První plně funkční budova, která byla vytvořená pomocí 3D tiskárny, stojí v Dubaji

V loňském roce skupina designérů pracovala na návrzích pro světově první budovu vytvořenou pomocí 3D tiskárny. A v té době tvrdili, že tisk a montáž takové budovy bude trvat několik týdnů. Nicméně ještě netušili, že svůj projekt dotáhnou do úplného konce. Tento týden byla dokončena „stavba“ první budovy vytisknuté 3D tiskárnou. Tato plně funkční budova byla slavnostně otevřena, protože se jedná o architektonický a inženýrský průlom.

Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, viceprezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů a vládce emirátu Dubaj, nazval tuto 3D vytištěnou budovu jako „Office of the Future“ (přeloženo jako Kancelář budoucnosti). Objekt se nachází v areálu Emirates Towers a stane se dočasným domovem Dubai Future Foundation.

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-02-889x593

Budova vytištěná ve 3D tiskárně.

„Oznamujeme otevření světově první kancelářské budovy vytištěné 3D tiskárnou, která se pyšní moderním designem. Skvost představujeme světu, aby viděl, jak se technologie využívají v životech lidí. A zároveň je budova milníkem pro Spojené arabské emiráty, které se stávají globálním lídrem v oblasti strategických úspěchů,“ dodal k významné události šejk Mohammed.

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-04

Budova se nachází v Dubaji.

Tato 3D vytištěná budova má všechny vymoženosti jako tradiční stavby, tedy elektřinu, vodu, telekomunikaci a klimatizaci. Dále je budova vybavená řadou opatření pro úsporu energie, jako jsou například rolety k ochraně před dubajským sluncem. Aby mohla budova vzniknout, musela být sestrojena 3D tiskárna vysoká 6 metrů, dlouhá 36 metrů a široká 12 metrů. A stačilo pouze pár lidí k sestrojení budovy, a to konkrétně 7 instalatérů a 10 elektrikářů. Odborníci vytvořili plně funkční budovu za pouhých 17 dní.

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-01-889x592

Šejk Mohammed je na projekt pyšný.

Odhaduje se, že tato technologie by měla ušetřit až 50 % nákladů v porovnání s budovou obdobné velikosti postavené konvenčními metodami.

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-06

Nahlédněte do nadčasové budovy.

Zdroj / Foto: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru