Dnes vyšlo 15 článků

Projekt Nexus: zabrání odpařování vody z kalifornských kanálů a vyprodukuje elektřinu

Projekt Nexus: zabrání odpařování vody z kalifornských kanálů a vyprodukuje elektřinu

Ve snaze bojovat s ničivým suchem, které postihlo Kalifornii, bude tento stát jako první v zemi instalovat nad kanály stříšky se solárními panely. Zabrání tak odpařování vody z kanálů a zároveň budou vytvářet elektřinu.

Pilotní projekt za 20 milionů dolarů financovaný státem byl nazván “Projekt Nexus”. Bude se skládat z přibližně 8 500 stop solárních panelů instalovaných nad třemi úseky kanálů Turlock Irrigation District (TID) ve střední Kalifornii. Očekává se, že proces instalace bude zahájen do roku 2023 a dokončen do roku 2024.

Projekt, který byl poprvé oznámen v únoru, iniciovala společnost Solar AquaGrid – vývojářská firma z oblasti Bay Area zaměřená na inovativní řešení problémů s vodou a energií. Na zahájení projektu Nexus spolupracovala s organizací Citizen Group a TID.

Podle TID je cílem projektu využívat vodní a energetické hospodářství ruku v ruce. Projekt má zvýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů a zároveň snížit odpařování vody a růst vegetace v kanálech.

TID uvádí, že projekt bude také sloužit jako “zkušební koncept” pro další studium “solární konstrukce nad kanálem”. Agentura se odvolává na studii Kalifornské univerzity v Mercedu z roku 2021, která ukázala, že pokrytí všech přibližně 4 000 mil infrastruktury veřejných vodovodů ve státě solárními panely by mohlo ušetřit odhadem 63 miliard galonů vody ročně a také přinést významné úspory energie a nákladů. “Podle studie by 13 gigawattů solární energie, které by panely ročně vyprodukovaly, odpovídalo přibližně jedné šestině současné instalované kapacity státu,” napsala TID na svých internetových stránkách.

TID také uvádí, že projekt podpoří výzvu kalifornského guvernéra Gavina Newsoma, aby do roku 2030 60 % elektřiny ve státě pocházelo z obnovitelných zdrojů. Kalifornie podnikla řadu kroků v boji proti suchu a klimatickým změnám, které mají na stát dopad.

Zdroj foto: tid.org

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru