o velikosti 6,5 kilometrů čtverečních, tedy konkrétně v rezidenční čtvrti zvané „one-north“. Čtvrť, ve které není velký provoz, připomíná univerzitní kampus a sídlí zde technologické a biotechnologické firmy.

Zákazníky přepravují modifikované modely Renault Zoe a elektrické Mitsubishi i-MiEV. Každé vozidlo je vybaveno šesti sadami detekčního systému Lidar, který používá lasery fungující jako radar. Jedna sada se neustále otáčí na střeše. Na palubní desce jsou dvě kamery, které vyhledávají překážky a detekují změny na semaforech.

Společnost nuTonomy plánuje zahájit testování také v dalších asijských městech, v USA i Evropě. Nicméně, neuvedla, kdy tento plán zrealizuje.

Doug Parker, provozní ředitel firmy nuTonomy, řekl, že autonomní taxislužby by mohly v konečném důsledku snížit počet automobilů na singapurských silnicích, a to z 900 tisíc na 300 tisíc.

Malou společnost nuTonomy založili v Singapuru dva výzkumníci z Massachusetts Institute of Technology. Investoval do ní například ředitel automobilky Ford.

Zdroj: Bloomberg

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru