Projekt Google Ara žije, dočkáme se už za rok!

Modulární telefon, který se probouzí k životu pod záštitou Googlu, sledujeme už od jeho počátků asi v roce 2014. Loni to s ním jednu chvíli nevypadalo moc dobře, ale teď přišly nové zprávy. Není mrtvý a Google jej plánuje vypustit pro veřejnost koncem příštího roku.

S projektem Ara je to jako na houpačce. Chvíli se zdá, že šel do kytek, pak autoři tvrdí, že se dočkáme už v roce 2016. To sice pravda není, ale máme jinou dobrou zprávu. Podle současných fotografií a videí vypadá Ara telefon opravdu k světu! Rozdíl od minulých verzí je dost podstatný. Moduly k sobě například hezky sedí a nejsou odděleny nevzhlednou tlustou mřížkou.

Snadné použití modulů

Současná verze Ara podporuje šest modulů, ale budou určitě přibývat. Google slibuje, že novější moduly budou kompatibilní se staršími zařízeními.

A co je nejdůležitější, měnit moduly je mnohem snazší, než jsme očekávali. Pro odebrání je potřeba v nastavení vybrat, které moduly chcete „vysunout“, a ony pak samy vyskočí ze zařízení. Do budoucna se na to připravuje i hlasové ovládání, takže telefonu prostě jen řeknete, ať vysune foťák a bude to. Připojení nového modulu je úplně jednoduché. Dáte ho do telefonu a je hotovo. Žádný restart, nic jiného.

google-ara

Google má připravený tým partnerů, kteří budou vyvíjet nové moduly. Je mezi nimi E Ink (bude vytvářet pravděpodobně malé displeje), Toshiba (nejspíš úložný prostor) nebo Sony Pictures Home Entertainment (kdo ví co).

Prototyp je zatím poměrně tlustý a spousta věcí se ještě bude měnit. První kousky by letos na podzim měli dostat vývojáři, k běžným lidem se Ara smartphony dostanou příští rok.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru