Prokrastinujte! Zakladatelé Apple to dělali taky

Svět je plný rad, jak přestat prokrastinovat, a Česko obzvlášť. Petr Ludwig je se svou knihou Konec prokrastinace známý po celém světě. Všichni hltají jeho rady, jak se zbavit otravného zvyku chorobného odkládání úkolů. Většina z nás se totiž domnívá, že prokrastinace zabraňuje úspěchu. Evidentně se mýlíme.

Prokrastinace je ve skutečnosti mocný nástroj, který používali mnozí inovativní myslitelé včetně zakladatelů jablečné společnosti – Steva Jobse a Steva Wozniaka. S tímhle názorem nedávno vystoupil Adam Grant, profesor managementu na Whartonu a autor nové knihy o prokrastinaci.

Je prokrastinace výmyslem moderní doby?

Nikoliv. Jen se na to v 21. století jinak díváme. Ve starověkém Egyptě byla považována za „čekání na správný čas“. Když tuhle myšlenku přijmeme, můžeme prý být úspěšní. Stevu Jobsovi a jeho kolegovi se to povedlo.

ap_8404240445

Tady máme ty naše údajné prokrastinátory.

Odkládání úkolů totiž není dobré pro produktivitu, ale podporuje kreativitu. Když odkládáme úkol, zůstává pořád aktivní v naší mysli. Bliká nám tam pomyslné světýlko, že tohle je ještě třeba dodělat. Obecně se věří, že tohle blikající světýlko mozek spíš zatěžuje, ale Grant tvrdí, že podporuje kreativitu.

„Neříkám, že byste měli věci odkládat navždy, protože to byste pak nikdy nic neudělali,“ tvrdí Grant. „Ale existuje mnoho případů, kdy může být pozastavení projektu uprostřed dobré.“

Wozniak také čekal na správný čas. Ještě rok po vytvoření počítače Apple I pracoval na plný úvazek v Hewlett-Packard a Grant říká, že mnoho úspěšných lidí v životě důležitá rozhodnutí odkládá.

Takže co myslíte? A ne že budete náš článek brát jako omluvu pro všechny odložené úkoly! :-)

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru