Dnes vyšlo 15 článků

Šíření náboženství? Elektronickou hudbou s DJ v buddhistickém chrámu

Budhismus vznikl z indického polyteistického náboženství. V současnoti je třetím nejrozšířenějším náboženstvím na světe, přesto chce přilákat mnohem víc „věřících“. Každý má jiný způsob rozšiřování náboženství. Někdo obchází domy, jiný rozdává letáčky ve městě a třetí si lidi přiláká přímo do centra dění, do chrámu. Jenže jakým způsobem přilákat mladé lidi? Uspořádáme techno party, na které nebodou moci chybět. Alespoň to je taktika tamějších mnichů.

Dalo by se říci, že buddhismus nemá za cíl lidi shromažďovat při společných obřadech, že jde především o překonání vlastního ega, což se může odehrávat v naprosté samotě. Nicméně v Japonsku ve měste Fukui, je vystavěn buddhistický chrám, kde o hojnou společnost stojí. Došlo to až tak daleko, že v chrámu pravidelně pořádají party s hlasitou hudbou a světelnými efekty. Na pořádání takové akce si běžní a spořádaní mniši netroufnou. Svou funkci tu mají tzv. techno mniši, kteří se o lákadlo pro mladé starají.

Kdo a proč?

Ve zmiňovaném chrámu v městě Fukui, je vrchním DJ mnich Gjósen. Dostal možnost zužitkovat své dlouholeté zkušenosti z DJ scény. Gjósen chce ukázat mladým lidem, že se není za co stydět, pokud se hlásíte k nějakému náboženství. Je to člověku přirozené. V chrámu jsou vítaní lidé každí věkové skupiny. Za normálního chodu chrámu se neustále udržují hořící svíce, nad kterými poletují zlaté papírky odrážející záři plamenu. Tato výzdoba má zajistit uvolněnou a čistou atmosféru. Stejně tak se pro mladé používají světelné reflektory a elektronická hudba – naladění na atmosféru.

gyosen-1200x675

Náboženství není věcí, co by mohla pasivně stát a přežít tisíce let. Víra se musí předávat z člověka na člověka, z generace na generaci. Pouze nastupující generace je schopna přijmout, udržet a následně předat víru. Takový způsob může a je vnímán jak pozitivně, tak negativně, ale například pro Gjósena je největší motivací a zároveň odměnou to, když se dozví, že se o buddhismus někdo začal zajímat

Zdroj, text/foto: electronicbeast.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru