Dnes vyšlo 1 článků

Průkopnická baterie se sama zničí a rozpustí ve vodě

Pokud jde o životní prostředí, baterie představují značný problém. I akumulátory jednou dosáhnou konce své životnosti, přičemž většinou skončí na skládkách, nikoliv v recyklačních zařízeních. Ve snaze změnit plýtvání baterií se tým vědců rozhodl vyvinout nový typ zařízení pro uchovávání energie, které se samo zničí, když už není potřebné.

Vědci vytvořili baterii, která se rozpustí ve vodě. Baterie je vhodná pro elektronické přístroje se speciálními účely (například vojenská komunikace), neboť je navržená tak, aby autodestrukci spustilo světlo, teplo či nějaká tekutina.

Iowa-State-dissolving-battery-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Vývoj byl pod vedením vědce jménem Reza Montazami, odborného asistenta mechanického inženýrství a spolupracovníka s laboratoří Ames Laboratory. Už celá léta pracuje na podobné technologii pro zařízení. A nyní jeho tým vyvinul lithiovou baterii schopnou dodávat 2,5 voltů, která spustí například desktopový kalkulátor na dobu 15 minut. Baterie se sama zničí ve vodě, a to za pouhých 30 minut.

„Jakékoliv zařízení bez přenosného zdroje energie není ve skutečnosti přenosné,“ řekl Reza Montazami. „Jedná se o baterie se všemi pracovními složkami. Je to mnohem složitější než naše předchozí práce s přenosnou elektronikou.“

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru