Dnes vyšlo 15 článků

Protihluková stěna z pneumatik podle 11letých školaček. O kreativním systému „Noba“ ještě uslyšíte.

Výhra ve školní soutěži a protihluková stěna z pneumatik, jak to jde dohromady? Jedná se o geniální nápad společnosti Mmcité+ fungující na trhu dvacet let, za jehož zrodem stály údajně 3 roky vývoje za 15 milionů korun.

Napadlo by vás navíc někdy, že se budou dekorovat protihlukové stěny z pneumatik na základě návrhů výtvarné soutěže pro žáky pátých až sedmých tříd? Firma Mmcité+ z Bílovic v Uherském Hradišti přišla s tímto skvělým řešením na nádraží ve slovenském Trenčíně – Zlatovcích, kde vyrostla designová protihluková stěna.

Veškeré návrhy vyhodnocovala porota, která vzešla ze zástupců města, školy a také stavební společnosti. Nakonec porotci ustanovili dvě vítězky a výsledná podoba stěny je kombinací obou výtvarných návrhů na čtverečkované šabloně – jedenáctileté Martiny Miškolciové a třináctiletá Barbory Mičové z Trenčína. Jsou snad i nejmladší „umělci“ s vlastní realizací ve veřejném prostoru?

noba výherkyněVýherkyně soutěže. Zdroj: Facebook Mmcité+

Z černého designově upraveného podkladu vystupují barevné čtverce připomínající počítačovou grafiku a stěna navíc dokonale odhlučňuje. Najdete na ní ztvárněná digiprasátka a vlaky, kdy motivy se posléze malovaly ručně už na místě. Před stěnou sice slyšíte ruch silnice, ale za ní naleznete oázu dokonalého klidu. Ředitelka školy Na dolinách paní Anna Plachká uvítala, že děti dostaly takovou možnost seberealizace a důvěru ve své nápady. Stavba se slavnostně křtila s primátorem města Trenčína Richardem Rybníčkem.

noba digiVítězný design Noba Digi. Zdroj: Facebook Mmcité+

Firma Mmcité+ a novinka Noba Digi

Výrobcem stěn na odhlučnění vlakových a autobusových nádraží je firma Mmcité+ z Bílovic v Uherském Hradišti, která se do veřejného prostoru snaží přinést hravost. A Noba je zcela nová generace protihlukových stěn. Krom zapojení žáků je projekt unikátní i ekologickým přesahem. Jedná se pouze o lehkou kovovou konstrukci pokrytou panely zvukové izolace z recyklované pryže, které se dají variabilně barvit a kombinovat dle libosti.

noba digi vytvářeníMalba stěny Noba Digi. Zdroj: Facebook Mmcité+

V každém místě se tedy design může lišit. Přitom pouze čtyři pneumatiky stačí na výrobu přibližně jednoho metru čtverečního stěny. Obyvatelé jednotlivých obcí si tak mohou vymyslet vlastní symboly a texty, které propůjčí stěnám charakteristický vzhled. Orientovat by se tak podle nich mohli i řidiči na dráze, ve kterém místě se zrovna nachází. Navíc jsou tyto stěn vzhledově líbivé i očím cestujících.

noba digy kolo 2Stěna Digi Kolo. Zdroj: Facebook Mmcité+

Cenová náročnost je obdobná jako u stěny z betonu a hliníku. Zájem o tuto technologii firma zaznamenala dokonce už i z Německa nebo Polska. V České republice první takto navržená konstrukce stojí už v Bílovicích u Uherského Hradiště. Na jejím vzhledu se podíleli prozměnu žáci z místní základní školy Bílovice. Další originální stěna dlouhá devět kilometrů bude brzy lemovat obchvat Třince a zřejmě i vícero míst na Slovensku.

noba mlokStěna Digi Mlok. Zdroj: Facebook Mmcité+

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru