Dnes vyšlo 15 článků

První samořídící automobil vyjede v roce 2017

Samořídící automobil již není věcí vzdálené budoucnosti. Švédská automobilka Volvo minulý týden potvrdila, že první stovka šťastných řidičů si jej bude moci vyzkoušet již v roce 2017.

Volvo není první firmou, která se o vytvoření samořídícího vozu pokouší. Společnost Google pracuje již od roku 2010 na velmi podobném projektu. I její vůz by měl být schopen dojet z bodu A do bodu B bez jakéhokoli zapojení řidiče. Jeho představení je však naplánováno až na rok 2020.

Peter Mertens, viceprezident oddělení vývoje společnosti Volvo, celou věc komentoval slovy: „Vstupujeme na neprobádané území. Čeká nás vzrušující moment, kdy se do našeho vozu posadí obyčejný člověk a vyjede s ním na silnice, které už nikdy nebudou stejné, jako dříve.“

Zatím největší otázkou je, jak se bude samořídící Volvo chovat v běžném provozu a jak si poradí s chodci či jinými překážkami. „Vytvořit samořídící koncept vozu není moc obtížné. Obtížnější je vytvořit systém, který by umožnil jeho použití v reálném světě.“ říká hlavní technik Erik Coelingh. „Devětadevadesáti procentní úspěšnost je nedostačující. Abychom mohli samořídící vůz vypustit do ulic, musíme dosáhnout stoprocentní úspěšnosti ve všech testech.“ dodává.

K představení smělého projektu samořídícího automobilu by mělo dojít v roce 2017Gothenburgu, kde si jej vyzkouší první stovka řidičů. Otázkou je, zda technologie v průběhu let udělaly opravdu natolik velký krok vpřed, abychom jim mohli svěřit naše životy.

 

 

Milovník filmografie Stanleho Kubricka a žánru noir. Píše o tématech, která ho zajímají a snaží se je podat tak, aby byla pro čtenáře co nejatraktivnější.

Komentáře

Nahoru