První běžecká bota vytvořená 3D tiskem je na světě

Společnosti zabývající se 3D tiskem se v poslední stále předhánějí v tom, kdo bude lepší. Stejně je na tom i společnost New Balance, která se rozhodla ukázat světu první botu, která byla vytvořena díky 3D tisku. Těchto bot bude vyrobeno pouze 44 párů a jejich cena se odhaduje na 400 dolarů, což je v přepočtu cca 9 600 korun.

Už na podzim se na internetu šířila zpráva o tom, že společnost Adidas se pouští do 3D tisku sportovních bot. Výrobci se tato bota podařila dokonce i vyrobit, ale tímto to bohužel skončilo. A tak se není čemu divit, že se pustili do vývoje i ostatní konkurenti, kteřé se nechtěli nechat zahanbit.

První 3D tištěné boty ukázala světu společnost New Balance

Nebyl to Nike ani Adidas, ale společnost New Balance, která 15. dubna ukázala trhu limitovanou kolekci prvních 3D tištěných běžeckých bot na světě s názvem New Balance Zante Generate.

Technické parametry těchto bot nejsou zatím známy. Dá se ale očekávat, že se bude jednat o extrémně lehkou botu o hmotnosti přibližně 200 gramů. O funkčních vlastnostech však prozatím můžeme pouze spekulovat.

new-balance-zante-generate-6_o5hnr7

Boty byly vyráběny technologií selective laser sintering

Selecite laser sintering nebo-li bodové laserové vypékání funguje tak, že se do speciální pece vloží kvádr z elastomerového prachu. Následně se tepelným zářením pomocí laserového paprsku jednotlivé prachové částice mění vrstvu po vrstvě na pevnou hmotu. Ve finále nakonec z pece vyndáte ten samý kvádr, ze kterého se ovšem vyloupne finální produkt – v tomto případě mezipodešev běžecké boty.

Největší překážkou v nasazení tohoto výrobního postupu do sériové výroby je jeho časová náročnost. I přesto, že se boty tisknou prostřednictvím 3D tiskárny, je potřeba je následně ručně zkompletovat a provést drobné začišťovací úpravy.

Komentáře

Nahoru