Dnes vyšlo 15 článků

První ocelový most z 3D tiskárny je otevřen veřejnosti v Amsterdamu

První ocelový most z 3D tiskárny je otevřen veřejnosti v Amsterdamu

Historické centrum Amsterdamu dostává první nádech budoucnosti, protože 3D-vytištěný most pro chodce nyní překlenuje kanál Oudezijds Achterburgwal. Jedná se o první 3D vytištěný most na světě, který je vyroben výhradně z oceli. Kotroverzní design od Jorise Laarmana najdete poblíž Stoofsteeg.

Most je dílem MX3D, amsterdamského startupu, který pro své 3D vytištěné designy používá výhradně kov. Po rozsáhlých testech byl most oficiálně otevřen královnou Máximou dne 15. července 2021. Je vyroben z nerezové oceli a váží přibližně 6 000 kg, zůstane na svém místě 2 roky. To umožní čas na obnovení původního mostu, který byl dočasně odstraněn.

3D vytištěná struktura není žádným polovičatým řešením. Most je vybaven senzory, které provádějí širokou škálu měření. Mohou například indikovat opotřebení a potřebu opravy. A také mohou spočítat, kolik lidí denně přejde most, což pomůže poskytnout jasnější představu o stopách v historickém centru města.

Most byl dříve vystaven na Dutch Design Week v Eindhovenu v roce 2018. Tam získal nejen prestižní ocenění Dutch Design, ale také cenu publika. Průkopnická práce týmu také vedla k tomu, že získali Cenu STARTSD 2018 od Evropské komise.

Zdroj, foto: amsterdam.nl

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru