Propad na burze pocítil nejen Amazon

Propad na burze pocítil nejen Amazon

Nejhorší čtvrtletí od krize v roce 2008 má za sebou nejenom technologický obr Amazon, ale i další významné technologické firmy, jako je Apple, Facebook či Microsoft. Propad akcií na světové burze může zapříčinit recesi i na domácí půdě.

Problémy Amazonu

Analytici očekávali u gigantu, jakým je Amazon za letošní rok mnohem vyšší příjmy. To může být spojeno s nejistotou na trhu způsobenou brexitem – Amazon má právě ve Spojeném království několik významných skladů a každý rok zde vykazoval významné zisky. Podle stanice CNBC však již ve Velké Británii nejsou internetové obchody natolik v módě jako v dřívější době. Kromě Amazonu měly potíže i další firmy, například ASOS, která na internetu prodává oděvy.

jarvis_5946afe9498e9b936c5aa277

Období hospodářské krize

V září 2018 byla po krátkou dobu tržní hodnota Amazonu přes magickou úroveň bilionu dolarů, avšak během posledního čtvrtletí roku akcie odepsaly 27 procent, což představuje nejhorší tři měsíce od roku 2008, kdy světem cloumala hospodářská krize. V posledním čtvrtletí roku 2008 tento světový gigant odepsal dokonce 30 procent svého tržního kapitálu. Nutno dodat, že se z neúspěchu rychle vzpamatoval – v prvním čtvrtletí roku 2009 jeho hodnota stoupla o 43 procent.

JB63d564_rr

Amazon se již jednou „vyhrabal“ – zvládne to i teď?

I před rokem 2008 měl Amazon potíže, ale dokázal je rychle překonat. Konkrétně v roce 2001, kdy vrcholila takzvaná „internetová horečka“, vykázal Amazon velmi špatné čtvrtletí. Ovšem to bylo následováno úspěšnými třemi měsíci, kdy po propadu vystoupala hodnota firmy o neskutečných 81 procent.

Hodnoty Amazonu od jeho prvopočátku

I přes momentální neúspěch je současná hodnota firmy Jeffa Bezose zhruba třicetkrát vyšší, než tomu bylo před deseti lety. Také počet zaměstnanců se za uplynulou dekádu několikanásobně zvýšil – zatímco v roce 2008 Amazon zaměstnával necelých 21 tisíc lidí, v roce 2018 je uváděno číslo daleko vyšší – 560 tisíc zaměstnanců. Podle dat z webu Market Watch se také můžete dopočítat, že v roce 2008 stála jedna akcie firmy necelých 42 dolarů, zatímco dnes byste si za tuto částku pořídili necelé 3 procenta jediné akcie.

ANE5d77e4_8eab1aafda0e43848e763d3d1f68f457_0

Propad dalších technologických firem

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 však neztratil jen Amazon – problémy pocítily i další technologické firmy. Podle CNBC je důvodem zpomalování ekonomického růstu a také politická nestabilita v USA. Nejvýraznější ztrátu zaznamenal Apple, který odepsal 30 procent. Hodnota nejrozšířenější sociální sítě Facebook spadla o 18 procent, to však může být namísto vnějšími vlivy způsobeno i nestabilitou uvnitř firmy za poslední rok. Také Microsoft přišel o 12 procent ze své hodnoty.

Jak bude tato regrese pokračovat? Zvedne se zase Amazon ode dna?

 

 

Štítky: , ,

Komentáře

Nahoru