Dnes vyšlo 15 článků

1 ze 4 lidí vám pošle žádost o přátelství ještě před prvním rande

Když jste na prvním rande, máte spoustu otázek. Mám ji držet za ruku? Je blbé dát jí hned pusu na dobrou noc? Jak mám vědět, jestli se jí také líbím? Na druhém, třetím a dalších rande se vše nějak vyjasní. Ale digitální komunikace může být i nadále komplikovaná. Čekáte, jestli vám zavolá nebo aspoň pošle zprávu na Facebooku. Nebo co když jste svoji krásnou fotku omylem poslali někomu jinému? Digitální svět s sebou nese i problémy.

Mashable spolu se Survata udělal průzkum se 3000 účastníky o tom, co se jim líbí a nelíbí na randění v digitální době.

S úlevou zjistili,  že kontrolovat si na prvním rande telefon je všeobecně nepřijatelné, že v mladším věku je zcela běžné zažádat svou lásku na Facebooku o přátelství nebo že muži raději zveřejňují svůj vztah na Facebooku. A abychom uvedli i něco o těch starších, ženatí či vdaní lidé se nejvíce obávají digitální intimity.

Smartphone na rande nepatří

Na prvním rande si 37,1% lidí zkontroluje svůj telefon, pokud se jejich partner/ka vzdálí. V její/jeho přítomnosti byste ho podle 27,2% lidí neměli kontrolovat vůbec, podle 23,4% jen v mimořádných případech.

Should-you-check-your-phone-on-the-first-date

Názory se také liší podle věku. Ukázalo se, že 48,3% lidí starších 20 let by klidně vytáhlo svůj telefon a ověřili si, zda nemají nové emaily, smsky nebo jestli jim někdo nevolal, pokud by se jejich protějšek nedíval. Tohle by udělalo jen 36,7% studentů a 34,2% lidí starších třiceti let. Žádná věková skupina však nebyla úplně pro kontrolu telefonu během prvního rande kdykoliv se vám zachce. Nejvíce přijatelné to ale bylo v mladistvém věku (15,7%), průměr všech věkových skupin byl 13,2%.

Uvažovali jste už vy někdy o vypnutí telefonu na prvním rande? Nebo si aspoň dáváte tichý režim?

Objevte fotky s její/jeho ex

Facebookové profily obsahují zajímavé informace – od zájmů nebo oblíbených kapel až k fotografiím z romantického výletu s vaším ex. Zatímco někteří lidé používají Facebook k zjištění informací ještě před prvním rande, jiní dávají přednost sledovat ho poté, co vás poznají osobně.

When-is-it-ok-to-friend-someone

Starší lidé by žádosti o přátelství posílali později. 38,8% vysokoškoláků by poslalo žádost před prvním randem, pro dvacet-něco leté je to už jen 26,2% a pro třicet-něco tato hodnota klesne na 16,4%. Více než 30% osob starších 23 let by raději počkalo až po několika schůzkách. Pouze 12,5% lidí ze všech věkových kategorií by počkalo, až se vzájemně dohodnete netajit svůj vztah.

Samozřejmě to vyvolává otázku. Nemohlo by se pak stát, že kvůli něčemu, co uvidíte na Facebooku, to první rande klidně i zrušíte?

Muži touží po závazcích?

facebook-official

Oznámení vtahu na Facebooku může být zábavné a romantické. Ale jen do té naštvané/smutné chvíle rozchodu, když budete muset odstranit jméno vašeho/vaší ex ze svého profilu a následně budete zahrnuti stovkami utěšujících zpráv od vašich přátel.

Facebookový vztah lze těžko označit jako závazný, ale většina z nás si pevně drží silné názory na ten nejlepší čas, kdy je dobré takový závazek zveřejnit. A závěry se liší od žen k mužům. Zatímco pro 19,4% mužů je přijatelné zveřejnit svůj vztah na Facebooku po několika schůzkách, pouze 10,7% žen tvrdí totéž. 78,5% žen (ve srovnání s 63,5% mužů) totiž tvrdí, že počkají, až se na tom vzájemně shodnou.

Čekám, až mi zavolá

Carly Rae Jepson by možná se svým hitem ani neměla takový úspěch, kdyby se jmenoval „Text Me Maybe“. Nicméně přestože starší generace stále upřednostňují tradiční využití telefonu (tedy k telefonování), mladším generacím se zdá v pohodě i smska.

follow-up-a-first-impression

35% lidí ve věku třicet-něco let tvrdí, že telefonní hovor je přijatelný způsob, jak navázat další kontakt s někým, s kým jste již byli na prvním rande. Pouze 11% z nich se domnívá, že je v pořádku jen smska. Se stoupajícím věkem se objevuje ještě větší kontrast, kdy hovor upřednostňuje 47% lidí a smsku by poslalo jen 7,7%. Tento obrovský rozdíl klesá společně s věkem. 23% dvacet-něco letých by zavolalo, 15% by poslalo textovou zprávu. A u ještě mladších jsou čísla téměř stejná – 16,4% pro telefonní hovor a 17% sms zpráva.

V celkovém srovnání nezávisle na věku se však pouze 3,3% lidí domnívalo, že by byl přijatelný email.

Tak co myslíte. Jak ovlivňují digitální technologie dnešní doby průběh vztahů?

Komentáře

Nahoru