Dnes vyšlo 15 článků

První mobil s dotykovým displejem

Dotykový displej je dnes už naprostou samozřejmostí všech nových telefonů, i když samozřejmě existují lidé, kteří se odmítají vzdát svých tlačítkových krabiček. Nicméně tušili jste, že první mobil s dotykovým displejem byl vyroben už v roce 1993?

Historie a vývoj dotykové obrazovky

Ve druhé polovině dvacátého století došlo k prudkému nárůstu využívání počítačů a lidé hledali nejlepší způsoby, jak s nimi komunikovat. Děrné štítky a papírové pásky byly příliš složité, jako ideální volba se nakonec ukázala klávesnice. V roce 1960 americký vynálezce Douglas Engelbart vynalezl počítačovou myš, což je druhá dodnes používaná vstupní metoda.

Pak ale přišel rok 1971, Dr. Samuel C. Hurst a jeho dotyková obrazovka. Když vyučoval na univerzitě v Kentucky, musel se probírat obrovským množstvím dat. Práce, která byla před ním, by prý studentům se současnými možnostmi ovládání počítače trvala nejméně dva měsíce, a tak se rozhodl jim ji zjednodušit.

Přišel s tabletem, který pomocí souřadnicového systému dokázal změřit, kde jste se ho stylusem dotkli. S tímhle konceptem založil společnost Elographics (dnes Elo TouchSystems), aby zařízení mohl prodávat. V roce 1977 přišli s technologií, která se později na dotykové obrazovky skutečně používala. Jednalo se o monochromatický dotykový displej, který byl složen z několika průhledných vrstev. Ty jste stlačovali.

Simon s dotykovou obrazovkou

První telefon s dotykovou obrazovkou ale přišel až o mnoho let později. Bylo to v roce 1993 a stálo za ním IBM společně s telekomunikační společností BellSouth. Museli jste ho ovládat stylusem, běžel na něm Zaurus OS a pořídili jste ho za 899 dolarů – dnes by to bylo zhruba 1400 dolarů (36 000 Kč).

simon

Simon na nabíječce

Mobilní telefon s názvem Simon (vypuštěn pod označením Simon Personal Communicator) bývá díky svému displeji a funkcím často označován rovněž za první smartphone.  Šlo přes něj totiž nejen telefonovat, ale také sms zprávy, emaily a faxy. Měl spoustu užitečných aplikací, které známe z dnešních smarpthonů – kalendář, plánovač, kalkulačku, aplikaci na světový čas, poznámky, seznam kontaktů atd.

simon-smartphone

Simon byl trochu objemnější

Zdroj: Spinfold

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru