Průhledné solární panely promění okno ve zdroj energie

V současné době jsou solární panely jako energetický zdroj velmi skloňovaným tématem. A objevily se další revoluční novinky, tentokrát průhledné panely, které by měly okna v budovách proměnit na zdroj energie. Moderní technologii bude možné aplikovat i na okna, aniž by muselo dojít k jejich výměně.

Vědci se průhlednými solárními panely zabývají již dlouhou dobu. Nicméně, doposud se objevovaly pouze varianty, které část světla pohltily. Nejednalo se tedy o čirý průzračný panel. Vědci z Michiganské státní univerzity však přichází s progresem a představují první průhledné panely.

Průhledné panely, které se doposud představovaly jako průhledné, pohlcovaly část viditelného spektra světla. Kdežto čirý materiál by měl propustit veškeré světlo, které přes něj prochází. A tuto vlastnost splňuje TLSC, což je ve své podstatě sloučenina organických solí. Ačkoliv absorbují část světla, jedná se o spektrum pro lidské oko nerozeznatelné.

solarni panely

Průhledné solární panely by mohly nahradit okenní výplň.

První průhledné solární panely využívají infračervené a UV spektrum, přičemž zbytek světla propouští. Pohlcené světlo se prostřednictvím organických solí vede do okrajů panelu, kde se nachází tenký rámeček, který představuje malý solární panel.

Dříve představené poloprůhledné solární panely se vyznačovaly účinností kolem sedmi procent. Kdežto nejnovější produkt má mít vyšší efektivitu, a to kolem pěti procent. Průhledné solární panely najdou uplatnění na výškových prosklených budovách. Nemusí se provádět kompletní rekonstrukce a výměna oken, protože organická vrstva se bude dát nalepit na stávající okno.

Zdroj / Foto: Digital Trends

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru