Dnes vyšlo 15 článků

První počítač Applu půjde do aukce

První počítač Applu půjde do aukce

Počítač Apple 1, který stál u zrodu budoucího fenoménu CEO Applu Stevea Jobse, spoluzakladatele Stevea Wozniaka a celé série nových počítačů Apple, bude právě dnes uvolněn pro aukci. Jediné, co potřebujete, je o něco víc než půl milionu dolarů.

Čtěte také: Počítač Apple I prodán za 13,4 milionu korun

Stále funkční počítač půjde po nejvyšších příhozech v německém aukčním domě Auction Team Breker. Počítač Apple 1 je součástí série aukcí s názvem „The Firsts“ – „První“. Kromě Apple 1 se v ní bude dražit MITS Altair 8800, 1973 Scelbi-8H Nata Wadsworta a mechanický počítač Pascaline.

Počítač Apple 1 je mezi všemi těmito přístroji skutečnou hvězdou. Byl postaven víceméně ručně Stevem Wozniakem v roce 1976. Walter Isaac v biografii Stevea Jobse uvádí, že duo představilo nový počítač na setkání Homebrew Computer Clubu, kde Wozniak představil zásadní rozdíl mezi Apple 1 a jinými soudobými počítači slovy, že „má klávesnici, na které dokážou psát lidé, místo hloupého, nejasného předního panelu plného světýlek a tlačítek“.

Uchovalo se pouhých šest exemplářů

Jobs a Wozniak prodali několik set kusů svého počítače, do dnešních dob se jich uchovalo pouze šest. To je možná důvodem jejich astronomické ceny. Aukční dům Breker samozřejmě žádnou částku nezveřejnil, už dříve se ovšem vydražil exemplář Apple 1 za 640 000 dolarů, v roce 2010 londýnská aukční síň Christie’s vydražila Apple 1 za 210 000 dolarů.

Přemýšlíte, že byste se do aukce zapojili? Možná vás naláká video Auction Team Breker, které zobrazuje Apple 1 v akci:

Zdroj: https://mashable.com/2013/05/24/ultra-rare-apple-i-computer-up-for-auction/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/05/24/ultra-rare-apple-i-computer-up-for-auction/

Auction Team Breker

Komentáře

Nahoru