Projekt Telepresence podpoří slovenskou vědu a výzkum

Na Slovenské republice se rozhodla tamější vědecká obec vylepšit úroveň vědy a výzkumu a posunout vlastní komunikačné-vědeckou rovinu spoluprace o level výše. Díky plánům Centra vědecko-technických informací SR a realizačnímu týmu české společnosti Barclet a.s. se podařilo zrealizovat nadčasový projekt sloužící ke komunikaci mezi jednotlivými vědeckými pracovištěmi a tím ušetřit mnoho času a peněz za cestování. Více nám k tomu řekl generální ředitel společnosti Barclet, p. Otto Drescher.

Doposud mezi sebou některá vědecká centra komunikovala prostřednictvím různých počítačových programů nebo bylo nutné se dopravit na druhý konec Slovenska. Tomu by teď měl být konec. Vědecká centra ušetří čas, peníze a diskomfort nejen za letenky a hotely.

Systém Telepresence vyvíjený firmou Barclet a.s., která působí v České Republice a na Slovensku, je moderní a uzpůsobený přesně pro potřeby komunikace týmů. Umí automaticky regulovat úroveň hlasitosti či přepínat obraz mezi lidmi, kteří právě hovoří. Oproti počítačovým programům umožňujícím videohovory je znatelně kvalitnější, plynulejší a daleko stabilnější, což je znát hlavně u skupinových hovorů.

telepresence

Zdroj obrázku: Telepresenceoptions.com

Systémem bylo vybaveno několik desítek škol a vědeckých center po celém Slovensku v malých i velkých městech. Celkově bylo zprovozněno 192 koncových bodů s telekonferenční technikou. Úkol to nebyl snadný, technologie (někdy dodávaná i s nábytkem) zabrala přibližně 400 plně naložených palet, tedy 25 plně naložených kamionů. Rozdistribuovat HW po celém Slovensku a všechno to nainstalovat, propojit a osobně každou jednotlivou místnost otestovat taky není hračka.

Jak řešení funguje?

Je to snadné. Když si bude chtít vědec zavolat s kolegou, zarezervuje si přes systém místnost na určitou hodinu a pošle kolegovi pozvánku. V domluvenou hodinu do místnosti přijde a zahájí hovor podobně jednoduchým způsobem, jakým vytáčíte čísla na vašem telefonu.

Některé místnosti budou malé, určené jen pro komunikaci dvou osob, jiné spojí šest nebo deset lidí. Počítá se celkem s šesti různými řešeními pro různé typy místností. Budou mezi nimi mj. i obrovské auly pro více než sto lidí, které ocení hlavně na univerzitách.

„Díky technologii, kterou na vědecká pracoviště právě instalujeme, se může kvalita vědy i techniky práce posunout výrazně dopředu,“ popsal Otto Drescher, výkonný ředitel společnosti Barclet.

Zájem o zapojení do projektu projevila i Zlínská univerzita, která se slovenskými školami spolupracuje. Připojit ji do centrálního slovenského systému by do budoucna neměl být problém.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru